Civitas Fortissima megemlékezések

2015

 

 

 

Városi elismerések átadásán, ünnepélyes megemlékezéseken, jelképes politikai kézfogáson túl, megújuló értékekkel is gazdagodott Balassagyarmat a Civitas Fortissima 2015. évi emléknapjához kapcsolódóan.

 

A kézzelfogható - "épített környezeti" - változásokat az új helyére beköltözött Civitas Fortissima Múzeum, és a 16-os honvéd gyalogezred felújított emlékszobra jelentették, az avatás, múzeumi kapunyitás is részei voltak annak a többnapos eseménysorozatnak, amellyel Balassagyarmat az 1919. január 29-i cseh kiverés évfordulójáról emlékezett meg.

 

Az elmúlt évekhez hasonlóan többnapos volt az évfordulós megemlékezés, így beszámolónk részleteiben nem mindenre terjedhetett ki, inkább szubjektívnek tekinthető, mint teljesnek, hiszen a legtöbb programpont teljesítése talán csak Medvácz Lajos polgármesternek sikerülhetett.

 

Január 24-én a III. Bátrak Futása indulójaként bizonnyal ő is ott lehetett az első helyszínen, (bár ennek ellenőrzéséről elmaradtunk), a január 28-i, 16-os honvéd szobor avatásán azonban dokumentálhatóan jelent volt, hiszen Csach Gábor alpolgármester beszédét követően, a hajdanában Körmendi Frim Jenő szobrászművész által készített és most Pájer Károly restaurátor révén megszépülő szoborkompozíciót a polgármester is felavatta.

 

   

 

A 16-os honvéd gyalogezred története éppúgy dicsőséges, mint tragikus, több száz honvédünk halt hősi halált az I. világháború alatt ebből az ezredből, az emberveszteségek Balassagyarmatot is erősen sújtották.

Erről már Gere József helytörténész beszélt a Városházán, ahogyan arról is, az ezred egyik katonatisztje az a Vizy Zsigmond volt, akinek majd 1919-ben lesz elég bátorsága ahhoz, hogy a polgári kormány hadvezetőségének ellentmondó utasításai ellenére a csehek ellen csapatával felvegye a harcot.

 

Gere József előadása

 

Január 29-én a temetői és vasútállomási megemlékezések - mint rendszeresen - a város iskoláinak műsorával, igazgatói megemlékezéssel zajlottak.

 

Kilenckor a temető ravatalozójánál  a Balassi Gimnázium tanulói, és az iskola énekkara emlékezett szóban, énekben a történelmi időkre, Borenszkiné Imre Éva igazgató gondolatait pedig a diákönkormányzati elnök, Nagy Anna ismertette.

 

A vasútállomásnál a harcokban elesett két vasutas hősi halott, Rózsa András és Petrovics József márványtáblájánál a Szabó Lőrinc Általános Iskola diákjai szerepeltek, a megemlékezést Fábián Gábor, a tanintézet vezetője tartotta, majd az emléktábla alatt koszorúkat, virágokat helyeztek el a megemlékezők.

 

Időközben a városháza dísztermében elkezdődött a diákság részére a helyi Fidelitas által meghirdetett Civitas Fortissima vetélkedő, amely nemcsak a résztvevők tudását vette igénybe, a Rákóczi Szövetség által támogatott verseny eredményhirdetése a délutánba nyúlt.

 

(20 csapat versenyéből végül az Ipolysági Szondy György Gimnázium triója került ki győztesen, második az Ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola, harmadik a gyarmati Balassi Bálint Gimnázium lett.)

   

 

A diákok és érdeklődők előadást is meghallgathattak Fráter Olivér történész, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese részéről, aki az 1919-el kapcsolatos hazai és nemzetközi előzményekről, kapcsolódásokról is beszélt, kiemelve, hogy Balassagyarmat példája megmutatta, lett volna lehetőség nagyobb honmentésre is, ha a polgári kormány kevésbé pacifista szempontokat követ.

