A HONISMERETI KÖR ÉVNYITÓ ÖSSZEJÖVETELE

 

A Madách Imre Városi Könyvtár honismereti összejövetelre hívta 2009. február 12-én a Honismereti Kör tagjait és a város közönségét. Kezdésre a Csillagház megtelt érdeklődőkkel. A harmincéves kör tavaly ősszel ünnepelte születésnapját. A jelen rendezvényen kiemelten az alapító tagokra emlékeztek. A 2008-ban elhunyt Szabó Károly tanár úrról itt olvashattok.

Álljon itt emlékeztetőül az alapítók névsora:

id. Arató János, Bacsúr Sándor, dr. Ethei Lajos, Farkas András, Kmetty Kálmán, Kovalcsik András, Lombos Márton, dr. Molnár Pál, Nagy Imre, Németh Béla, Podlipszky Ervin, Reiter László, Réti Zoltán, dr. Szabó Károly, id. Vojtkó István, dr. Zólyomi József.

 

 

Vas Ágnes könyvtáros, a Honismereti Kör titkára a köszöntő után szólította Telek Zoltánt. Telek Zoltán bemutatta Kovalcsik András portréját, melyet a két esztendeje elhunyt osztályfőnöke, a Honismereti Kör néhai elnöke iránti tisztelete jeléül készített.

 

 

Tibay András és Csábi István Pro Urbe díjas előadóművészek, valamint Nagy László, a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészetoktatási Intézmény gitáros növendéke emlékműsorában Szabó Károly tanár úr, alapító tag műfordításai és Komjáthy Jenő versei hangzottak el.

 

 

A Honismereti Kör idén kitüntetett tagjainak köszöntésére is sor került. 2009. januárjában megyei Madách-díjjal tüntették ki Kovács Ferenc tanárt, a Honismereti Kör vezetőségi tagját. Kunné Kubicza Erzsébet, a Honismereti Kör vezetőségi tagja, Tibay András, Gere József és a Civitas Fortissima Kör  Balassagyarmatért emlékérmet kapott 2009. január 29-én, a Civitas Fortissima ünnepén. A városi ünnepségről a részletes beszámolót itt olvashatjátok.

 

 

Schuchmann Zoltán és Michel Gyarmathy (szül.: Ehrenfeld Miklós) kortársak és barátok voltak. A gyarmati gyermekévek után mindketten az Iparművészeti Főiskolán tanultak. Schuchmann Zoltán negyven éven át igazgatta a gyarmati ipari iskolát. Jellegzetes alakja volt a városnak, még sokan emlékeznek rá. Michel Gyarmathy pályája Budapest után Olaszországban folytatódott, majd Párizsban teljesedett ki.

A gyarmati múlt szövetét bontogatva kettőjük kapcsolatáról, levelezésükről tartott élvezetes előadást Szabó Andrea író, újságíró, a Honismereti Kör vezetőségi tagja. Schuchmann Zoltán levelei jelentős kordokumentumok. Érzékletesen, részletesen leírja a hatvanas-hetvenes évek gyarmati történéseit barátjának. Kitűnik sorai mögül vágyódása a személyes találkozásra, a nyugati utazásra, mely akkoriban csak igen nehezen jöhetett létre. Michel Gyarmathy Párizsban is ízig-vérig magyar - sőt, mi több, gyarmati - maradt. Értesülhetünk erről Molnár Gál Péter színikritikus írásaiból és azon gyarmatiak beszámolójából, akiknek szerencséjük volt vendégszeretetét élvezni. Az emigráció alatt képzeletben sokat járt itthon, gondolatait versekben fogalmazta meg és tette közzé. Végső nyugalomra a gyarmati zsidó temetőben helyezték el. Életéről és a róla őrzött emlékeinkről itt olvashattok.

 

 

A Madách Imre Városi Könyvtár megjelenttette A Balassagyarmati Honismereti Kör harminc éve 1978–2008. című kiadványt a Balassagyarmati Honismereti Hiradó 30. évf. különszámaként. A kiadványt Tyekvicska Árpád, a Nógrád Megyei Levéltár igazgatója  mutatta be. Felhívta a figyelmet arra, hogy a „telefonkönyvszerű” feldolgozásnak is jelentősége van, ugyanis a számok nagyon beszédesek tudnak lenni. Elárulják például azt, hogy az egyes korszakokban milyen volt az odafigyelés a mindenkori hatalom, vagy a létező sajtó részéről. Kiemelte Selmeczi Kovács Attila köszöntőjét, melyben a Honismereti Szövetség alelnöke többek között a Honismereti Kör országosan is példamutató aktivitását méltatta. Utalt arra, hogy az eredményes munkának milyen fontos tényezője az intézményi háttér és a városvezetés támogatása.

A kötet első részében közli a 30 éves jubileumi ünnepségen elhangzott köszöntőket. A jubileumi ülésről részletesen itt olvashattok. Köszöntőt mondott Medvácz Lajos, Balassagyarmat polgármestere, Bódi Györgyné dr., a Balassi Bálint Nógrád Megyei Könyvtár és Közművelődési Intézet igazgatója, Selmeczi Kovács Attila, a Honismereti Szövetség alelnöke. A második részben megismerhetjük a harminc év alatt tartott 332 előadás, rendezvény jegyzékét. A Balassagyarmati Honismereti Kör életéről szóló írások, cikkek 1978–2008. c. fejezetben 48 önálló kiadvány és 390 cikk adatait közlik a szerkesztők. A kötetet névmutató és fotótáblák egészítik ki.

A szerkesztőbizottság tagjai: Ács Zsuzsanna (képszerkesztő), dr. Antal József, dr. Hausel Sándor, Oroszlánné Mészáros Ágnes, Majdán Béla, Vas Ágnes (szerkesztő). A kiadvány a Madách Imre Városi Könyvtárban és a Csillagházban kapható.

 

 

 

Lejegyezte: Nagy Angela



__________ ESET Smart Security - Vírusdefiníciós adatbázis: 3887 (20090224) __________

Az üzenetet az ESET Smart Security ellenőrizte.

http://www.eset.hu