Balassagyarmatiak találkozója a Duna Palotában

 

2012. szeptember 18.

 

 

Kegyelmi év volt a 26 évvel ezelőtti, ahogy Medvácz Lajos polgármester is hivatkozott rá, 26 évvel ezelőtt, 1987-ben indult el a Nemzetközi Muzsikus Tábor, a Palóc Triatlon...... és Balassagyarmat Barátainak budapesti találkozói.

 

Utóbbi rendezvény kapcsán azonban szerénységem ennél korábbi, olyan hősidőkre is emlékszik, amikor még holmi gyülekezési jogtól eltekintve találkozgatott kisebb-nagyobb csoportokban a Budapestre vetődött gyarmatiak csapata. De a fenti kapcsolódásokban nem ez, hanem az a legfontosabb, hogy mindhárom rendezvény még él, stílusosan mondva, jól muzsikál, és manapság ez a legfontosabb, ami közösségi célú eseményről, versenyről, szerveződésről elmondható.

 

Talán többünk fejében átfutott ez a párhuzam, amikor Balassagyarmat polgármesterének, Medvácz Lajosnak köszöntő gondolatait, és a város elmúlt egy évével kapcsolatos történéseit hallgatta a Duna Palotában.

 

 

Ami a beszámolót illeti, a polgármester kiemelte, sikerült a város működési hiányát a 2010-es 857 M Ft-ról és a 2011-es 657 M Ft-ról 2012-re 357 M Ft-ra lecsökkenteni (szerk. megj.: bár az évnek nincs még vége), az iparűzési adóból a bevételeket növelni (560-ról 650 M Ft-ra), a Szlovákiából érkező bevásárló turizmus (a forint gyengülése okán) is jó hatással volt a városi kasszára, nőttek a kereskedelmi egységek bevételei. Mindezek mellett a város adóparadicsom maradt, sem építmény, sem telek, sem idegenforgalmi, sem ebadó bevezetésére nem került sor, sőt a közszolgáltatások ára sem emelkedett. (szerk. megj.: ehhez hozzátehető még, a nem említett parkolási díj mentesség is, bár ez nem adófajta)

 

A főtér évek óta tervezett bővítésének ügyét az Uniós (mármint a magyar) szervezet bürokráciájával vívott eposzi küzdelemként jellemezte a polgármester.

- A közbeszerzési eljárás ajánlattélének bontására a közelmúltban került sor, a kiválasztandó cégnek egy év múlva kell a munkát befejezni. Remélhetőleg 2013. őszén már a sikeres munkáról számolhatok be - közölte Medvácz Lajos.

 

Két turisztikai forrásra pályázott a város, a Képtár és a Szabadtéri Színpad helyreállítására. Városi döntés a Nagyliget felé vezető fasor helyi védelem alá helyezése, a fák pótlása, pihenő padok elhelyezése.

Végül két szimbolikus, de annál fontosabb küzdelmet is említett, a vasúti járatritkítások elleni fellépést és a Palóc Múzeum megyei státusban való megőrzésének támogatását. Vasút ügyben pozitívum, hogy az alépítmények a pályaszakaszokon cserére, megerősítésre kerülnek, így a lassújelek csökkennek, a menetidő is rövidülhet Balassagyarmat felé.

(PM ügyére Limbacher Ágnes előadásakor térünk vissza)

 

Az est műsoros betétei a zenei műfajok változatosságával szolgáltak, valamennyi fellépő természetesen balassagyarmati kötődésű.

Halmosi Tímea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem harmadéves hallgatója klasszikus-ének szakon. 2012. szeptembertől a világhírű operaénekesnő, Marton Éva tanítványa. Bellini: Rómeó és Júlia című operájából Júlia áriáját, majd a későbbiekben Puccini: Gianni Schicchi c. operájából adott elő részletet, zongorán kísérte Lévárdi Beáta.

         

 

Dr. Budai István, a Balassagyarmati Fegyház és Börtön parancsnoka

 

fotó: Városi Könyvtár Balassagyarmat

 

olyan sikeres projektről számolt be, amely a szélesebb nyilvánosság előtt is ismertté vált, újságcikkek, rádió és TV riportok, sőt egy külön könyv is szólt a börtönkápolna felújításáról, amelyet Lencsés Zsolt vezetésével a fogvatartottak végeztek el. Ezúton is kiemelendő, hogy a felújítás (és további helyszíneken történő munkák) értelmes és sikerélményt adó elfoglaltságot adnak a raboknak, többen közülük szabadulások után is ebben találták meg jövőbeni tevékenységük célját, tehát a gyarmati kísérlet követendő.