 

Azok egyike, aki a honmentésben tevőlegesen is részt vett, Huszár Aladár, az 1919-es cseh kiverés városparancsnoka volt, akinek egykori lakóhelyére költözhetett át a Civitas Fortissima Múzeum és Kiállítóhely.

 

 

A január 29-i emléknapon már bőséges ízelítőt láthattak az érdeklődők a várhatóan 2015 tavaszán megnyíló kiállításból, az már most is megállapítható volt, a város legimpozánsabb lakóépülete kívül, belül látványosan megújult.

 

A honvédlaktanya, az események egyik helyszínének makettje

 

A felújításért köszönet az Ipoly Erdő Zrt-nek, a kezdeményezésért Matúz Gábornak, a "konstrukciót" továbbvivő Közép-európai Média Intézetnek, a Közép-európai Kulturális Alapítványon keresztül érkező civil támogatásoknak és az üzemeltetést biztosító Önkormányzatnak.

 

Egykori gépágyú

 

A spontán megnyitón Medvácz Lajos polgármester egykori 1919-es városvédőnek is átvedlett, így katonásan mondhatta el, milyen öröm számára a Huszár-ház megújulása, és az, hogy a civil kezdeményezés meghozta eredményét. Balla Mihály országgyűlési képviselő az Ipoly Erdő Zrt. és valamennyi közreműködő érdemeit, eredményeit ecsetelte.

 

Medvácz Lajos, Balla Mihály, Matúz Gábor

 

Alighogy civilbe öltözött vissza a polgármester, már meghívottja is lehetett a Nógrád Megyei Közgyűlés "kihelyezett" ülésének, amelynek a Művelődési Központ adott helyet.

Köztudomású, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban nagy vihart kavart a megyei közgyűlés Balassagyarmatra költözése, majd annak visszavonása, így talán többnek, mint jelképesnek nevezhető a CF emléknapján a közgyűlési alkalmi "áttelepülés" a palóc fővárosba. (ezt az elnevezést viszont sohasem adhatjuk át Salgótarjánnak!)

 

Skuczi Nándor a közgyűlés elnöke egy Tiffany stílusú emléktáblát adott át Medvácz Lajos polgármesternek az ülés megnyitásakor, amelyen a vármegyei és a balassagyarmati címer látható.

 

 

Medvácz Lajos gesztusértékűnek nevezte a táblát, amely az egykori 1919-es összefogáshoz hasonlítható (ennek részleteiről alább), ő a maga részéről mindig is kész volt az összefogásra, a 2014-2020-os fejlesztési pályázatok pedig nagyon is szükségessé teszik a sikeres megyei együttműködést - mondta el az ajándék átvételekor.

 

Ezzel a békejobb megköttetett, a megyei közgyűlés elnöke, mintegy demonstrálva jó szándékát, a nap további eseményein, koszorúzásain is részt vett.

 

A közgyűlés érdemi napirendjén a 2015. évi költségvetés elfogadása szerepelt. A közel 300 M Ft-os, az évek óta változatlan és így "minimalistának" nevezett büdzsén nem volt sok megvitatható, vigaszt az nyújthatott a képviselőknek, hogy legalább ők rendelkeznek majd a 41 Mrd Ft-os megyei fejlesztési forrásokról (feltéve, ha lesznek megfelelő projektek). Azonban úgy tűnt, sikerült Borenszki és Boldvai képviselőknek elhinteni azt a kétséget, hogy a szétosztáskor a döntések másutt születnek majd meg, nem a megyénél, de végül konszenzusos lett a dolog, remélhetően mégiscsak a megyéé lesz a döntő szó.

 

A közgyűlés záró szakaszát Medvácz polgármester már nem követhette, hiszen felvezetésében mutatták be irodájában Balassagyarmat dalának szerzői CD-jüket, amelyen a tavaly ősszel nagy sikerrel bemutatott szám is természetesen helyet kapott.

