Civitas Fortissima Emléknap eseményei

 

2016. január 29-30.

 

 

Még három év, és elérkezünk az 1919-es balassagyarmati cseh kiverés 100. évfordulójához. Az elmúlt 97 év közel fele a "kötelező" feledés mentén telt el, vagy éppen a háborús időszak akadályozta a megemlékezést.

 

A rendszerváltozást követően alapvetően Kamarás József kutatásaira és javaslataira alapozva - az egykori eseményekre, a városvédő katonákra, polgárokra méltón és kiemelten kell emlékezni - Balassagyarmat és polgárai fokozatosan egyre többet tettek és tesznek a történelmi napok emlékezetének megőrzéséért. A teljesség igénye nélkül többekkel bővíthető a sor, akik mindehhez hozzájárultak, Majdán Bélától kezdve, aki az időben a legelső írást készítette a hajdani eseményekről, Gere Józsefen át, aki a városvédő vasutasokról írt könyvet, nem elfeledve Urbán Árpádot, aki a CF-nak törvényben való rögzítését indítványozta, Matúz Gáborig, aki filmet készített és kezdeményezte a CF Múzeum létrehozását.

 

*

 

Az idei emléknapon megszakadt az utóbbi évek természeti hagyománya, a megszokott havazás és kemény hideg helyett, ezúttal eső és enyhébb idő várta a megemlékezőket. Azonban a rendezés nem tért el a korábbiaktól, az első két programpont közreműködői a városi középiskolások, szónokok pedig az intézményvezetők voltak.

A városi temetőben Sinkóné Szrenka Anikó, a Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskola igazgatója idézte fel a korabeli eseményeket és tanulságait, kiemelve, hogy civilek és katonák bátorsága hozhatta el történelmi tetteik eredményét, azt, hogy ma Balassagyarmat Magyarország részét képezheti.

 

Sinkóné Szrenka Anikó

Fotó forrás: Bgy. Polgármesteri Hivatal

 

Az iskola tanulói közül Csiki Sára A magyarok istene, Szlatinszki Yvett pedig a Városunk himnusza c. verseket szavalták el.

 

 

      

 

Ezt követően  Medvácz Lajos polgármester, Pulay László testületi tag és a Civitas Fortissima Kör képviselői helyezték el koszorúikat a hősi halált halt Rózsa András és Petrovics József síremlékeinél.

 

 

A vasútállomáson Görög Imréné, a Kiss Árpád Ált. Iskola igazgatója osztotta meg ünnepi gondolatait, Tatár Kiss Bálint, az iskola tanulója Csikász István versét mondta el, majd a tantestület tagjai hangszeres kísérettel két énekszámot adtak elő.

 

Görög Imréné

 

Görögné érdekes részleteket idézett a Polgári Leányiskola-i igazgató-helyettes, Molnár Kálmánné által lejegyzett egykori iskolai értesítőből. Többek között azt, hogy 1919-ben a szolidaritás jegyében 83 koronát gyűjtöttek a diákok Rózsa Margitnak, akinek édesapja a harcokban esett el. Ma szerencsére hazánkban, ahol béke van, nincs szükség a hősiességre, de a mindennapi helytállásra annál inkább - tette hozzá az igazgatónő.

 

  

Iskola tantestületi kórusa                                                         Tatár Kiss Bálint

 

Az ünnepség zárásaként koszorúkat helyeztek el a megemlékezők a vasutas áldozatok emléktáblájánál.

 

A Civitas Fortissima téren folytatódott az emléknap. Sztancsik József, vitéz Somogyváry Gyula művéből idézett, majd Dr. Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke mondta el ünnepi gondolatait, többek között ezeket:

 

A város egykori védőinek tántoríthatatlan bátorsága, elszántsága kellett a sikerhez, dacolva az akkori hatalommal, amely meg sem kísérelte a fegyveres védekezést.... Mások viszont, tisztviselők, katonák, civilek, a Palóc Dandár, az ellenállás megszervezésében látták a megoldást. Ők voltak, akik megértették, egy szuverén ország létérdeke határainak megvédése.... A cseh kiverők bátorsága nemcsak nekünk magyaroknak, hanem minden, önmagát épségben megőrizni akaró közösségnek példája kell, hogy legyen.... Az emberi kiállás, a példaadás, azaz hősiesség velünk marad örökre. Ahogyan a hazához való hűség is megmarad.... Földi világunk sokszor nem igazságos, ezért a hazához való hűség a hazát tartja meg és nem azt, aki hű hozzá.

