Dr. Hausel Sándor
főlevéltáros, csoportvezető

 

Balassagyarmatért Emlékérem  2014. évi kitüntetettjének laudációja

(elhangzott 2015. január 29-én Balassagyarmaton a Civitas Fortissima emléknapon)

 

 

Dr. Hausel Sándor a Tokaj-Hegyaljai Tállyán született 1954. szeptember 27-én. MNL NML levéltárosa, történészként több évtizede szolgálja városunk történetének tudományos feltárását és bemutatását.

A Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerzett történelem-orosz szakos tanári oklevelet (1980), az Eötvös Loránd Tudományegyetemen kapott dr. univ. címet (1996). A Nógrád Megyei Levéltár levéltárosa (1980-1984), a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum igazgatója (1985-1992), majd Balassagyarmaton a Nógrád Megyei Levéltár levéltárosa (1993-1995), főlevéltárosa 1996-tól, igazgatóhelyettese 2000-től 2009-ig, 2010-től csoportvezető főlevéltárosa. Tanulmányai és cikkei Nógrád megye 18-20. századi társadalom- és művelődéstörténetével foglalkoznak.

 

1998 óta a Balassagyarmati Honismereti Híradó c. helytörténeti évkönyv szerkesztőbizottságának tagja, történészként értékeli a helytörténeti vonatkozású írásokat. Szakmai kritikáival nagyban hozzájárul a kiadvány színvonalának megőrzéséhez.

Helyi vonatkozású várostörténeti témáival rendszeres előadóként jelenik meg a Balassagyarmati Honismereti Körben. A Körben és egyéb kulturális intézményekben vállalt ismeretterjesztő előadásai közelebb hozzák városunk polgárait múltjuk jelentős eseményeihez, személyiségeihez.

Kutatásai nagyban hozzájárulnak Balassagyarmat történetének alaposabb megismeréséhez. Írásai jelentek meg a kórház, a katolikus plébániatemplom, a tanítóképző intézet történetéről, a török kiűzése utáni újratelepült város nemzetiségeiről (görögök, németek, zsidók), a város jeles 19. és 20. századi személyiségeiről (Nagy Iván, Kacskovics Lajos, Kalmár István, Kubicza István, Kálnay Nándor stb.), jeles iparosokról (toronyórások, kéményseprők, virágkertészek), a Vöröskereszt helyi fiókjának és a helyi pénzintézetek létrejöttéről és kiemelkedő vezetőiről. Megírta a Civitas Fortissima Balassagyarmat története írásban és képekben c. könyv kezdetektől 1848-ig terjedő részét, kötetet adott ki Balassagyarmat köztéri alkotásairól, a Balassagyarmati görögkeleti közösségről. Munkáiban és előadásaiban előtérbe állítja az értéket létrehozó, művelt, erkölcsileg feddhetetlen polgárt, aki személyes gyarapodása mellett a közösség épülésére is kész cselekedni, tudván, hogy egyéni jóléte a környező közösség által meghatározott.

 

Dr. Hausel Sándor 2008. szeptember 20-án, a Megyenapon vette át a Nógrád Megye Polgárainak Szolgálatáért kitüntető címet, és a vele járó aranygyűrűt.

 

Balassagyarmat Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Balassagyarmat város történetének feltárása érdekében végzett kutatásáért és annak bemutatásáért, ismeretterjesztő előadásaival közvetített tudományos információk jelentőségének elismeréséért, amellyel közelebb hozza városunk polgárait múltjuk jelentős eseményeihez, személyiségeihez "BALASSAGYARMATÉRT EMLÉKÉREM" kitüntető címet adományozott Dr. Hausel Sándor főlevéltáros, csoportvezető részére.