Ezen a szűk körű összejövetelen egyelőre csak a sajtó jelenlévő képviselő tekinthették meg a 14 dalt tartalmazó lemezt, amelyet Horváth Ádám, a dalok zeneszerzője, szövegírója és persze menedzsere mutatott be. Elmondása szerint Balassagyarmat dalának sikere, az ott tapasztalt zenész-összefogás és a dal fogadtatása inspirálta őt a folytatásra: a város és környéke tehetséges énekeseit-muzsikusait saját szerzeményekkel és zenekari kísérettel becsalogatni a stúdióba és a produktomot egy CD-n közzétenni. A dalokról és az előadókról is hallhattunk egy rövid ismertetést, de a számokat csak pár nappal később volt szerencsém meghallgatni a promóciós lemezről (köszönet érte, Ádám!). Így most már személyes tapasztalat alapján is merem ajánlani mindenkinek: keresse a lehetőséget, hogy megvásárolhassa aCD-t és meghallgathassa ezeket a remek, változatos műfajú dalokat (köztük a már talán jól ismert Balassagyarmat dalá-t)! A vásárlásra rövidesen lesz lehetőség, hiszen napokon belül elkészülnek a végleges példányok, amelyeket a tervek szerint a Filmszínházban és a Művelődési Központban is meg lehet majd kapni.

 

A Civitas Fortissima szobornál az erős széllel kísért havazásban műsorral, polgármesteri ünnepi beszéddel, majd a Városháza falánál koszorúzással folytatódott a megemlékezés.

 

 

A műsor keretében Majer Zsolt gitáron játszotta el dalát, Fábri István Reményik Sándor költeményét szavalta, és közreműködött a Balassagyarmati Dalegylet is.

 

Medvácz Lajos polgármester felidézte a kor emberének is nehezen követhető gyakoriságú, 1918-1919-es évek rendszerváltozásait, amelyek majd Trianonba torkolltak. Az, hogy a területvesztés Balassagyarmatot "csak" részben érintette köszönhető volt az egykori összefogásnak.

1919-ben az összefogás először formálisan valósult meg a szociáldemokrata, egyébként vasutas Schuch István, és a vármegyei főjegyző Pongrácz György kézfogásával, amikor a hűségeskü megtagadásról a közalkalmazottak közösen határoztak. Ez volt a lelki kiinduló pontja az ellenállás megszervezésének, a tényleges tettek vezettek el végül a városvédő harcok sikeréhez.

 

A koszorúzást követően a Művelődési Központban ünnepi testületi ülésen - amelyen sokak között ott volt Kercaszomor, a Legbátrabb Falu polgármestere, Kapornaky Sándor is - adta át Medvácz Lajos polgármester és Csach Gábor alpolgármester a város elismeréseit.

 

Az átadás előtt még Dr. Szakács Zoltán, a Civitas Fortissima Kör elnöke köszöntötte a résztvevőket, kiemelve a CF eszméjének, szellemiségének terjedését és azt, hogy közös feladatunk ennek ápolása, terjesztése a fiatalság felé is.

 

A 2014. decemberi testületi ülés döntésének értelmében Balassagyarmat díszpolgára kitüntetést

 

Dr. Csekey László vehette át.

 

Balról jobbra: Dr. Kiss Tamás, Dr. Hausel Sándor, Horthy István, Herczeg Hajnalka, Dr. Csekey László

 

A Balassagyarmatért Emlékérmet - Pro Urbe - kapták:

 

Dr. Kiss Tamás

Dr. Hausel Sándor

Horthy István

Herczeg Hajnalka

 

A program során közreműködtek:

 

A Balassi Bálint Gimnázium és a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészetoktatási Intézmény volt diákja, Simon Gergő, aki Händel és Toselli műveit énekelte, zongorán kísérte: Veres Istvánné művésztanár és

Varga Ivett, a váci zeneművészeti szakközépiskola 5. éves hallgatója, aki Schubert és Mozart műveit énekelte, zongorán kísérte: Lévárdi Beáta.

 

A Civitas Fortissima emléknap az este folyamán végül Lombos El Marci & Juhász Attila Jazz Quartet koncertjével zárult a Művelődési Központban.

 

 

2015. január

Szöveg, fotók: Deák Ottó, Nagy László

(a CF emléknapról további fotók itt láthatók)