MEGYEI MADÁCH-ÜNNEPSÉG

 

2012. JANUÁR 19.

 

Madách Imre születésének évfordulója alkalmából rendezett megyei ünnepségnek immár 22 esztendeje ad otthont Balassagyarmat a Madách Imre Városi Könyvtár szervezésében.

 

A rendezvény első programjaként a megemlékezők megkoszorúzták Sidló Ferenc Madách szobrát, majd Adorján Attila és Márton Bálint Horváth Endre-díjas festőművészek kiállítását Csach Gábor művészettörténész nyitotta meg a könyvtár galériáján. A megnyitóról itt olvashatnak.

 

Az ünnepség összefonódott a Magyar Kultúra Napjának eseményeivel is, alkalmat adva arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének.

A program keretén belül került sor Nógrád megye Madách-díjának átadására is.

 

 

Madách Imre szobránál Kazovnyiczki Adrien, a Szent Imre Keresztény Általános Iskola, Gimnázium és Szakképző Iskola tanulója Juhász Gyula Madách című költeményét adta elő. Ezután az intézmények és civil szervezetek képviselői, tisztelők a megemlékezés virágait helyezték el a szobornál.

 

 

Juhász Gyula

 

Madách

 

 

Ódon kastély mély magánya rejti
Világ elől méla bánatát,
Komor ősök árnyéka belengi,
Innen csak az őszi parkba lát.

 

Kísértetek járnak a szívében,
Őszi éjben a nagy égre néz
S a magányban és a csöndességben
Mint a tömjén, ég a szenvedés.

 

A világa régen összeomlott,
A szerelme följáró halott,
A művészet lombikjába hordott
Minden üdvöt, minden bánatot.

 

Örök formát ölt itt a mulandó,
Muzsika lesz minden fájdalom,
Mély magányban, ami maradandó,
Föltámad a harmadik napon.

 

Elpusztulhat gyönyörű világa,
Úr lehet az őszi hervadás,
Gondolatok örök lombikjában
Örök embert alkotott Madách.

 

 

Koszorút helyeztek el:

 

·        Grosschmid Péter (Madách Alíz unokája), a Madách rokonság képviseletében

·        Németh Zita és Veszelovska Dana; a pozsonyi Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma

·        Hrubík Béla a CSEMADOK országos elnöke és Balogh Gábor a Nagykürtösi Területi Választmány elnöke

·        Szolmosi Márta az Ipolysági Városi Könyvtár vezetője és Pálinkás Tibor a Honti Múzeum és Simonyi Lajos Galéria igazgatója; Ipolyság Város Önkormányzata

·        Birck Edit és Péliné dr. Bán Éva; az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a Magyar Irodalmi Hagyomány Ápolók Országos Egyesülete

·        Balla Mihály országgyűlési képviselő

·        Csach Gábor Balassagyarmat város alpolgármestere; Nógrád Megyei Önkormányzat

·        Medvácz Lajos polgármester, Huszár Péter és Orosz Bernadett képviselők; Balassagyarmat Város Önkormányzata

·        Palman Imre polgármester és dr. Kiss Pál körjegyző; Csesztve Önkormányzata

·        Molnár Éva igazgató, Ludasi Tünde igazgató helyettes, Mizser Attila, a Palócföld főszerkesztője; Balassi Bálint Megyei Könyvtár és Közművelődési Intézet

·        Tyekvicska Árpád igazgató és dr. Hausel Sándor főlevéltáros; Nógrád Megyei Levéltár

·        Dr. Szirácsik Éva megyei múzeumigazgató és dr. Lengyel Ágnes igazgató; Nógrád Megyei Múzeumi Szervezet és a Palóc Múzeum

·        Dr. Csongrády Béla elnök és Plachy György; Madách Hagyományápoló Egyesület

·        Dr. Andor Csaba elnök és Nagy Ervinné titkár; Madách Irodalmi Társaság

·        Pásztor Sándor alelnök, Mikszáth Társaság

·        Szluka Pálné igazgatóhelyettes és Somodiné Gubányi Gabriella, a társadalomtudományi munkaközösség vezetője; a salgótarjáni Madách Imre Gimnázium és Szakközépiskola

