1951 - HATVANÖT ÉVES AZ ISKOLA - 2016

 

 

Salgótarjáni Szakképzési Centrum

Szent-Györgyi Albert Gimnáziuma és Szakközépiskolája

Balassagyarmat

 

 

GÁLAMŰSOR

 

Az SSzC Szent-Györgyi Albert Gimnáziuma és Szakközépiskolája fennállásának 65. évfordulója alkalmából 2016. április 7-én Emlékülést tartott, majd Gálaműsorral ünnepelt, ahol felléptek az iskola egykori és jelenlegi diákjai, tanárai. A műsort Bér Bernadett és Darócziné Lászlók Anett tanárnők vezették. Az ünnepséget Sinkóné Szrenka Anikó tagintézmény-vezető nyitotta meg.

 

 

 

BÉR BERNADETT

 

SINKÓNÉ SZRENKA ANIKÓ

 

DARÓCZINÉ LÁSZLÓK ANETT

 

 

Elsőként Lombos Márton dalszövegíró, zenész, az iskola egykori diákja lépett fel. Marci édesanyja, Eszményi Tünde gyakorlóiskolásként, gimnazistaként, a tantestület tagjaként, igazgató-helyettesként hosszú évtizedeket töltött az iskola falai között.

 

 

 

LOMBOS MÁRTON

 

 

A Gála második műsorszáma a hagyományőrzés jegyében a palóc tájhoz, palóc emberekhez kötődött. Egy népdal-, néptánc csokrot hallhattunk-láthattunk. Kovács Karina 11. A osztályos tanuló és Csiki Sára Eszter 10. B osztályos tanuló palóc népdalokat énekelt.

 

 

 

 

KOVÁCS KARINA 11. A

 

CSIKI SÁRA ESZTER 10. B

 

 

Rimóci táncot táncoltak Vincze Kamilla 9. A, Jakab Tamás 10. B, Kovács Karina és Vida Angelika 11. A, Csábi Máté 12. A, Bóta Bettina 12. C és Pilisi Balázs 13. SZ osztályos tanulók, valamint Szabó Zoltán, a tánccsoport külsős tagja. A táncosokon rimóci, sipeki és varsányi viseletet láthattunk.

 

 

 

 

Végül Rados Zsófia 12. A osztályos tanuló ruhája került a középpontba. Zsófi 2014-ben Palócország Szépe lett. A viseletét bemutatta Farkas Andrea, az őrhalmi Gyöngyös Bokréta Hagyományőrző Kör elnöke. A viseletet Marton Jánosné Juliska néni bocsátotta rendelkezésre.

 

 

 

 

RADOS ZSÓFIA 12. A - PALÓCORSZÁG SZÉPE 2014

 

 

Csábi István Madách-díjas előadóművész az iskola ének-zene tanáraként éveken át segítette a gyerekek művészeti nevelését, a zenei műveltség fejlesztését. Előadóművészként prózai és zenei produkciókban is részt vesz. Édesapja a tantóképző diákja volt. Szent-Györgyi Albert Psalmus Humanus és hat ima című művének részletét adta elő, majd Ady Endre: Imádság háború után c. versét hallhattuk gitárkísérettel.

 

A Balassagyarmati Dalegylet Charpentier-Frank Oszkár Te Deumát és Bárdos Lajos-Dr. Márkus Miklós Tábortűznél c. dalát adta elő Ember Csaba vezetésével.

Ember Csaba zeneiskolaigazgató, az iskola volt ének-zene tanára és énekkarának egykori vezetője maga is gyakorlós és szántós diák volt. Mindig szívesen látogat a régi iskolájába, segítségére mindig lehet számítani.

 

 

 

A BALASSAGYARMATI DALEGYLET EMBER CSABA VEZETÉSÉVEL

 

 

Kovács Ferenc tanár úr az iskola jogelődjének, a tanítóképzőnek volt a tanulója, a megszüntetéskor, az utolsó tanítóképzős osztályban érettségizett. Az iskola kiállításaink állandó szervezője, szinte családtag, aki felesége révén is több szállal kötődik az intézményhez. Ady Endre: Üzenet egykori iskolámba c. versét mondta el. A végén felhívta figyelmet (amúgy tanárosan) külön is a vers néhány nagyszerű, mély üzenetet hordozó sorára pl: "S én, vén diák, szívem fölemelem..."

