Fidelissima, Fortissima, Invicta - településeink történelmi tettei

 

 

Sopron

Leghűségesebb város  - Civitas Fidelissima

hivatalosan 1922 óta

Emléknap: december 14.

 

 

"A soproni népszavazási terület lakossága, amidőn válságos időkben az állami hovátartozás iránti hajlandóság próbára tétetett, a megtartott népszavazáson nyelvi és faji különbség nélkül az ezeréves magyar államhoz való tántoríthatatlan hűségről tett bizonyságot. A hűséges ragaszkodás e megnyilatkozása a magyar haza minden fiában megerősítette a boldogabb jövő bekövetkezésébe és az isteni igazság örök diadalába vetett reménységet. Midőn a törvényhozás a soproni népszavazási terület lakosainak államhűségét, melyről mindenkor meg volt győződve, szeretetével viszonozza, a népszavazás emlékét a következőkben örökíti meg: [...] 3. § Sopron sz. kir. város címere a "civitas fidelissima" jeligével egészíttetik ki.

(részlet az 1922. XXIX. törvénycikkből)

 

Történelmi háttér:

 

1918. november 17-én az osztrák államtanács etnográfiai elvek hivatkozva bejelentette igényét Nyugat-Magyarországra. Az 1919. szeptember 10-i Saint Germain-i béke Ausztriának ítélte Moson, Sopron és Vas vármegyék nyugati sávját (Sopront és környékét is beleértve), azzal az indoklással, hogy ne valósulhasson meg a dédelgetett csehszlovák-délszláv korridor sokat emlegetett terve.

1921. augusztus 20-án Sopronban tömegtüntetésre került sor. A soproniak és a rábaköziek ezrei tiltakoztak az elszakítás ellen. Augusztus 21-e lett volna a hivatalos átadás napja. A magyar hatóságok, ha vonakodva is, de kiürítették az átadásra kijelölt területeket, így Sopront és környékét is.

Az érintett terület átadására a magyar kormány gróf Sigray Antalt, mint kormánybiztost küldte ki, a közrend fenntartásával Ostenburg-Moravek Gyula őrnagyot, a II. országos csendőrzászlóalj parancsnokát bízták meg.

...Ausztria mindenfajta békés megállapodást elutasított, beleértve a mai Burgenland kettéosztását is. Thurner polgármester személyesen kereste meg Prónay Pál szolgálaton kívüli alezredest Sopron megmentése érdekében.

Augusztus 28-án a történelmi határt több helyen osztrák csendőralakulatok lépték át. Az egységek lőfegyverekkel, géppuskákkal voltak felszerelve. Őket rezesbandás, vörös zászlós fegyveres tömeg követte. Ágfalvánál azonban a Francia-Kiss Mihály, Kaszala Károly és Maderspach Viktor parancsnoksága alatt álló irreguláris erők meglepetésszerű puskatűzzel visszavetették az osztrákokat

Ez volt az első ágfalvi összecsapás. A felkelők még Robert Davyt, Burgenland újdonsült kormánybiztosát is elfogták. A Vas megyei Pinkafőnél (Pinkafeld) húsz felkelő a helyi horvát lakosság segítségével több mint kétszáz osztrák csendőrt vert ki a faluból. Ugyanaznap kiszorították őket Felsőőr (Oberwart), Alhó (Allhau), Fraknó (Forchtenstein), Németgyirót (D.Gerersdorf) községekből is.

Kezdetét vette a másfél hónapig tartó nyugat-magyarországi fegyveres felkelés, ez vezetett el a soproni népszavazáshoz.

A népszavazás titkos volt. A végeredményt 1921. december 17-én a Zrínyi Ilona Tiszti Leánynevelő Intézetben hirdették ki, a soproni lapok pedig rendkívüli kiadásban adták ország-világ tudtára, hogy "7107 szótöbbséggel magyarok maradtunk".

Magyarországra szavazott 15304 fő, Ausztriára 8227-en voksoltak. Érvénytelen volt 502 szavazat.

A soproni német ajkú szavazópolgárok, a város lakosságának ekkor mintegy 48%-át kitevő "hűségesek" szavazatai eldöntötték Sopron sorsát. Bár a vidéki falvak lakói 54,5 %-ban Ausztriára voksoltak (kiemelkedő kivétel Nagycenk, a horvátok lakta Kópháza és a katolikus német Fertőboz), Sopron azonban 72,8%-kal (!) Magyarország mellett döntött.

