Történelem, művészet, oktatás helyi jelesei  -  Horváth Endre emléknap Balassagyarmaton

 

A Madách Imre Városi Könyvtár és a Balassagyarmati Honismereti Kör 2010. október 14-én tartotta hagyományos Horváth Endre emléknapját.

A nyolc programpontot és koszorúzásokat tartalmazó emléknap kora délután, a 100 éve született Mikó Zoltán, II. világháborús vezérkari százados, posztumusz vezérőrnagy szülőházának emléktáblájánál kezdődött, ahol Szász Lajos családtag idézte fel

Mikó tevékenységét, szerepét a katonai ellenállásban. Beszélt Mikó kimagasló erkölcsiségéről, ragaszkodásáról a családjához, hazájához, nemzetéhez, és arról, hogy a katonatiszt sorsát, majd tragédiáját meghatározták a Wallenberg-el közösen elrejtett katyn-i iratok.

Oláh Zoltán, az emléknap házigazdája felolvasta a Kaliforniában élő egykori harcostárs, a 95 éves Bondor Vilmos, a megemlékezőkhöz küldött üzenetét.

A Bajcsy Zsilinszky úti Áninger-ház falán elhelyezett emléktáblánál Málnássy Ferenc,  II. világháborús repülő főhadnagyra emlékezhettek a résztvevők, a családtagok pedig megkoszorúzták a táblát és meghallgathattuk Pásztor Gergely BBG diák szavalatát, Pósa Lajos: A hazáért c. versét.

 

A temető ravatalozójánál először Csach Gábor művészettörténész  ídézte fel Horváth Endre pénzjegytervező, grafikusművész életútját, azt, hogyan válhatott kora legkiválóbb, legkiemelkedőbb rézmetszőjévé, grafikusává Horváth. A szakmai képességeken túl, a családhoz, hazához, munkához, művészethez való hűség és alázat jellemezte, hiszen 30 éven át a Pénzjegynyomda tervezője maradt, számos kecsegtető nyugat-európai állásajánlatot elutasítva.

A 90 éve született Farkas András festőművészre, gimnáziumi tanárra, volt kollégája Kovács Ferenc emlékezett, aki négy évig tanítványa is volt, rajzszakkörére is járt.

Később pályatársa lett, és bevallása szerint, igen nagy hatással volt életszemléletére. Felidézve Bandi bácsival kapcsolatban szerzett közvetlen emlékeit, beszélt arról is, hogy Madách Imréről készített hét sorozatán túl Farkas András készített egy nyolcadikat is, de ezt már karikatúra jelleggel, éppen Kovács Ferenc tanítóképzős osztályáról, a londoni szín haláltánc jelenetével illusztrálva.

A saját portréját is hozzáillesztette a csoportképhez, a madáchi gondolatokat  - Én a komédiát lejátszottam, mulattattam, de nem mulattam  - átformálta, Farkas Andrásra jellemző módon és formában:  Én a komédiát lejátszottam, közben magam is mulattam.

A megemlékezés keretében a Balassi Bálint Gimnázium énekkara Mátyás Levente karnagy vezetésével énekelt, majd a sírokra emlékkoszorút helyeztek a megemlékezők, családtagok.

A Helytörténeti Gyűjteményben előadásokkal folytatódott az emléknap.

A 110 éves Balassi Bálint Gimnázium igazgatója Borenszkiné Imre Éva idézte fel vetítettképes előadásával a gimnázium történetét.

Beszélt arról, milyen kiemelkedő cél és feladat volt a XIX. sz. végén, hogy Losonc után Balassagyarmaton is gimnázium létesüljön, a gimnázium ügye, ahogy akkor a városvezetők nevezték, végül  1900-ban sikeresen megoldódott, 68 nyilvános és 1 magántanulóval, dr. Sárffy Aladár első igazgató vezetésével megindult az oktatás.

Az elmúlt hosszú évtizedekben 13 igazgató követte egymást, a gimnázium pedig mindig megőrizte a városban a különleges szellemi, kulturális szerepét, jelentőségét.

A gimnázium egyik igazgatójára dr. Szalkay Zoltánra, nevelt lánya dr. Szalkay Katalin emlékezett. Szalkay Zoltán 1952-ben került a gimnázium élére, az általa képviselt pedagógiai elveket, határozott koncepciókat behatárolták az oktatás/politikai elvárások.

Egyéni, szakmai tragédiája volt, hogy ezeket az elveket, amelyekről számos publikációt, szakanyagot írt, a valóságban nem a maga teljességével tudta érvényesíteni.

A következő előadás Mikó Zoltán életútjáról, a családhoz, Balassagyarmathoz való kötődéséről, a katonai ellenállásban kifejtett, és kellőképpen nem dokumentált (alapvetően a Wallenberghez fűződő, katyn-i iratokkal kapcsolatos közös tevékenysége okán) tetteiről, szerepéről szólt, amelyet jelen sorok írója, Nagy László tartott.

(fotó: Ács Zsuzsanna)

Az előadás teljes írott anyaga itt olvasható, Mikó Zoltánnal és a családdal kapcsolatos fényképek itt tekinthetők meg, Bondor Vilmos emlékezése egykori bajtársára pedig innen érhető el.

Előadásom végén jeleztem, hogy a Balassagyarmatért Baráti Kör egyes tagjai javasolni fogják a város önkormányzatának Mikó Zoltán posztumusz díszpolgári kitüntetését a Civitas Fortissima 2011. január 29-i emléknapjára.

Végül Gere József helytörténész idézte fel Málnássy Ferenc repülő főhadnagy alakját.

 Málnássy 1923-ban Balassagyarmaton született, édesapja a helyi kórházban volt orvos. Általános iskolát itt járta, majd Sopronon át vezetett életútja, hogy a fronton bevetve 75 bevetéssel, 12 igazolt győzelemmel a légierő elismert pilótája legyen. Végzetét egy amerikai pilóta okozta, ő lőtte le 1945. március 23-án, Kenyeri közelében, ott is temették el.

Az előadás végén Gere József Málnássy Ferenc húgával, Málnássy Eszterrel beszélgetett.

 

2010. október

 

Lejegyezte és fényképezett: Nagy László