1951 - HATVANÖT ÉVES AZ ISKOLA - 2016

 

 

Salgótarjáni Szakképzési Centrum

Szent-Györgyi Albert Gimnáziuma és Szakközépiskolája

Balassagyarmat

 

 

EMLÉKÜLÉS

 

Az iskola fennállásának 65. évfordulóját ünneplő rendezvényeire hívta és várta egykori és jelenlegi tanárait, diákjait, a vendégeket a Salgótarjáni Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Gimnáziuma és Szakközépiskolája Balassagyarmatra.

 

 

Az 1951-ben alapított középiskola elnevezései is jól tükrözik a mindenkori politika, oktatáspolitika változásait: Állami Tanító- és Tanítónőképző | Állami Tanítóképző | Állami Tanítóképző és Leánygimnázium | II. sz. Állami Általános Gimnázium | Szántó Kovács János Gimnázium | Szántó Kovács János Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola | Szántó Kovács János Szakközépiskola | Szántó Kovács János Gimnázium és Szakközépiskola | Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskola | Balassagyarmati Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskola | Salgótarjáni Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Gimnáziuma és Szakközépiskolája.

Az iskola igazgatói: Szabó Károly | Hegedűs Rajmund | Környei József | Ethei Lajos | Gulya Pál | Lőrincz Gézáné | Tóth Lajos | Barkó László | Lakatos Tamás | Vadkerty Róbert | Sinkóné Szrenka Anikó.

 

 

A rendezvénysorozat bevezetéseként Nógrády Ildikó iparművész, volt szántós diák kiállítása nyílt meg az iskola galériájában.

 

A 2016. április 7-i emlékülésen jelen voltak: Halász József, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal Intézményirányítási Főosztályának megbízott főosztályvezetője; Gembiczki Ferenc, a Salgótarjáni Szakképzési Centrum főigazgatója; Baranyi Zoltán, az SSzC főigazgató-helyettese; Medvácz Lajos, Balassagyarmat város polgármestere; Selmeczi Zoltán, az Oktatási Hivatal Salgótarjáni Pedagógiai Oktatási Központ főosztályvezetője; iskolaigazgatók; az SSzC balassagyarmati tagintézményének vezetői, tanárai, diákjai; az emlékülésre felkért volt szent-györgyis, szántós diákok, érdeklődők, vendégek.

 

Szent-Györgyi Albert szobrának megkoszorúzásával kezdődött az emlékezés. Az emlékülést Sinkóné Szrenka Anikó tagintézmény-vezető nyitotta meg.

 

Hét egykori diák számolt be életútjáról, munkájáról. Személyükben az élet különböző területein dolgozó, alkotó színes egyéniségeket ismerhettünk meg. A beszélgetést Sinágel József vezette.

 

Elsőként Dr. Gréczi-Zsoldos Enikő nyelvész, egyetemi adjunktus mutatkozott be. Szeretettel gondol azokra a középiskolai tanáregyéniségekre, akiktől a mintát kapta az oktatáshoz, Perneczky tanár urat, Vadkerty tanár urat, Holeczné tanárnőt említette. Az Őrségtől a Palócföldig megtett 400 kilométeres személyes nyelvi útja adott témát már egy OKTV dolgozatához is. Az idegennyelvi alapokat a középiskolában kapta ahhoz, hogy vendégtanárként, konferenciák előadójaként bárhol helyt tudjon állni.

Egy idézet a hallgatói vélemények közül: Nagyon jó órákat tartott, felkészült, remek előadásmódja van. Interaktívak az órái, kíváncsi diákjai véleményére is az adott témáról. Néha eltér a témától, de mindig visszatér az anyaghoz. Rendkívül segítőkész, jószándékú tanár. És végül, de nem utolsó sorban, csinos is. (markmyprofessor.com)

 

