Civitas Fortissima 2013

rendezvénysorozat kicsiknek, nagyobbaknak, felnőtteknek, előadások, vetélkedők, sportmegmozdulások, elismerések, megemlékezések Balassagyarmaton.

 

 

Nehéz feladat elé került az érdeklődő, aki a Civitas Fortissima valamennyi, 2013. évi eseményén részt kívánt volna venni. Bár próbálkoztunk, de e honlap szerkesztőinek sem sikerülhetett ez maradéktalanul, alábbi összeállításunk azonban egyfajta kronológiai összegzést nyújt az ünnepi rendezvényekről.

 

2013. január 17.

 

Gere József MÁV csomóponti vezető, aki cseh kiverés történéseit kutatja és A szárnyaskerék katonái c. könyvében azt feldolgozta, a Helytörténeti Gyűjteményben tartott előadást, amelynek témája: Miért éppen a vasutasok – Az 1919-es események háttere, már bevezetője volt a CF történeti megidézésének. Gere József nemcsak a vasutasok helytállásáról beszélt, hanem a nógrádi, észak-magyarországi vasútvonalak kialakítására, stratégiai jelentőségére is kitért, választ adva arra, miért is lett volna olyan fontos a trianoni döntés előtt ennek az országrésznek az elszakítása.

 

2013. január 26.

 

A sport, kisebbek-nagyobbak bátorság próbája is bekerült a CF kísérő rendezvényei sorába. A bátrak futásán minden korosztály képviseltethette magát. A fenti képen Sztancsik József eligazítást tart az indulóknak, akik a Művelődési Központ - Madách híd - Vasútállomás - CF szobor érintésével jutottak vissza a kiinduló pontra. A mínusz fokok kevésbé zavarták az indulókat, a gyakorta havas, jeges utak, járdák már annál inkább.

Aznap délután az óvodás csapatoknak is jutott a bátorság próbából, de immár teremben és ügyességi játékok formájában.

 

 

A Művelődési Központ falmászásra kialakított felületét a valóban bátrak és ügyesek használták, a Bátrak magasabbra vetélkedésben.

 

D:\Dokumentumok\Képek\2013-01-26\xDSCF0241.jpg

 

 

 

A városi hivatalos programtól függetlenül, de immár harmadik alkalommal tartotta meg Legbátrabb Város Emléktúrát a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom. A résztvevők Magyarnándorból gyalog indultak Balassagyarmatra, a vasútállomásnál és Tormay Cecile emléktáblájánál koszorúztak.

 

Forrás: www.legbatrabbvaros.hu

2013. január 28.

 

A Művelődési Központ volt a helyszíne két rendhagyó történelem órának, a 8. osztályosoknak Gere József, az érettségizőknek Tyekvicska Árpád tartott előadást a korszakról és a városi eseményekről.

Délután történeti játszóházat szerveztek az alsó tagozatos általános iskolásoknak, este pedig A Haza minden előtt címmel, a Tormay Cecile Irodalmi Társaság és a Gyarmati Színkör előadását láthatták az érdeklődők.

 

2013. január 29.

 

Az emléknap a városi temetőben megemlékezéssel és a harcokban elhunytak sírjainak megkoszorúzásával vette kezdetét, a Szent-Györgyi Albert Gimnázium diákjainak közreműködésével, emlékbeszédet tartott Vadkerty Róbert igazgató.

 

Ezt követte a MÁV állomásépületén elhelyezett emléktáblánál a megemlékezés, itt a Dózsa György Tagiskola 8 b. osztályos tanulója Szabó Daniella idézte fel József Attila Bátrak c. versét, Litavszki Fanni 8 a. osztályos tanuló pedig, Csikász István: Civitas Fortissima c. versét szavalta, ünnepi beszédet igazgatójuk, Tillmann Rezső mondott.

 

 

 

A vasúti megemlékezés időpontjában már zajlottak a Városháza dísztermében a Kárpát medencei Civitas Fortissima történelmi vetélkedő eseményei a középiskolások részvételével.

A zsűri elnöke Wittner Mária volt, a vetélkedő első helyezettje pedig, az ipolysági Fegyverneki Ferenc Nyolcéves Egyházi Gimnázium csapata lett.

(további részletek erről a vetélkedőről itt olvasható.)

