2015

 

BALASSAGYARMATÉRT EMLÉKÉREM

 

Telek Balázs

fotó- és képzőművész

 

Telek Balázs 1974. május 9-én született Balassagyarmaton. Tanulmányait a Dózsa György Úti Általános Iskolában kezdte, majd a Balassi Bálint Gimnáziumban folytatta. Korán érdeklődést mutatott különféle művészeti ágak iránt, Pénzes Géza, Nagy Márta és Csemniczky Zoltán szakkörében képezte magát. Tanulmányait az egri Eszterházy Károly Főiskola rajz-vizuális kommunikáció szakán végezte. Tanára, Lugosi Lugo László fotóművész által ismerte meg a "camera obscurát", ettől kezdve egyre inkább érdekelték a fotográfia határterületein rejlő lehetőségek. Összművészeti szemléletű művész, több társaság, így a TEKODEMA Fotográfiai Csoport és a Nemzetközi Kepes Társaság alapító tagja volt, miként 2002-től a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület, rá egy évre a Magyar Fotóművészek Szövetségének is tagja lett.

Oktató tevékenységet is végzett: a Budapesti Műszaki Egyetemen speciális fotográfiai kurzust vezetett építészhallgatók számára. A Mai Manó Házban a Képíró-képolvasó hétvégék egyik népszerű előadójaként 2005 óta a camera obscura workshopokat is ő tartotta. Telek Balázs 2009-től alkalmazott fotográfia alapszakon tanított A KREA Kortárs Művészeti Iskolában, amely 1995 óta nyújt magas szakmai színvonalú, államilag elismert közép- és felsőszintű művészeti képzést Budapesten. 2010 és 2012 között a BKF Médiaművészeti Intézetének fotográfia szakán tanított, mint művész tanár. 2012-től a Budapesti Metropolitan Főiskola tanára volt. 2013-ban a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ első kiállításainak kurátoraként dolgozott.

2007-ben feleségével, Halász Gabriellával létrehozták az ArtBázis Összművészeti Műhelyt, majd az ArtBázis Művészeti Alapítványt. Az ARTBÁZIS egyszerre könyvtár, laboratórium, kiállítótér és találkozási pont fiatal művészeknek. Főszervezője volt a 2008-ban létrejött FotóFalu projekteknek a Cserhát falvaiban.

Fotóművészként az analóg technika megszállottja volt, camera obscura vagyis "lyukkamerás" munkái új dimenziót nyitottak e leképezési formának. Nyitott volt, kíváncsi, kísérletező kedvű. A lyukkamerás képek mellett festészettel, grafikával és zenéléssel is foglalkozott.

Festőművész édesapjával és művésztanár testvérével több alkalommal is volt kiállítása szülővárosában. Telek Balázs legutolsó kiállítása is itt 2015 nyarán volt a Tornay Galériában születésnapja tiszteletére.

Nagyon korán díjak tucatja is jelezte kiválóságát: 1995-ben Horváth Endre díjban részesült. 1999-ben elnyerte a XII. Esztergomi Fotográfiai Biennálé fődíját, valamint megkapta a Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjat. 2002-ben az amerikai Lenox Laser díját nyerte el a legjobb klasszikus fotó kategóriában. A fotográfusszakma legnagyobb elismerésének számító Balogh Rudolf-díjat 31 évesen 2005-ben vehette át.

Telek Balázs az egyik legismertebb és legtehetségesebb magyar fotográfus volt. 2015 augusztusában kapott fertőző betegségéből sajnos nem tudott felépülni. Nagyon fiatalon, 41 évesen váratlanul hagyott itt minket, hatalmas űrt hagyva három gyermeke, családja, városa és a kortárs magyar fotográfia közösségében.

Balassagyarmat Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Telek Balázs fotó- és képzőművész részére, elismerve kiemelkedő képzőművészeti munkásságát, és kísérletezését a fotográfiában rejlő legmélyebb titkok megismerésére, formateremtő egyéni művészeti munkásságáért a "BALASSAGYARMATÉRT EMLÉKÉREM" POSZTUMUSZ kitüntető címet adományozta.