·        Gyarmatiné Rostás Ida tanárnő és tanítványai; a szécsényi II. Rákóczi Ferenc Bölcsőde, Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskola

·        Pásztor Sándorné, a magyar- és művészeti közösség vezetője és az iskola tanulói; Balassi Bálint Gimnázium

·        A Szent Imre Keresztény Általános Iskola, Gimnázium és Szakképző Iskola vezetősége és az iskola diákönkormányzata

·        Vadkerty Róbert igazgató, Hreskó Józsefné, Fábián Berta és az iskola diákjai; Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskola

·        Lavaj Árpád, Kopcsányi Ottó, Csábi István, Magyar Zoltán és a diákképviselet; a Nógrád Megyei Kormányhivatal balassagyarmati iskolái és kollégiuma

·        Csemniczky Zoltán igazgató és Hegedűsné Jusztin Gizella; Mikszáth Kálmán Művelődési Központ

·        Vitéz dr. Balla Tibor, Szécsény

·        Hoffmann Pálné igazgatóhelyettes és Kovács Ferenc elnökségi tag; Madách Imre Városi Könyvtár és a Honismereti Kör

Az ünnepség a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban folytatódott. Becsó Zsolt, a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke és Balla Mihály országgyűlési képviselő köszöntötte a közönséget és mondta el ünnepi gondolatait.

 

 

Részlet Becsó Zsolt ünnepi beszédéből:

 

"... Kedves Barátaim! Most érezzük igazán Madách Imre hiányát.

Bizonyosak lehetünk abban, hogy a mi halhatatlan drámaköltőnk a Nagy Művében szorított volna helyet egy brüsszeli színnek. Felsorakoztatott volna néhány túlfizetett, habzó szájú biztost és tízezer aktagyártó bürokratát, azonos nemű házastársakat, médiagurukat, válságot gerjesztő hitelminősítőket, tőzsdecápákat és más, az országok vérét szívó professzionista parazitát… Talán még a Négy Mancsot is!

Ádám és Éva szembesülhetett volna az egyik legfontosabb történelmi tapasztalattal..."

 

A beszéd teljes terjedelmében itt olvasható.

 

 

  

 

BECSÓ ZSOLT, BALLA MIHÁLY

 

A Horváth Endre-díj, melyet hagyományosan a megyei Madách-ünnepségen adnak át, a Balassagyarmathoz kötődő képzőművészek elismerése. Korábbi Horváth Endre-díjasok névsora itt olvasható.

 

A város önkormányzata által 2011-ben adományozott Horváth Endre díj, 2012. január 19-i ünnepségen került átadásra Adorján Attila és Márton Bálint festőművészeknek. A kitüntetettek laudációját Selmeczi Zoltán, a Humánszolgáltatási osztály vezetője mondta el. A Horváth-Endre díjakat Medvácz Lajos polgármester adta át. Az új Horváth Endre-díjasok műveiből kiállítás nyílt a könyvtár galériáján.

 

      

 

SELMECZI ZOLTÁN, MEDVÁCZ LAJOS, ADORJÁN ATTILA, MÁRTON BÁLINT

 

   D:\Dokumentumok\100OL\P1190181.jpg   

 

ADORJÁN ATTILA FESTMÉNYEI A KIÁLLÍTÁSON

 

       

 

MÁRTON BÁLINT AKVARELLJEI A KIÁLLÍTÁSON

 

A Horváth Endre-díjasok tiszteletére Varga Ivett népdalénekes adott elő moldvai népdalcsokrot.

 

 

VARGA IVETT NÉPDALÉNEKES

 

 

A Szécsényben élő fiatal népdalénekest kisgyermek kora óta kíséri a zene szeretete, 6 éves korától énekel, Lévárdi Bea tanítványa volt. Jelenleg a váci Pikéthy Tibor Zeneművészeti Szakközépiskola magánének és népi ének szakos tanulója. Számos népdaléneklési versenyen ért el szép eredményt. Különösön emlékezetes számára, hogy fellépett a Művészetek Palotájában a Csillag születik című nemzetközi dalversenyen, ahol korcsoportjában harmadik helyezett lett.