 

 

A Városházánál 10 óra előtt kezdődött az ünnepi műsor és koszorúzás.

Itt a műsorvezető Jambrik Zsolt volt, aki Dvorak: Égi szent béke jöjj című szerzeményét is elénekelte, zongorán kísért Lévárdi Beáta.

A Mikszáth Kálmán Középiskola tanulója Kovács Péter pedig, Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus c. versét szavalta a tőle megszokott átéléssel.

Az ünnepi beszédet Medvácz Lajos polgármester tartotta, aki külön is köszöntette Kercaszomor, a Legbátrabb falu polgármesterét és küldöttségét, a beszéde végén pedig hangsúlyozta, reméli, hogy a 2014-es ünnepség már a megújult városközpontban zajlik.

Az ünnepségen közreműködött a Balassagyarmati Dalegylet, Ember Csaba karnagy vezényletével, tőlük hallhattuk Gárdonyi Zsolt: Magyar Ének c. művét is.

 

    

 

A megemlékezők a koszorúzást követően a Művelődési Központba vonultak át, hiszen az utóbbi évektől eltérően nem a volt Vármegyeházán került sor az ünnepi testületi ülésre.

Először a Rózsavölgyi Márk Művészeti Iskola táncosai léptek a színpadra táncbetétjükkel, koreográfiát Sebjánné Rabóczky Terézia készítette.

 

 

 

Az esemény műsorvezetője a Gyarmati Televízió riportere, Klagyivik Klaudia volt, a polgármesteri köszöntőt követően pedig Dr. Szakács Zoltán a Civitas Fortissima Kör vezetője szólt a résztvevőkhöz.

 

 

 

Hangsúlyozta mennyire fontos, hogy a Civitas Fortissima történetét a fiatalok is megismerjék, annak eszmeiségét továbbvigyék. (ezért is volt dicséretes a diákoknak szóló események sokszínűsége -szerk.)

 

Az ünnepi testületi ülésre időzítette az Önkormányzat a városközpont felújításának kivitelezőjével a szerződés aláírását, amelyet Dr. Varga Andrea aljegyző, Medvácz Lajos polgármester, a Magyar Aszfalt Kft, továbbá a Trend Építő Zrt. képviselői láttak el kézjegyükkel.

 

 

 

Demeter Mária viola da gamba művész játéka után először a Pro Urbe, Balassagyarmatért Emlékérmek átadására került sor.

 

Pro Urbe díjat kapott posztumusz, Molnár Zsigmond református lelkész, akit 2012. december 19-én búcsúztatott el a város a Vármegyeháza dísztermében. Elismerését fia, Molnár Sámuel vette át.

 

 

Szintén Pro Urbe díjat kapott dr. Ádám Andrásné dr. Szalkai Julianna házi gyermekorvos és Kalocsay Frigyes nyugalmazott középiskolai tanár.

 

  

 

Ezt követően nyújtotta át Medvácz Lajos polgármester és Csach Gábor alpolgármester a Díszpolgári címet.

 

Balassagyarmat Város Díszpolgári címét kapta Dr. Budai István BV ezredes,

a balassagyarmati Fegyház és Börtön parancsnoka.

A Civitas Fortissima ünnepi programjainak befejező részeként két esemény maradt még hátra, január 29-e délutánjára. A diákoknak Wittner Mária képviselő, 1956-os halálraítélt tartott életéről előadást, és részleteket mutattak be a Hóhér vigyázz c. filmből a Városháza dísztermében.

A Madách Imre Könyvtárban immár 10. alkalommal szervezte meg a Honismereti Kör a Panteon Helytörténeti vetélkedő döntőjét, amelyen hat csapat, 4-4 versenyzővel indult. A három fordulós verseny egyik feladata videó rövidfilmek készítése - Mit jelent számunkra a Civitas Fortissima?  -  amelyet a zsűri véleménye szerint is a Szent Imre Gimnázium diákjai oldottak meg legjobban.

A versenyt végül a Balassi Bálint Gimnázium 9.A osztályos diákjai, Galcsik Klaudia, Horváth Laura, Pszota Dalma, Diósi Marcell nyerték meg.

 

2013. január

 

Összeállította: Nagy László

Jelölés nélküli fotók: Nagy Angela, Nagy László