 

Dr. Gulyás Gergely

 

A városi egyesített kórus Ember Csaba karnagy vezényletével Kodály művet énekelt,

 

 

majd a Városháza falánál koszorúztak az emlékezők, köztük Kercaszomor, a Legbátrabb Falu küldöttei, valamint Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.

Balassagyarmat városvezetői koszorúznak

Fotó forrás: Bgy. Polgármesteri Hivatal

 

Vitézi Rend tagjai az emléktáblánál

Fotó forrása: id. Szakács László

 

Újabb programpont, újabb helyszín: ünnepi testületi ülés keretében a Pro Urbe és díszpolgári címeket immár a Művelődési Központ nagytermében adta át Medvácz Lajos polgármester és Csach Gábor alpolgármester.

 

A képviselőtestület döntése értelmében Pro Urbe, Balassagyarmatért Emlékérmet kapott 2015. évben (a testület decemberben dönt, majd az ünnepélyes átadás a CF január 29-i emléknapján történik):

 

Telek Balázs (posztumusz), 2015. szeptember 23-án elhunyt fotóművész, képzőművész. Az elismerést özvegye vette át.

 

Sztancsik József pedagógus, néptáncos, sportoló,

 

Telek Balázs özvegye és leánya, mögöttük Sztancsik József

 

Melo Ferenc, a Szent Imre Keresztény Általános Iskola, Gimnázium és Szakképző Iskola igazgatója,

Melo Ferenc

Fotó forrás: Bgy. Polgármesteri Hivatal

 

Dr. Szrenka János, a Dr. Kenessey Albert Kórház-rendelőintézet sebészeti osztályának vezető főorvosa.

 

Dr. Szrenka János

 

Balassagyarmat díszpolgára elismerésben részesült:

 

Csemniczky Zoltán szobrászművész, a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ igazgatója,

 

Ember Csaba karnagy, a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója.

 

Balról Csemniczky Zoltán, mellette Ember Csaba

 

 

A díjátadásokat kísérő zenei programbetétek méltók voltak az ünnepi pillanatokhoz, Magyar Valentin zongora-, Fogarasi Béla gitárjátéka, Ember Dániel - Cselényi Noémi fuvola-gitár produkciója méltán aratott nagy tetszést.

 

 

              

Magyar Levente                                                                   Fogarasi Béla

 

Ember Dániel, Cselényi Noémi

 

Az ünnepség zárásaként Medvácz Lajos polgármester köszönt el a vendégektől egy személyes hangú beszéddel, amelyben utalt rá, egyre több fiatal érzi magáénak a CF emlékezetét, ez a jövőt tekintve örömtelien biztató. Hasonló értelemben, optimistán beszélt Dr. Szakács Zoltán, a CF Kör elnöke is az ünnepség során elmondott köszöntőjében.

 

A nap folyamán Gulyás Gergely meglátogatta a Civitas Fortissima Múzeumot is, az ún. Huszár házban.

 

Balról Matúz Gábor, Harth Tamás, Dr. Gulyás Gergely

Fotó forrás: Matúz Gábor

 

Az események azonban itt nem értek véget, a Városháza dísztermében a díszünnepséggel párhuzamosan zajlott az iskolák tanulóinak részvételével a Civitas Fortissima vetélkedő, majd annak zárásakor Csete Őrs, a nemzetpolitikával, oktatásfejlesztéssel foglalkozó író, etnográfus tartott előadást.

Az emléknapot este a Művelődési Központban Ferenczi György és a RACKAJAM koncertje zárta le.

 

Az Önkormányzat szervezte ünnepi programok január 29-én véget értek, de valójában a CF-ra emlékezés más keretek között folytatódott. Január 30-ra hirdette meg ugyanis a VI. Legbátrabb Város emléktúrát a legbatrabbvaros.hu. A túrán a helyi hagyományőrzők is szép számmal részt vettek, így sokan tették meg a Magyarnándor-Balassagyarmat közötti útvonalat.

(egykor a városvédő csapatok is a közeli településről indultak a megyeszékhely felé)

 

fotó forrás: id. Szakács László

 

fotó forrás: id. Szakács László

 

 

2016. január

Összeállította, jelöletlen fotók: Nagy László