2017

 

BALASSAGYARMAT DÍSZPOLGÁRA

 

Dr. Szabó András

előadóművész

 

1953. január 28-án született Balassagyarmaton. Irodalombarát környezetben nevelkedett dr. Szabó Károly és felesége, Szépi Ibolya gyermekeként három testvérével együtt. A Petőfi Sándor Általános Iskolában kezdte meg tanulmányait, majd a Balassi Bálint Gimnáziumban folytatta, ahol édesanyja a magyart, édesapja a történelmet tanította neki. 1971-ben felvételt nyert az ELTE magyar-népművelés szakára. 1976-ban előadóművészi képesítést kapott, 1986-ban lett bölcsészdoktor. Irodalmi összeállításaival, több alkalommal járt Erdélyben, Délvidéken, a Felvidéken, Kárpátalján. Eljutott Norvégiába, Svédországba és Ausztria magyar közösségeibe is. Az Eötvös Collégium könyvtárának vezetője volt. 1992-1993-ban a Pozsonyi Magyar Kulturális Intézet igazgatóhelyetteseként működött. 2004-től a Magyar Katolikus Rádióban is tevékenykedik. Gy. Szabó András néven szépirodalmi és irodalomtörténeti tárgyú írásokat publikál a Hitelben, a Magyar Naplóban, a Vigíliában és több vidéki folyóiratban, például a Palócföldben. 2001-ben jelent meg a Balaton Akadémia könyvsorozatában A függőhíd metamorfózisa című irodalmi tanulmánykötete, 2014-ben pedig a Magyar Napló kiadásában Legenda ez is címmel irodalmi tanulmányait és esszéit tartalmazó könyve.

A vers- és prózamondás kisgyermek korától kedves időtöltése volt. Általános és középiskolai tanulmányai alatt versmondó versenyeket, szép kiejtési versenyeket nyert. A gimnáziumban Varga Györgyné tanárnő vezetésével színdarabokban, versösszeállításokban működött közre. Egyetemi évei alatt tagja volt az ELTE Balassi Bálint Szavalókörének, melynek műsorait a budapesti Egyetemi Színpadon mutatták be. Önálló estjeit is itt mutatta be először. A Forráskör alapító tagjaként elsősorban a határon túli magyar irodalom megszólaltatását tekinti feladatának, de érdeklődési körébe beletartozik - a régi magyar irodalomtól a népi írókon keresztül a 20. századig - számos költő. Önálló pódiumesteket szerkeszt, rendhagyó irodalomórákat tart. Önálló műsorai közül kiemelkedik a Balassi Bálintot és korát megidéző estje.

Néhány emlékezetes műsora: Erdőntúli táj, valamint a Kecskés együttessel közös kuruc kort bemutató, a Mikes Kelement felidéző előadásai, Maczkó Máriával közös műsorai, a Könyörgés, és az Országunknak megáldoztak címűek, Illyés Gyula emlékest-je és Közös kincs címmel összeállított, a szomszédos országok magyar irodalmából készített vers- és próza összeállítása.

Estjeivel beutazza a Kárpát-medence magyarlakta területeit, jár a bécsi, müncheni, norvégiai és svédországi magyar klubokban. A háromrészes, Assisi Szent Ferencről készített, nívódíjallal kitüntettet film narrátora, több ismeretterjesztő CD, kazetta és film prózai közreműködője.

Szabó András nem maradt hűtlen szülővárosához. Számtalanszor hazalátogat: előadásokat, rendhagyó irodalomórákat tart, kiállítások megnyitóján, könyvbemutatókon vesz részt, előadja önálló estjeit. Képzőművészként is szerepelt alma materében bemutatták grafikáit és akvarelljeit.

Jelentősebb díjai: Kazinczy-díj (1971 Győr), Radnóti-díj (1984), Balassi Emlékérem (2004), Madách-díj (2006), Teleki Pál Érdemérem (2012). Tinódi-Címeres Elismerő Oklevél a régi magyar irodalom hiteles előadásáért (2013), Czine Mihály-díj (2013). a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (sokoldalú, a Kárpát-medencei magyarság összetartozását erősítő, kulturális értékeit népszerűsítő előadóművészi pályája elismeréseként (2015). Bárczi-Harang (a művek tolmácsolásában példát mutató szép, hagyományőrző magyar kiejtéséért, megkülönböztetve a nyílt és a zárt e hangot (2015). E legutóbbi díj átadásakor írták róla: "Csupaszív, sugárzó magyarságszolgálat."

 

Balassagyarmat Város önkormányzatának Képviselő-testülete Dr. Szabó András részére a magyar irodalom értékeinek bemutatásáért, Balassagyarmathoz való hűségéért, a város kulturális életében vállalt szerepéért BALASSAGYARMAT DÍSZPOLGÁRA kitüntető címet adományozza