Forrás: www. sopron.hu

 

Szentpéterfa

Leghűségesebb falu - Communitas Fidelissima

hivatalosan 1923 óta

Emléknapja: március 9.

fotó: nyugat.hu

A trianoni határok kijelölése kettéosztotta a horvát településeket, bár voltak magyar fennhatóság alatt maradtak, de számos került az osztrákokhoz. A magyar érzelmű horvát lakosság kezdeményezésére politikai tárgyalások, az Ausztriának ítélt településeken kitört zendülés, majd azt követően népszavazással Alsócsatár, Felsőcsatár, Horvátlövő, Kisnarda, Nagynarda, Pornóapáti, Németkeresztes és Magyarkeresztes lakossága  az 1923-as népszavazással a Magyarországhoz tartozás mellett döntött. A Pinka-völgyi határmódosítással a fenti nyolc település illetve községcserével Szentpéterfa és Ólmod  községek ( Rendekért és Rőtfalváért ) maradtak meg hazánk részeként.

A visszacsatolás emlékére minden községben emléktáblát állítottak. Szentpéterfát, mint a folyamat fő elindítóját a Magyar Nemzeti Szövetség a Communitas Fidelissima (Leghűségesebb falu) címmel tüntette ki, amelyet Vas Vármegye Törvényhatósági Bizottsága hivatalos iratban is véglegesített.

 

Forrás: vasmegye.hu

 

 

 

Balassagyarmat

Legbátrabb város - Civitas Fortissima

hivatalosan 2005 óta

emléknapja: január 29.


Az Országgyűlés fejet hajt Balassagyarmat lakóinak és védőinek az 1919-es támadás idején a város hősies védelmében tanúsított bátor magatartása előtt, ezért az alábbi törvényt alkotja:

1. §    Az Országgyűlés Balassagyarmat védőinek tántoríthatatlan bátorságát örök emlékezetül törvénybe iktatja.

2. §    Az Országgyűlés Balassagyarmat városnak a "„Legbátrabb Város" ("„Civitas Fortissima") címet adományozza.

3. §    Balassagyarmat város címere a "Civitas Fortissima" jelszóval egészül ki.

(részlet a 2005. évi XXXIX. törvényből)

 

Történelmi háttér:

Balassagyarmatot, 1919. január 29-én, a magyar katonák hősiessége és a fegyvert fogó polgárok, vasutasok önfeláldozása felszabadította az idegen uralom alól. Cselekedetük értékét növeli, hogy mindezt önszántukból, a hatalom akaratával dacolva vívták ki. Tettüket a katonai vitézség, a hazaszeretet és a polgári összefogás példájaként tartjuk számon.

A huszadik századi magyar történelem sorsfordítója az 1918 októbere és 1919 vége közötti rövid esztendő, amely alatt három radikális rendszerváltás játszódott le Magyarországon, miközben az ország elveszítette területének kétharmadát. 1918 őszén bekövetkezett az Osztrák-Magyar Monarchia háborús veresége, rövid napok alatt megdőlt az ezer éves Magyar Királyság, és a Károlyi Mihály vezetésével létrejött kormány egy demokratikus Magyarország létrehozását tűzte zászlajára...

Ebben a helyzetben vette kezdetét novemberben a cseh, román és szerb támadás, mely a győztes hatalmak jóváhagyásával, sőt hathatós segédletével rövid idő alatt elszakította a Felvidéket, Erdélyt és a Partiumot, valamint a Délvidéket. A tragédia bekövetkeztét elősegítette a kormányzó erők történelmi tévedése is, akik a mindenáron képviselt pacifizmus jelszavával meg sem kísérelték a fegyveres védekezést.

Károlyiék csak 1919 januárjában kezdték felismerni politikájuk tragikus következményét, és láttak hozzá egy ütőképes haderő létrehozásához.

Akkorra azonban a csehszlovákok már bevonultak a történelmi Nógrád vármegye északi részére, majd január 3-án Losoncra, egy hétre rá pedig megszállták a szomszédos Hont vármegye székhelyét, Ipolyságot. 1919. január 15-én több ponton átlépve az Ipolyt, elfoglalták a folyó déli partján fekvő vasútvonalat és Drégelypalánkot. Ezt követően egy alig negyvenfős különítmény bevonult Balassagyarmatra. Birtokba vették a vasútállomást, a postát és a laktanyát, a város vasúton túli részét.

