Ó, Ipoly-parti Párizsom...

 

 

2018. szeptember 19.

 

 

 

....Jobbágy Károly költő megzenésített verssorai - köztük a címben is idézett - adták meg a kellemesen nosztalgikus alaphangulatát a Kiss Árpád Általános Iskola tanáraiból alakult Csalogató együttes előadása révén, Balassagyarmat barátai budapesti találkozójának. A Nemzeti Múzeum melletti Kossuth Klubban találkoztak idén is Balassagyarmat Város Önkormányzata, a Madách Imre Városi Könyvtár és a Honismereti Kör meghívására a várost, szülőföldjüket szeretők, tanúságot téve kötődésükről, lokálpatriotizmusukról.

 

 

A jó hangulatot megalapozó zenés bevezető után Csatlós Noémi, az est műsorvezetője köszöntötte a megjelenteket, majd átadta a színpadot az első fellépőnek, a város idén megválasztott díszpolgárának.

 

 

"A vers az, amit mondani kell" címet adta verses, prózai előadásának mottójául Dr. Szabó András irodalomtörténész, előadóművész, Balassagyarmat idén kitüntetett díszpolgára. Kányádi Sándor egyik esszéjét idézte fel először András, a költő kérdésére, hogy mi a vers, az egyik kisdiák ezt a megmosolyogtatóan egyszerű, de mégis frappáns választ adta, elnyerve ezzel az erdélyi költő tetszését is.

 

A Balassagyarmathoz sok-sok szállal kötődő Szabó Lőrinc Valami fáj c. verse és Zsélyi Nagy Lajos prózája révén lélekben kerülhettünk még közelebb a városhoz, Nógrádhoz, Palócföldhöz. A zárásul elhangzott Áprily Lajos vers egyetemes gondolatainak tolmácsolásával újólag is bizonyította Szabó András, hogy milyen nagyszerű előadóművészi kvalitásai vannak.

 

Ezt követően Medvácz Lajos polgármester köszöntötte a városhoz hű érdeklődőket, bevezetőjében büszkeséggel jelezte, hogy a megyében nemcsak Balassagyarmat rendelkezik a legjobb gazdasági mutatókkal, hanem a járás is, jelentős előnnyel maga mögé utasítva a megye további öt járását.

 

 

Új gyáregységek idei avatását is bejelenthette, köztük az elektronikai kapcsolókat gyártó olasz cégéét, amely jövőre 150 főnek ad munkát, és egy napelemeket gyártó üzemegység megnyitását is. A Kenessey Albert Kórház több gyógyító egysége újult meg 1.8 Mrd Ft-ért, a Járási,- és Kormányhivatal céljaira átadásra került a 700 M Ft-ból felújított egykori Csendőrség-Határőrség épülete a Bajcsy úton. 5 Mrd Ft értékű pályázatot nyert el a város az elmúlt időszakban, új sportcsarnok építése indulhat el jövőre, a Nyirjesi tavak mellett több sportberuházás valósul meg, és még további fejlesztéseket is ismertethetett a polgármester. Kitért arra is, hogy sok gondot okoz azonban a Révész László tanuszoda sorsa, bár 90 %-ban elkészült, de még tovább húzódik a várva-várt átadás. A város döntött arról, hogy a környező járdák, utcabútorzat felújítását addig is elvégzi, a maga részéről készen várva a reménybeli megnyitást.

 

A műsorbetétek között Csatlós Noémi műsorvezető ismertette a legutóbbi találkozó óta elhunyt közismert személyiségek listáját (közülük soknak a gyászjelentésével honlapunkon is találkozhatnak), és a különböző városi, megyei, állami díjakkal elismertek névsorát.

 

Balassagyarmatról indult el az a sikeres kutatóorvosi és egyben sportolói életút, amelyről Prof. Koller Ákossal beszélgetett Horváth Zita televíziós szerkesztő.

 

 

A Koller család Budapestről költözött az 1940-es évek végén Balassagyarmatra, Koller Ákos 1951-ben már az Ipoly-parti városban született. Emlékezetében a kisváros a gondtalan gyermekévek felhőtlen szabadság-szimbólumaként maradt meg, amelyet azután a fővárosba való költözés, majd a szegedi, budapesti orvosegyetemi évek követtek.

 

 

A sportolói karrier, a KSI, az OSC színeiben eltöltött vízilabdás évek csak kísérték, de komolyan nem veszélyeztették az orvosi tanulmányokat. A szakmai életutat a kutatás, ezen belül az érhálózatok agyi területei, az emberi szervezet mikrócirkulációs rendszerének feltérképezése jelentette és fémjelzi a ma napig is. Professzor úr, az MTA doktora, aki már 1982-ban Arizónában lehetőséget kapott mindezek kutatására, ez év tavaszán átvehette New Yorkban azt az elismerést, amely a kutató szakembernek az agyi vérkeringés önszabályozódásának feltérképezése terén végzett tevékenységéért ítéltek oda, a napjainkban a Testnevelési Egyetemen és a Pécsi Orvostudományi Egyetem idegsebészeti osztályán dolgozó Koller Ákosnak.

 

Dr. Kapa Mátyás egyetemi adjunktus, ügyvéd, akinek nevéhez már több történelmi regény fűződik, az 1919-es balassagyarmati cseh kiverés időszakát megelőző és követő hetek eseményeit feldolgozó regénytervezetéről beszélt. A Történelmiregény-írók Társaságának elnöke írásának anyaga a várostörténet tényeire alapul majd, de annak feldolgozása szépirodalmi, ezáltal olvasmányos, fordulatos lesz - ígérte a szerző. Kapa Mátyás korábban Cegléd és Kőszeg egy-egy időszakának várostörténelmet is megírta, 2018 telén megjelenő könyvének címe "Maradj meg magyarnak" lesz, utalva az egykori vasutas áldozat, Rózsa András lányához intézett utolsó szavaira.

 

Görög Imréné, a Kiss Árpád Általános Iskola közelmúltban nyugalomba vonult intézményvezetőjével Horváth Zita beszélgetett. A több évtizedes pedagógusi életutat egy rövid kitérőtől eltekintve a Tündérváros nagy múltú általános iskolája határozta meg. A választást megkönnyítette, hogy az irodalom-testnevelés szakos Görögné személyében, a nagymama és szülők után a család harmadik generációja tanulhatott az iskolában, egyértelműsítve a tradíció folytatódását. 1997-től igazgató-helyettes, majd 2007-től igazgatói posztot ellátó Görögné nagy súlyt helyezett a hagyományápolásra is, a Polgári-Bajcsy-Kiss Árpád iskolák múltját vezetése éveiben ünnepségekkel, kiadványokkal jelenítette meg az iskola.

 

 

A rendezvény végén a formális elköszönés mellett Medvácz Lajos polgármester érdemi információkat is megosztott a résztvevőkkel. Azt, hogy a város az 1919-es cseh kiverés 100. évfordulójához kapcsolódva 2020. júniusig tartó jubileumi emlékévet szervez, amelynek összefogásával Tyekvicska Árpádot bízták meg. Formabontó jelleggel az elszármazottak jövő évi rendezvényének helyszíne pedig Balassagyarmat lesz, a polgármester tolmácsolta a város meghívását, és kérte, minél többen jöjjenek el a 2019. szeptemberi találkozóra.

 

 

2018. szeptember

Összeállította és fotók: Nagy László