 

 

Ady Endre

 

ÜZENET EGYKORI ISKOLÁMBA

 

Június volt s ujjongtunk, nincs tovább,
Most gyertek szabad mellű örömök
S pusztuljatok bilincses iskolák.

 

De elcsitult a jókedv-förgeteg
S helyére ült a döbbent némaság:
Köröttünk már az Élet csörtetett.

 

Óh, ifjui, szent megjózanodás,
Komoly, nagy fény, hős férfiú-szerep,
Emléketek ma is milyen csodás.

 

Hős harc az Élet és megélni szép,
Ha hozzáedzik tüzes szív-kohók
Ifjú vitézlők lengeteg szivét.

 

Ha élet zengi be az iskolát,
Az élet is derűs iskola lesz.
S szent frigyüket így folytatják tovább.

 

Én iskolám, köszönöm most neked,
Hogy az eljött élet-csaták között
Volt mindig hozzám víg üzeneted.

 

Tápláltad tovább bennem az erőt,
Szeretni az embert és küzdeni
S hűn állni meg Isten s ember előtt.

 

Június van s nagyon magam vagyok
S kisértenek élt éltem árnyai
S az elbocsátó iskolapadok.

 

S én, vén diák, szivem fölemelem
S így üdvözlöm a mindig újakat:
Föl, föl, fiúk, csak semmi félelem.

 

Bár zord a harc, megéri a világ,
Ha az ember az marad, ami volt:
Nemes, küzdő, szabadlelkű diák.

 

 

 

KOVÁCS FERENC

 

 

CSÁBI ISTVÁN

 

 

KEMENESNÉ FÁBIÁN ORSOLYA

 

 

Kemenesné Fábián Orsolya és két gyermeke is az iskola tanulója volt. Orsi korábban is közreműködött az iskolai rendezvényeken, most Heltai Jenő: A modell; Garai Gábor: Hazám; Arany János: A méh románca és Weöres Sándor: Protohomo c. versét adta elő.

 

 

 

A JAZZTRIÓ

 

 

Mocsár Richárd, 11. B osztályos tanuló, Pálmai Krisztián és Virág István Máté jazz improvizációkat adott elő. Műsoron volt: Kenny Dorham: BlueBossa; Bobby Hebb: Sunny; Leon Russel: This masquerade; Chick Corea: Spain.

 

 

 

KAKAS SZILVIA

 

 

Kakas Szilvia 9. D osztályos tanuló Jean Conte: Impromtu című művét adta elő fuvolán. Zongorán kísérte Perneczky Zsolt művésztanár.

 

Atlasz Szilvia tanárnő a 2015/16-os tanévtől erősíti az iskola tantestületét. Magyartanárként 20 éven át dolgozott a Balassi Bálint Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában, Ipolynyéken. Jobbágy Károly: Az elhagyott repülőtér c. versét adta elő.

 

Gáspár Mónika tanárnő 2006 óta a Balassagyarmati Salsa Csapat lelkes és központi tagja. A csapat arany fokozatot nyert a Látványtánc-bajnokságon. Táncpartnerével, Mender Gáborral többször színesítették már a város rendezvényeit. Egy parádés bachatát és salsát adtak elő.

 

 

 

 

 

Sinágel József, a Gyarmati Színkör tagja Karinthy Frigyes: Tanulság c. novelláját adta elő. Az iskolai rendezvényeken a szellemi táplálék mellett, mint vendéglátós, az éhség csillapításáról is ő gondoskodik. Gyermeke az iskola tanulója.

 

Igazi meglepetés volt a szeretet fontosságáról szóló különleges árnyjáték, melyet a tantestület mutatott be.

 

 

 

 

A gálaműsor záró száma Örkény István: Nézzünk bizalommal a jövőbe c. novellája volt, melyet Sinágel József adott elő.

 

A vendégek fehér asztalnál folytatták az ünneplést.

 

 

 

 

2016. április 8-án a XIX. Országos Egészségügyi és Szociális Tudományos Diákkonferencia országos döntőjét rendezte meg az iskola.

 

 

  

 

 

adatok: SSzC Szent-Györgyi Albert Gimnáziuma és Szakközépiskolája, Balassagyarmat

 

 

2016. április 10.

Összeállította és fotók: Nagy Angela