 

A program a megyei díjak átadásával folytatódott.

2012-ben a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöki különdíjában részesült Banda Ádám balassagyarmati hegedűművész, aki a világ számos színpadán öregbítette már megyénk hírnevét. Érdemeit Csábi István előadóművész méltatta.

Az elnöki különdíjat Becsó Zsolt, a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke adta át, majd Banda Ádám ajándékműsora következett.

Turek Miklós színművész versszínházi sorozatának Petőfi előadásából adott elő egy részletet.

 

 

      

 

CSÁBI ISTVÁN, BANDA ÁDÁM, BECSÓ ZSOLT, TUREK MIKLÓS

 

Az ünnepség fénypontjaként a 2012-dik évi Madách-díjak átadása következett, amelyet Becsó Zsolt elnök úr nyújtotta át, mint Nógrád megye egyik legrangosabb kitüntetését. A Madách-díjat olyan egyének és közösségek kapják, akik kiemelkedő tevékenységet folytatnak a tudomány, az irodalom, a művészetek és a közművelődés terén, illetve külföldiek a Madách-életmű gondozásáért, fordításáért, kutatásáért. A korábbi Madách-díjasok névsora itt olvasható.

 

Jankovics Marcell rajzfilmrendező, akinek tavaly készült el animációs filmje Az ember tragédiája nyomán, 2012. január 19-től a Madách-díj tulajdonosa.

Jankovics Marcell filmjéről az őszi Madách-rendezvények kapcsán írtunk. A film nyomán készült könyvről a könyvajánlóban olvashatnak.

 

Kerényi Imre is Madách-díjat vehetett át Becsó Zsolt elnök úrtól, rendezői és színházi munkásságáért.

 

A laudációkat Dénes Diána mondta el.

 

      

 

DÉNES DIÁNA, JANKOVICS MARCELL, BECSÓ ZSOLT, ORAVECZ ÁGNES

 

A Madách-díjasok tiszteletére az Igrice táncegyüttes adott ajándékműsort. Ezúttal magyarpalatkai táncokat adtak elő, kísért a Dűvő együttes.

 

 

Az Igrice táncegyüttes 2000-ben alakult, a csoport tagjai középiskolás diákok, fiatal felnőttek. Az elmúlt években több alkalommal szerepeltek az Országos Ifjúsági Antológia válogatott műsorában az ország legjobb szakmai munkát végző táncműhelyei között. Két táncosuk hivatásos táncművész, Oláh Ivett, a Magyar Állami Népi Együttes, Rácz Csaba a pozsonyi Ifjú Szívek Táncegyüttes tagja. Az együttes vezetői Oláh József és Oláhné Csercsics Ivett Fülöp Ferenc díjas táncosok, akik a balassagyarmati Zobonka táncegyüttes munkáját is irányítják.

 

Az Igrice táncegyüttes és a Zobonka táncegyüttes egyesített tánckarának 2011 adventjében, Szécsényben adott fergeteges műsorából látható itt felvétel.

 

 

 

AZ IGRICE TÁNCEGYÜTTES ÉS A DŰVŐ NÉPZENEI EGYÜTTES

 

 

A Dűvő együttes Nógrád megye egyik legsikeresebb népzenei együttese. Az autentikus népzenét játszó zenekar számos kitüntetés birtokosa: többek között Madách díjjal és kétszeres Kiváló Együttes díjjal büszkélkedhetnek. Tagjai közül az ünnepségen Hrúz Dénes, Hrúz Szabolcs és Juhász Zsolt játszott és kísérte az Iglice táncegyüttest.

 

 

A 2012. évi Madách-díjátadó ünnepségen a műsorközlő Oravecz Ágnes, a rendező Vitéz Kata volt.

A rendezvényt támogatta a Nógrád Megyei Önkormányzat és Balassagyarmat Város Önkormányzata.

A rendezők mindenkit szeretettel várnak jövőre is, hogy együtt emlékezzünk Az ember tragédiája halhatatlan költőjére.

 

Közreadta: Nagy Angela