Ifj. Dr. Mótyán János András a Dózsa György Általános Iskola után a Szent-Györgyi Albert Gimnázium biológia-tagozatán tanult, 2000-ben érettségizett. Mindig is biológus szeretet volna lenni. Daróczi tanár úr mindig is partner volt az ismeretszerzésben. Sokat tanult Darócziné Lászlók Anett és Eszményi Tünde tanárnőktől is. A Debreceni Egyetemen 2006-ban szerzett molekuláris biológus/biokémikus diplomát. Az Általános Orvostudományi Karon 2011-ben szerezte meg az "elméleti orvostudományok doktora" címet. A doktori védés napján az Általános Orvostudományi Kar, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézetében tanársegédi állást ajánlottak fel számára, melyet el is fogadott és jelenleg is az intézetben dolgozik tanársegédként. Az oktatást meg kellett tanulnia később. Elsősorban orvostanhallgatóknak és biológusoknak oktat biokémiát és molekuláris biológiát, valamint kapcsolódó tantárgyakat. Az intézet Retrovirális Biokémiai Kutatólaboratóriumában a retrovírusok (többek között HIV vírusok) fehérjéinek vizsgálatával foglalkozik, ahol vizsgálják a virális fehérjék biokémiai tulajdonságait, valamint az AIDS terápiában alkalmazott gátlószerek hatását ezen fehérjékre.

 

 

DR. PARÓCZAI MÁTÉ, DR. ÁDÁM GYÖRGY, DR. GÚTH CSABA, DR. GRÉCZI-ZSOLDOS ENIKŐ

 

 

Dr. Gúth Csaba háziorvos ars poetikája: "Hála Istennek azt csinálhatom nap mint nap, amit a legjobban szeretek, orvoslással foglalkozhatok".

Véletlenszerűen és nem tudatosan került Gyarmatra, a Szántóba Mohora-Magyarnándor körzeti általános iskolájából. Már az első tanéveben néhány pedagógus (Él Zoltánné, Veres József) felfigyelt szorgalmas és eredményes tanulmányaira. A második évben, mikor is a szakmai tantárgyak megjelentek, elkezdődött a vonzalma az egészségügyhöz. Továbbra is biztattak és sokat foglalkoztak velem drága tanáraim, ahol kiemelném még Kurinczi és Lakatos tanár urakat - mondta Gúth Csaba. A kitartásának köszönhetően a negyedik évben már szakoktatók és orvostanárok készítették fel egy országos szakmai tanulmányi versenyre, ahol beérett a kitartó munka termése és 3. helyezett lett. A SOTE-ra jelentkezett és fel is vették. A szép és eredményes egyetemi évek után dolgozott két budapesti és egy esztergomi kórházban, de öt év elteltével visszatért gyökereihez, Mohorára. A gyarmati kórházban Gajdos főorvos úr osztályán dolgozott és szakvizsgázott belgyógyászatból. Végül a háziorvosi praxist választotta, mert ez állt a legközelebb egyéniségéhez. Immáron 15 éve Őrhalom, Hugyag, Csitár és Iliny falvak háziorvosa.

 

Dr. Ádám György gépészmérnök, gyógyszerész változatos, fordulatokban bővelkedő szakmai útjairól, szerteágazó közéleti tevékenységéről és különleges hobbijáról számolt be.

A város főterén felállítja csillagászati távcsöveit május 9-én, amikor a Nap - Merkur együttállást lehet megtekinteni, ha az időjárás is megengedi.

 

Dr. Paróczai Máté ügyvéd a Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskolát 2003-ban végezte el. Szívesen gondol vissza egykori tanáraira, akik közvetlenek voltak, mindig a gyerekek mellett álltak. A Miskolci Egyetem Állam és Jogtudományi Karán végzett jogász szakon, de volt szerencséje tanulmányokat folytatni Belgiumban, a Genti Egyetem Jogtudományi Karán is, ahol többnyire büntető és kriminológiai tárgyakat hallgatott. A gimnáziumi angol tagozatos osztályban való tanulás alapozta meg számára azt a tudást, amivel helyt tudott állni a genti egyetemen. Hazatérve szakmai gyakorlatot töltött a Magyar Köztársaság Legfelsőbb bíróságán (mai Kúria), majd az államvizsgát követően egy budapesti - alapvetően büntetőjogra specializálódott - ügyvédi irodában kezdte meg az (ügyvéd) jelölti időt. 2010-ben költözött ismét Balassagyarmatra, ahol szerinte csend, béke és nyugalom van. A gyakorlati idő hátralévő részét édesapja mellett töltötte el. A jogi szakvizsga letételét követően, 2014. óta egyéni ügyvédként tevékenykedik. Alapvetően klasszikus ügyvédi praxist folytat, de leginkább a büntető védelem és a polgári peres képviselet áll közel hozzá. Ezen kívül közigazgatási és munkajoggal, szerződési joggal, érintőlegesen cégjoggal is foglalkozik. Fontosnak tartja a színvonalas szakmai felkészültség mellett a szakmai tapasztalatok tágítását is, így két éve elkezdett foglalkozni nemzetközi joggal is.

