Ön a Balassagyarmatért Baráti Kör hírlevelét olvassa

www.agt.bme.hu/balassi

www.balassagyarmat.eu

 

Újdonságok a honlapon

 

Megemlékezés és kitüntetések átadása a balassagyarmati Madách-napon

Január 22-én a Magyar Kultúra Napján tartotta a megye Balassagyarmaton a hagyományos Madách emléknapot. Sidló Ferenc Madách szobránál koszorúzással kezdődött a megemlékezés, majd a Művelődési Központban Medvácz Lajos polgármester adta át a 2015. évi (döntését a képviselőtestület előző év decemberében hozza meg) Horváth Endre díjat Sáros Miklós képzőművésznek. Laudációját Csemniczky Zoltán tette közzé. Ezt követően Skuczy Nándor a közgyűlés elnöke adta át a 2016. évi megyei Madách-díjakat.

Az idei díjazottak: György Attila író és Molnár Péter szobrászművész. A laudációkat Bayer Zsolt és Murányi Sándor ismertették. A cikkben rövid gondolat is olvasható a Madách díjak odaítélésének vélelmezhető stratégiájáról

Az ünnepséget kísérő zenei és előadóművészi nívós műsorblokkról részletek szintén a cikkben találhatók.

******

Palóc falvak és városok együttműködése - tervek és remények a határmentén

 A Madách emléknapon, de ettől elkülönítve tartotta meg a Polgárok Balassagyarmatért és a Palócságért Alapítvány a nagy érdeklődést kiváltó konferenciáját a Vármegyeháza dísztermében, Palóc falvak és városok – avagy határmente napjainkban címmel. Harmincegy település a határ két oldaláról és két iskola csatlakozott mostanáig a palócok összefogásához, amelynek célja a kultúra, hagyomány, értékek megőrzésén túl, különböző pénzügyi források megszerzése is. A politikusok és előadók főbb gondolatai a cikkben olvashatók.

A konferencia kezdetén szentelték meg Palócföld zászlaját, amely immár a Vármegyeháza homlokzatán leng. Ezen megtalálhatjuk Palócföld címerét, amelyet Pécsi L. Dániel jelképtervező, heraldikus tervezett.    

 

******

A másik nagy palóc: Kövi Pál

…….vagyis Mikszáth Kálmán után és mellett.

Téved-e az, aki így érti Cserna-Szabó András író sejtetését, amikor Kövi Pálról a Magyar Konyha c. lapban közzétett írását olvassa? Kövi Pál, „Patyó-Palkó”, Balassagyarmatról indult, Olaszországban profiskodott, majd New Yorkban lett vendéglátóipari nagyság. De a szíve visszahúzta, hosszú évekig kutatta, kereste az erdélyi konyha receptjeit, eredménye pedig az Erdélyi lakoma című, ma is mitikusan kezelt könyve lett. Cserna-Szabó írásában több helyen idéz 2010-ben honlapunkra, Köviről készített cikkből, jól teszi, hiszen reklámra csak nekünk van szükségünk.  

******

Varázslatos Palócföld

Szintén kiváló reklámot kapott Balassagyarmat a Nők Lapja újságírójától V. Kulcsár Ildikótól, aki cikke elején bevallja, ha a fővárosból költözni kellene, éppen Palócország fővárosába menne. Bár egy-két elírást, rózsaszínű megjelenítést tartalmaz az írás, de tudjuk a Palócleves finom, Palócföld pedig valóban szép.  Reméljük a hatás kedvcsináló lesz.

 

Események

Civitas Fortissima Emléknap

Balassagyarmat az 1919. januári cseh kiverés emléknapját változatos programokkal január 29-én ünnepli. Minden további részlet itt található.

 

(Retró) hírek

Amikor Balassagyarmat új arculatáról is döntöttek

Balassagyarmaton  megalakult a KISOSz

 A balassagyarmati kereskedők egyesülete együttesen kilépett a KOKSz-ból és belépett a KISOSz-ba.  A kereskedők nagyobb része a haladás híve, megérti az idők szavát és nem hajlandó olyan érdekképviseletben résztvenni, amely nagytőkéseket, nagykereskedőket takargat Bródy Sándorokkal az élen. De megértették Oczel képviselő elvtársnak a balassagyarmati városházán elhangzott szavait “ Balassagyarmat város arculatának meg kell változni„ és a haladószellemű kereskedők ezt tekintetbe véve választották meg az új tisztikart. A megválasztott tisztikar elnöke: Fábián László, Társelnök: Schwarcz Jenő és Kardos Gyula. Titkár: Lőwy Márton. Pénztárnok: Schmidt Ádám

(Nógrádi Újság 1948. március 7.)

Mai hírek

Digitalizált nógrádi sajtótörténet

A fenti cikket nem elsárgult újságok között, hanem a hungaricana.hu oldalon sikerült fellelni, hiszen a Balassi Bálint Megyei Könyvtár digitalizálta a megyei lap és mutációi 1948-2005 közötti évfolyamait. Ezzel a BBMK-nak sikerült belépni azon megyei könyvtárak még viszonylag szűk sorába, amelyek megyéjükkel, városaikkal kapcsolatos helytörténeti anyagokat, helyi lapokat digitalizálnak. Az évfolyamok kiválóan áttekinthetőek, azokban névre, eseményre, címszavakra lehet keresni, sőt az anyagok kijelölhetők, átmenthetők. Mindez ingyen. Csak javasolhatjuk a BBMK-nak az újabb NKA pályázatot, a nógrádi sajtó 1948 ill. 1945 előtti lapszámainak digitalizálásához.  

Programajánló

 

2016. február 4-én, 18.00 órakor  Dr. Heisler András, a Zsidó Világkongresszus alelnöke, a Mazsihisz elnöke tart előadást és beszélget Majdán Béla várostörténésszel a Városi Könyvtárban a zsidóság helyzetéről a világban és Magyarországon.

A programmal kapcsolatos további részletek itt olvashatók.

*****

Örökség Kulturális Műhely sorozat 2016-ban is folytatódik, február 9-én Aradi Lajos beszél a Pilis rejtelmeiről, február 23-án Bernád Ilona szülésznő, a Gyermekáldás, bábaság a magyar néphagyományban címmel tart előadást.

*****

Palóc Múzeum 2016. március 31-ig meghosszabbította Farkas András festőművész kiállítását. A Tűz és a vas ura, a kovács c. kiállítás pedig február 28-ig tekinthető meg!

Február 29-én Múzeumi Hétfők sorozatban Környei Alice: „Aki nem libapásztorsággal kezdi, az bele se kezdjen…” címmel Gyermekélet a néphagyományban témában tart előadást.

 

 

Köszönjük figyelmét.

Amennyiben nem kíván több hírlevelet kapni, erre az üzenetre válaszolva azt lemondhatja.