Balassagyarmaton még a csehek ideérkezte előtt viták folytak a fegyveres ellenállásról. A kormány képviseletében működő Rákóczi István  a jegyzőkönyvezett tiltakozást, s egyben a fegyveres ellenállás tilalmát szorgalmazta. Mások, főként tisztviselők, katonák (Pongrácz György megyei főjegyző, Huszár Aladár másodjegyző, Vizy Zsigmond és Bercelly György századosok) egy ütőképes „Palóc dandár” és az ellenállás megszervezésében látták a kiutat. Rákóczi kormánybiztos akarata érvényesült: a városi képviselő-testület küldöttsége már január 14-én este kivonult a vasútállomásra, fogadni a cseheket és biztosítani a megszállás békés voltát.

A csehszlovákok számára kiemelkedő jelentőségű volt a fontosabb vasútvonalak megszerzése. A város fontosságát növelte Salgótarján közelsége, ahol a megmaradt Magyarország egyetlen jelentősebb szénmezője volt található...

Balassagyarmat az antant által 1918 decemberében kijelölt demarkációs vonal magyar oldalán terült el, így a csehszlovák megszállás az egyezmény előírásai szerint is jogsértő volt. Mégis, az ideérkező cseh vezetők hamarosan érzékeltették a város lakosságával, hogy a megyeszékhelyet a Csehszlovák Köztársaság részének tekintik. Január 25-én pedig az új hatalom képviseletében megjelent a városban Bazovszky zsupán (azelőtt losonci ügyvéd), a prágai kormány megbízottja a megszállt nógrádi részeken, hogy átvegye a közigazgatás irányítását.

Január 27-én történelmi gyűlésre került sor a vármegyeházán. A lelkesítő, ellenállásra buzdító beszédek után egy jelkép erejű kézfogásra került sor. Pongrácz György vármegyei főjegyző és a szociáldemokrata Schuch István mozdonyvezető kézszorítása két társadalmi réteg, két eltérő látásmód, politikai felfogás szövetkezését jelentette a közös cél érdekében. Egyhangúan kijelentették, hogy – vállalva sorsuk bizonytalanságát – nem tesznek esküt a csehszlovák államra.

Másnap a vasutasok küldöttséget menesztettek Magyarnándorba, az ott állomásozó katonaság vezetőihez, Bajatz Rudolf és Vizy Zsigmond századosokhoz, segítségüket kérve a megszállók kiveréséhez.

1919. január 29-én Bajatz és Vizy századosok csapatai, kiegészülve a balassagyarmati vasutasokkal, polgárokkal hajnali négy órakor támadást intéztek a csehszlovák katonaság ellen.

A laktanya elleni támadás sikeresen indult. Bajatzéknak véres harc árán sikerült felhatolniuk az épület emeletére. (Ekkor esett el a csehek parancsnoka, Lauka főhadnagy.) A 16-os honvédek különítménye Vizy Zsigmond vezetésével a főbejárat felől rohamozott. Ők is sikerrel betörtek az épületbe és feljutottak az emeletre, azonban itt zavar támadt a két csoport között, és a támadók visszavonultak.

A visszavonulás után Bajatz egy cseh vasutast küldött be a laktanyába, megadásra szólítva fel az ellenséget. Azok a felszólításra ki is tették a fehér zászlót, azonban a laktanya felé futó magyar katonákat sortűzzel fogadták. Ennek hatására a megriadt honvédek, minden biztatás ellenére, megkezdték a visszavonulást a közeli Szügy felé, onnan pedig Magyarnándorba.

A laktanya elleni támadással párhuzamosan heves - halálos áldozatokat is követelő - harc bontakozott ki a vasútállomás birtoklásáért, mely sikerrel járt.

A laktanya elleni sikertelen akció hírére a város elöljárósága megkezdte a polgárság szervezését. Huszár Aladár másodfőjegyző lett a városparancsnok. A megszervezett polgárok egy része a temetőnél járőrözött, illetve puskatűz alá fogott egy Losonc felől érkező vonatot. Másik részük a városban cirkált. A lakosok – köztük balassis diákok –, hogy elhitessék a csehekkel a katonaság jelenlétét, a környező háztetőkről, épületekből lőtték a laktanyát. Végre, délután fél kettő órakor, a hadügyminiszter rendeletére, Balassagyarmatra érkezett az iglói géppuskás tanfolyam egysége, Kattauer Rudolf főhadnagy vezetésével. Telefonon azonnal felszólították a helyettes cseh parancsnokot a megadásra, és ugyanakkor támadást intéztek a laktanya ellen. Az ellenség megadta magát, 78 csehszlovák katona esett az iglóiak fogságába. Balassagyarmat felszabadult! A hírre a Drégelypalánkon állomásozó, Pálmay Ernő százados vezetése alatt álló katonai egység is támadást indított. Az Ipoly északi partját és Salgótarjánt biztosító 40. hadosztály csapatai szintén tüzet nyitottak a demarkációs vonalat átlépő csehszlovákokra. A következő napon felszabadult az Ipoly teljes bal partja.