 

 

 

DR. MÓTYÁN JÁNOS ANDRÁS, GÖRÖG ÖRS, DR. TÓTH ALBERT, LOMBOS MÁRTON

 

 

Lombos Márton zenész, dalszövegíró új irányt adott a komoly beszélgetésnek, amikor is közvetlen stílusban előadta középiskolai emlékeit. A Balassiban kezdett, de mindenkinek jobb volt, hogy iskolát váltott. Él Zoltánné tanárnő érdeme, hogy időben rádöbbent, az iskolában a tanulással is kellene foglalkozni, nem csak minden mással. Már akkor iskolai zenekart alapított, dalokat írt, amik így utólag már nagyon rossznak tűnnek. Élvezték a Non Stop napokat, sítáborokat, Velkey és Lakatos tanár urakkal való együtt zenélést. Érettségi után sok mindennel próbálkozott, de rájött, hogy az igazi út csak a zene lehet számára. Héttagú bandában zenél. Törekszik életszerű dalszövegek írására. Háztartási jazz-nek nevezi a műfajt, amiben megnyilvánulnak, hiszen egy jó hangulatú jazz lemez a hallgatói felé is jó hangulatot tud sugározni. Híve az életfogytig való tanulásnak, hangképzésre jár, a klasszikus zenei műfajokban is képezi magát. Az ünnepi Gálaműsor Lombos Marci produkciójával kezdődött.

 

Görög Örs agrármérnök, a Nyírjesi Füvészkert és Vadaspark vezetőjének története mesébe illő. Az állatok és a természet iránti szeretete korán megmutatkozott. Mindig voltak kedvenc állatai, amelyeket édesapja segítségével gondozott. Óvodás korában állatidomár szeretett volna lenni, általános iskolában már arra vágyott, hogy állatkertigazgató legyen. A Szent-Györgyi Albert Gimnázium biológia szakán érettségizett 1998-ban. A Szegedi Tudományegyetem Agrármérnöki karán, a hódmezővásárhelyi Vadgazdálkodási szakon diplomázott. Ezután sorkatonai szolgálat, útkeresés, angliai munka, nyelvtanulás következett.

Az Ipoly Erdő Zrt.-nél ezidőben kezdett körvonalazódni egy botanikus kert létesítésének gondolata. Megkeresték, foglalkozna-e a dologgal. Igent mondott, hazajött Angliából, résztvevője lett a Nyírjesi Füvészkert és Vadaspark tervezésének, engedélyeztetésének, megvalósításának, vezetésének.

A gimnázium első osztályában az osztályfőnök íratott egy dolgozatot, mindenkinek le kellett írni, hogy mit szeretne elérni életében 10 év múlva. A tízéves érettségi találkozón az osztályfőnök felolvasta a dolgozatokat, Örs írásában az állt, hogy a balassagyarmati vadaspark igazgatója szeretne lenni. Ezt az álmát egyetemi gyakorlatán, amit az erdészetnél töltött, valószínűleg elmondta, és amikor aktuális lett, emlékeztek az elhivatott fiatalemberre. Minden egy hörcsöggel kezdődött...

Görög Örs Balassagyarmat Önkormányzata Környezetvédelmi tanácsának tagja.

 

Dr. Tóth Albert tájökológus, főiskolai tanár, professzor emeritus hallgatva a beszámolókat, egy mondatban mondta el véleményét: ahol ilyen emberek nevelődnek, az csak jó iskola lehet. Ezután következett a professzor úr előadása, melyben röviden összefoglalta Szent-Györgyi Alberttel folytatott levelezésének történetét.

 

Az ünnepség alkalmából az iskola nyugdíjas tanárai is találkoztak. Egykoron Kalocsai Frigyes tanár úr kezdeményezte az idővel hagyományossá vált találkozókat. Az ünnepi alkalomra az iskola Évkönyvet jelentett meg.

 

Gálaműsorral folytatódott az ünneplés, ahol felléptek az iskola egykori és jelenlegi diákjai, tanárai.

2016. április 8-án a XIX. Országos Egészségügyi és Szociális Tudományos Diákkonferencia országos döntőjére került sor.

 

 

  

 

 

adatok: SSzC Szent-Györgyi Albert Gimnáziuma és Szakközépiskolája, Balassagyarmat

 

 

Összeállította és fotók: Nagy Angela

2016. április 10.