30 éves a Balassagyarmati Honismereti Kör

 

 

 

Harminc évvel ezelőtt, 1978. szeptember 25-én Podlipszky Ervin könyvtárigazgató hívására id. Arató János, Bacsur Sándor, Ethei Lajos, Farkas András, Kmetty Kálmán, Kovalcsik András, Lombos Márton, dr. Molnár Pál, Nagy Imre, Németh Béla, Reiter László, Réti Zoltán, dr. Szabó Károly, id. Vojtkó István és Zólyomi József megalakították a Balassagyarmati Honismereti Kört. Ők választották elnökükké Kovalcsik Andrást, aki ezt a tisztséget haláláig, 2007. február 9-ig betöltötte.

 

Erre a jeles alkalomra emlékeztek a Helytörténeti Gyűjteményben 2008. szeptember 18-án

összegyűltek, kimondatlanul is azzal a  szándékkal, hogy újabb honismereti évtizedekre adjanak biztatást.

 

Az alapítók közül ma már csak kevesen élnek.

 

De felidézhetők a főbb munkák.

Kmetty Kálmán Balassagyarmati utcanevek c. örökérvényű munkája, Nagy Imre Az Ipoly-völgy vadvirágai című, gyönyörű fotóit tartalmazó albuma (amelynek másodkiadására éppen az ünnepségen biztattam, úgy tűnik sikeresen, a szerzőt és a polgármestert) , dr. Szabó Károly Nógrádi panteon c. irodalomtörténeti, A történelem szavakba merült múlt című nyelvészeti kötete, Farkas András Madách illusztrációs albuma, Réti Zoltán Madách, Mikszáth, Komjáthy-akvarelljei és életmű albuma, valamint a Rózsavölgyi-kötet új kiadása, Zólyomi József községi és néprajzi kismonográfiái, Reiter László Hirdesse  e márvány című emléktáblákat összegyűjtő kötete, Kovalcsik András Horváth Endre és Megyery Sári albuma, az Arcok Balassagyarmat múltjából kötetei, de számos más kiadvány is felsorolható lenne.

 

Az alapítástól kezdve a Madách Imre Városi Könyvtár működteti a Helytörténeti Gyűjteményt,  így természetesen az eddigi igazgatóknak - Podlipszky Ervin, Oroszlánné Mészáros Ágnes, Pálinkás Katalin - fontos szerep jutott a feltételek megteremtésében, de természetesen  a mindenkori városvezetés támogatásán keresztül valósult ez meg. A város elismerte tevékenységüket,  2003-ban Lombos István polgármester Pro Urbe kitüntetést is átadott a Körnek.

 

Vas Ágnes, a Helytörténeti Gyűjtemény vezetőjének emlékezésében és Medvácz Lajos polgármester köszöntőjében számadatok is sorakoztak, az eltelt években közel 300 rendezvény zajlott a Csillagházban. 1979 óta minden évben megjelent a Balassagyarmati Honismereti Híradó, a különszámokkal összesen 46 kötetet adtak közre, 5783 oldal terjedelemben. 1375 cikk jelent meg kiadványaikban.

 

A jubileumra időzítve két kötet is megjelent, amelyeket részletesebben dr. Csongrády Béla újságíró mutatott be, nevezetesen a Balassagyarmati Honismereti Híradót és az In memoriam Kovalcsik András c. kiadványt.

 

A Kör jó kapcsolatait  Bódi Györgyné dr., a Balassi Bálint Megyei Könyvtár és Közművelődési Intézet igazgatója és Selmeczi Kovács Attila, a Honismereti Szövetség alelnöke, a Néprajzi Múzeum munkatársa is igazolta, de a magyar helytörténet jelenét, jövőjét illetően a realitások világába Selmeczi Kovács Attila hozott vissza. Bizony tucatjával szűnnek meg az országban a kiállítóhelyek, az egyre kevesebb pénzből gazdálkodó önkormányzatok nem képesek eltartani azokat, így Balassagyarmat az egyre ritkább pozitív kivételek egyikét gyarapítja.

Felszólalt az alapítók egyike, Reiter László is, aki évtizedeken keresztül fotografálta és dokumentálta a városi eseményeket, sokszor szembesülve a hogyan legyünk egyszerre két helyen dilemmával. Most, betegségéből kigyógyulva, az új technikával ismerkedik, több ezer fényképét szkenneli és adja át digitális tárolásra a Hegytörténeti Gyűjteménynek.

A megemlékezés végén pohárköszöntőt mondott Kovalcsik András fia, Kovalcsik István.

A Balassagyarmati Honismereti Kör Nógrád megye egyik legrégibb hagyományápoló civil szervezete, hogy a jövő generációja hogyan fog sáfárkodni a Gyűjteményben felhalmozott értékkel, mit hoz az elkövetkező évek, évtizedek sora, nem tudhatjuk, csak reménykedhetünk egy legalább hasonlóan hosszú életű jövőben.

(Készült: a Helytörténeti Gyűjtemény háttéranyagának felhasználásával.)

Közreadta: Nagy László

A képek Kovalcsik István és Nagy László felvételei.