Balassagyarmat a kezdetektől őrzi a hősi vállalkozás emlékét. A városháza falán 1922. október 29-én helyezték el a ma is ott díszelgő emléktáblát, Horthy Miklós kormányzó szavainak kíséretében: "Akikről e tábla szólani fog, igaz magyarok voltak, mert forrón szerették hazájukat, és hősök voltak, mert hazaszeretetüknek életüket is feláldozták."

A rendszerváltozás után, 1998-ban, városunk képviselő-testülete január 29-ét városi ünneppé nyilvánította és döntött arról, hogy a Civitas Fortissima feliratot címerében és a Városháza homlokzatán is elhelyezzék. A cím használata - miután a Parlament elfogadta Urbán Árpád képviselő javaslatát - 2005 májusában országgyűlési megerősítést is kapott.

forrás: www.balassagyarmat.hu

 

Kercaszomor

 

Legbátrabb falu - Communitas Fortissima

hivatalosan 2008 óta

Emléknapja:  február 9.

 

 

Kercaszomor a történeti Őrséghez tartozó két falu, Kerca és Szomoróc 1942. évi egyesítésével jött létre.

Az Országgyűlés fejet hajt Kercaszomor lakóinak, a falujuk Magyarországhoz tartozása érdekében indított, 1920-as fegyveres felkelésben tanúsított bátor magatartása előtt, ezért az alábbi törvényt alkotja:

1.§     Az Országgyűlés Kercaszomor védőinek tántoríthatatlan bátorságát - örök emlékezetül - törvénybe iktatja.

2.§     Az Országgyűlés Kercaszomor községnek a "Legbátrabb falu" ("Communitas Fortissima") címet adományozza.

3.§     Kercaszomor község címere a "Communitas Fortissima" jelszóval egészül ki.

(részlet a 2008. évi LXIV. törvényből)

 

Történelmi háttér:

 

1919. augusztus 12-én a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság csapatai megszállták a mai Kercaszomor nyugati részét, amely akkor még Szomoróc néven önálló, színmagyar református község volt. Egy évvel később - alig két hónappal a trianoni békediktátum aláírása után, 1920. augusztus 1-jén - a helyi lakosság a kercai helyőrség Rankay József hadnagy vezette katonáival együtt fegyverrel űzte el a betolakodókat. A diadal azonban rövid életűnek bizonyult, a megszállók erősítést kaptak, visszaszorították a kercai határőröket, a felkelésben részt vevő szomoróciak egy részét pedig bebörtönözték, mások a szomszéd falvakba menekültek

A Határmegállapító Bizottság mégis a helyi lakosság bátor helytállásának hatására döntött úgy Szomoróc sorsáról, hogy az 1922. február 9-én visszatérhetett a megcsonkított ország maradékához.

A visszatérés 80. évfordulóján, 2002. február 9-én újra ünneppé emeltük ezt a napot. Emlékülésünkön dr. Zsiga Tibor történész foglalta össze a térség és a korszak történetét. A téma kutatója kijelentette, hogy az ún. trianoni békeszerződéssel, valójában erőszakos diktátummal megcsonkított Magyarországon csak Balassagyarmat városa vállalkozott a szomorócihoz hasonló fegyveres ellenállásra.

A falu képviselőtestülete még 2002 februárjában rendeletet alkotott, majd a Vas Megyei Közgyűlés támogatásával a Belügyminisztérium elé terjesztette kérvényét. Mivel érdemleges választ nem kaptunk, a 2002. augusztus 11-i falunapon, a felkelés évfordulóján önerőből avattuk fel a Szervátiusz István szobrászművész által alkotott emlékművet.

2008. április 14-én ismét önálló törvényjavaslatként került az Országgyűlés elé Kercaszomor ügye, immár négypárti támogatással: FIDESZ, KDNP, MDF, MSZP.