(a kápolna látogatásra a Múzeumok éjszakáján van mód - beszámolónk 2009-ből, 2011-ből)

 

Lengyel Ágnes, a Palóc Múzeum igazgatója a 2012. februárban avatott múzeumfejlesztésről számolt be. A Palóc etnokultura kincsestára c. állami projekt keretében 100 M Ft értékű fejlesztésre nyílt mód, amely egy új kiállítási tér, tanulmányi raktár révén alagsori bővítéssel valósult meg.

 

(szerk. megj.: Az örömteli tények nem fedhetik el azokat a félelmeket, amelyek az igazgatói és polgármesteri beszámolóban is megjelentek. A közgyűjteményekről szóló, rövidesen megjelenő törvény meghatározza majd, melyik múzeum kerül megyei státusba, így a működéshez szükséges  állami támogatáshoz juthat. Az e körön kívüli múzeumok az önkormányzatokhoz kerülnek, az ismert bizonytalan pénzügyi támogatási lehetőségekkel. Úgy az önkormányzat, mint a civil szervezetek, polgárok is lobbiznak, hogy a Palóc Múzeum megkapja a megyei státust, a kiszámíthatóbb továbbélést. Talán a döntéshozók is értékelik az alapító Nagy Iván szándékát, aki vármegyei célokra és köznek szánta gyűjteményét.)

 

A Mikszáth Kálmán Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola tanulója, Kovács Péter már többször sikerrel lépett fel városi eseményeken Sajó Sándor: Magyarnak lenni c. versével, most is ezt hallhattuk tőle.

A Palóc Múzeumhoz képest kevesebb távlati fennmaradási kérdést vet fel a Nyírjesi Vadaspark és Füvészkert, amelynek kialakításáról Bernáth István parkvezető számolt be.

 

2006. telén indult el az Ipoly Erdő Zrt. nyírjesi projektje a tervezéssel, a tényleges erdészeti, faültetési munkák pedig 2007. tavaszán kezdődtek.

A Füvészkertben Európa, Észak-Amerika és Ázsia jelentősebb fa,- és cserjefajtáinak bemutatására, a Vadasparkban pedig erdei kisállatok, őzek, kecskék, muflonok stb megtekintésre nyílt lehetőség, a látogatók, gyerekek közlekedését, szórakozását pedig erdei bútorzat, hidak, játszóterek, fából épült közösségi területek segítik.

A  2012. márciusi nyitás óta több mint 10.000 látogató tekintette meg a város új látványosságát, sőt a Palóc Triatlon egyik versenyszakasza is a területen vezetett át.

( részletes beszámolónk a Parkról itt olvasható)

A következő zenei betétről Horváth Gabi (aki tavaly még műsorvezetőként működött közre) és Ember Péter gondoskodtak. Gabi a Csík zenekar sikeres dalát, a Most múlik el címűt és egy jazzes feldolgozást énekelt.

 

 

 

Az est záróbeszélgetése révén a látogatók megismerkedhettek Dr. Czimbalmos István háziorvossal,

 

Monostoriné Dr. Oravecz Ágnes műsorvezető, Dr. Czimbalmos István

 

bár orvosi és a város közösségi életében kifejtett munkája révén sokak előtt közismert a személye. Ahogy maga vallott róla, közismert lett azáltal is, hogy ő a rohanó ember, aki állandó késésben van, vagy betegei várják, vagy valamilyen ügy érdekében szervezkedik.

Legkedvesebb megvalósult tervének a Palóc-liget stációinak megvalósulását, és az 1956-os emlékszobrok felállítását tartja.

A Keresztény Értelmiségiek Szövetségének helyi szervezetén kívül, a közelmúltban megalakult Polgárok Balassagyarmatért Alapítvány munkájában is aktívan részt vesz - ők adták ki a közelmúltban a balassagyarmati cseh kiverésről szóló 1933-as könyv reprint változatát, aláírásokat gyűjtöttek a platánfák megmentéséért és a jövőben is Palócország, Székelyföld, az orvoslás, közösségi tevékenykedés, család és hagyományok tisztelete sokszögében képzeli el életét.

(2007-es interjúnk itt olvasható Dr. Czimbalmos Istvánnal)

 

Az est zárásaként egy lendületes és színes tánc show-t láthattunk, a Vitalitás-Rózsavölgyi jazz tánccsoport ifjú tehetségeinek fellépését, a fiatalok sikerét mutatja, hogy teljesítményükkel Európa bajnokságot nyertek.

A csoport vezetője Sebjánné Rabóczki Terézia.

 

 

fotók: Városi Könyvtár Balassagyarmat

 

fotó: Városi Könyvtár Balassagyarmat

 

2012. szeptember

 

Összeállította: Nagy László

Jelölés nélküli fotók: Nagy László