Az Országgyűlés egy ellenszavazattal, tartózkodás nélkül törvénybe iktatta: Kercaszomor a Legbátrabb Falu - Communitas Fortissima - cím birtokosa.

 forrás: kercaszomor.hu

 

 

 

Szigetvár

Leghősiesebb város  - Civitas Invicta

2011 óta

Emléknapja: október 17.

 

 

Szigetvár hős védői és a település polgári lakosságának harcosai olyan korban védték várukat, melyben az előrenyomuló idegen hadak rendszeres támadásai fokozott veszélyt jelentettek hazánk megmaradására, nemzetünk létére, valamint az összeurópai kereszténységre, a kontinens évezredek alatt kialakult hagyományrendszerére és kultúrkörére. Az 1566-os ostrom idején mártírhalált halt hősök helytállásának és véráldozatának, a katonai túlerővel szemben tanúsított bátor kiállásának köszönhetően hazánk és Európa fennmaradhatott a történelem zivataros századaiban, példát mutatva az eljövendő korok társadalmainak hazaszeretetből, hősiességből. Zrínyi Miklós és vitézei hős, önfeláldozó kirohanásának híre bejárta egész Európát, bizonyságot téve a magyarság vitézi ellenállásáról, a betolakodó hadak elleni hősi védelem történelmi jelentőségéről, nagyságáról. E nagyszerű harci tett indokolja Szigetvár város leghősiesebb városként történő elismerését, mellyel az Országgyűlés méltó emléket állít az óriási túlerővel szemben folytatott harcokban elhunyt hős katonáknak

(részlet a 2011. évi CXXXVI. törvényből)

Történelmi háttér:

 

A szultán 1566. augusztus 6-án táborozott le Szigetvár alatt és hatalmas seregével megkezdte a mocsaraktól körül ölelt város ostromát. A védők jelentős része magyar volt, akik javarészt Baranyából és Somogyból származtak, de voltak mellettük számosan horvátok és néhány német is. A védők a vár kapujában egy hatalmas fakeresztet állítottak, hogy emlékeztessenek a hazájukhoz és hitükhöz való hűségükre, mert "Aki hűséges mindhalálig, annak adom az élet koszorúját."

 

A hosszú küzdelemben nagyon sokan vesztek el mindkét részről. Csak az augusztus 15. körüli nagy rohamokban, 1600 török katona nyerte el a vértanúság koszorúját, köztük az elit seregtestből, a janicsárokból 600 fő. A túlerő lassan beszorította a védőket a belső várba. Az ostromlók a Szigetet körülfogó, az Almás-patak vizétől felduzzadt tó vizén és a körbefekvő ingoványos területen több töltés építésébe kezdtek, amelyen aztán támadásba indulhattak a bástyák ellen. A török janicsárok nagy lelkesedéssel és elszántsággal támadtak, de a védők olyan irtózatos tüzet adtak rájuk ágyúkból és puskákból, hogy ezek a nagyon bátor török harcosok is mind meghátráltak...

 A szultán nem láthatta meg a győzelmet, mivel szeptember 6-án meghalt, de a halálát vezérei a katonák előtt eltitkolták... A védők helyzetét kilátástalanná tette a belsővárban tomboló tűzvész, amelyet, a lőportorony felrobbanása okozott. Ekkor dönt Zrínyi a kirohanás mellett. A kirohanó vitézek minden védőeszközt, pajzsot és sisakot, páncélt letéve az ágyút az ellenségre sütvén a kapunál tolongó oszmánokra törtek, élükön a várkapitánnyal. A megmaradt védők Zrínyi Miklós és Juranics Lőrinc a zászlótartó mögött sorakoztak fel, aki utoljára még egyszer kibontotta a dunántúli főkapitányi lobogót, és aztán "Jézus segíts!" csatakiáltásukkal törtek az ostromlók kapu előtt tolongó áradatára. A krónikás írja, hogy a lövedékek, a nyilak, golyók és dárdák szinte "jégeső módjára" zúdultak rájuk. Zrínyit a küzdelemben több lövés érte, mellén is, fején is, ekkor elesett, a körülötte küzdő vitézeket mind levágták. Végül a halott Zrínyinek fejét vették és a török táborban kopjára szúrva, közszemlére tették. A hősies kirohanással a védők élükön a vitéz horvát bánnal valóban megkoronázták addigi harcukat.

Forrás. Szigethvar.hu

 

 

2014. február

Összeállította: Nagy László