Az 1919-es cseh kiverés 91. évfordulójára emlékezett Balassagyarmat

 

Az emlékezés angyala szálljon e város felett

 

 

Csikász István, idestova 20 éve írott verséből idézett így beszédében Balla Mihály országgyűlési képviselő 2010. január 29-én a Civitas Fortissima téren, Párkányi Raab Péter alkotta szobor mellett és valóban, a megemlékezők egyetérthettek, a költő kívánsága talán éppen a 91. évfordulón valósult meg a legteljesebben.

 

A Civitas Fortissima eszméje kiteljesedett, a városvédő történelmi múlt őrzése, megörökítése nemcsak törvényben, hanem a Magyar Örökség Díj 2009. őszi odaítélésében is megmutatkozott, 2010. január 29-én pedig ország-világ előtt bemutatkozhatott Balassagyarmat, a Duna TV egész napos adásának jóvoltából.

 

A termés beérett, most már arathatunk is - mondta Dr. Szakács Zoltán, a Civitas Fortissima Kör elnöke és valóban, nemcsak a városi ünnepségek, hanem a szinte 24 órás, a várossal, térséggel kapcsolatos játék,- és dokumentum filmek, riportok, beszámolók, élő közvetítések soha nem látott mértékben hozták közelebb, ismertették meg határon belül és kívül Balassagyarmatot. A média megjelenésért köszönet a Duna TV-én kívül vélhetően többeket illethet, a városvezetőket, de bizonyára Pekár Istvánt, a Tündérváros c. film rendezőjét, a Duna TV volt elnökét is.

 

Azonban az emléknapi beszámolónak az idősorrendet is figyelembe kell venni, nos a megemlékezések reggel a római katolikus temetőben kezdődtek, ahol az emlékezők megkoszorúzták a két hősi halott vasutas síremlékét, beszédet mondott Lavaj Árpád, a Mikszáth Kálmán Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola igazgatója.

 

A vasútállomás falán elhelyezett emléktáblánál Tillmann Rezső, a Kiss Árpád Általános Iskola Dózsa György Tagintézményének igazgatója idézte fel a történelmi napokat, majd a koszorúzás következett.

 

A megemlékezés a Civitas Fortissima téren folytatódott, a Balassagyarmati Egyesített Dalegylet, a Rézfúvós Kvartett, középiskolák fiataljainak műsora adott keretet az ünnepi beszédekhez.

Megható eleme volt a programnak Csábi István és Menyhárt Éva közös éneke, a Boldogasszony Anyánk néphimnusz tolmácsolása.

 

Medvácz Lajos polgármester megemlékező beszédében a történelmi tényeken túl, a mai fiatalokhoz szólt.

 

- Fiatalok, rátok vár, hogy megvédjétek a hazát a tudatos erkölcsi rombolástól, értékek kiirtásának szándékától, álljatok ellen minden nemzetromboló eszme térnyerésének.

Sohase feledkezzetek el emlékezni a múltra.

 

Balla Mihály országgyűlési képviselő felidézte, hogy a város tette nemzetmentő eseménnyé alakult.

Megemlékezett Baráti Huszár Aladárról, aki sorsával teljesítette be a XX. századi magyar történelmet, megjárta a nemzeti radikalizmus útját, Budapest főpolgármestere lett, majd a dachau-i haláltáborban végződött tragikus élete.

  

 

 

Sokan merítettek a Civitas Fortissima eszmeiségéből, ennek is köszönhető a Magyar Örökség Díj, amely azonban kötelez is, hogy magyarságtudatunktól vezérelve tegyünk azért, hogy hazánk erkölcsileg, gazdaságilag megerősödjön.

Ha elérkezett az idő, hogy változtassunk életünk fonalán, nincs helye az ingadozásnak.

Változás és döntés, az egység, erkölcs és eszmények védelmében az erős és büszke Magyarországért - zárta beszédét, nem hagyva kétséget afelől, hogy 2010-ben milyen feladatok hárulnak a választópolgárokra.

 

A városházi emléktáblánál politikai pártok, társadalmi és helyi szervezetek, civilek, korabeli családok leszármazottai helyezték el koszorúikat.

 

Késő délután került sor a Városháza dísztermében a díszpolgári és Pro Urbe díjak átadására.

 

Az ünnepi közgyűlést Medvácz Lajos polgármester nyitotta meg és először a díszpolgári kitüntetést adta át:

Nagy Imre nyugalmazott gimnáziumi tanárnak, a Balassi Bálint Gimnáziumban végzett 50 éves pedagógiai munkájának elismeréseként, valamint a természet védelme érdekében kifejtett tevékenységéért.

 

 

(Telitalálat volt a Kiss Árpád Ált. Iskola tanáraiból alakult Csalogató együttes a díjazottat, volt tanárukat köszöntő éneke: Az erdő gyermeke lettem, és valóban, Nagy Imre a természethez legalább annyira kötődik, mint ahogy a tanításhoz kötődött)

 

Jelen sorok írója, valamennyi gimnáziumi osztálytársunk nevében őszintén gratulál Tanár Úrnak a megérdemelt elismeréshez!

 

Pro Urbe díjat vehetett át:

Dr. Czimbalmos István háziorvos, aki példaadó életével, magas színvonalú gyógyító tevékenységével szolgálja a város és a térség lakosságát, valamint értékteremtő, közösségformáló kezdeményező készségével hosszú évek óta azon munkálkodik, hogy Balassagyarmat olyan alkotásokkal gyarapodjon, amelyek méltóak múltjához.

(korábbi interjúnk itt olvasható)

 

 

 

Matúz Gábor újságíró, producer, aki az egyetemes magyarság erkölcsi és kulturális értékei, a nemzeti és egyéni szabadságjogok mentén végzett írói, produceri alkotó tevékenységével jelentősen hozzájárult a Civitas Fortissima méltó elismertetéséhez.

(korábbi interjúnk itt olvasható)

 

 

 

Tyekvicska Árpád, a Nógrád Megyei Levéltár igazgatója, aki kiemelkedő színvonalú kutató munkásságával nagy érdemeket szerzett a helyi és országos jelentőségű, a letűnt történelmi idők eseményeinek feltárásában és archiválásában, a nemzet jelenére is kiható 1956-os forradalom és szabadságharc emlékének megőrzésében, a múlt értékeinek tudatformáló felidézésében.

 

 

 

Dr. Wachtler Vilmos, fogorvos, szájsebész főorvos, követendő, áldozatkész emberi magatartása, magas erkölcsi értékrend szerint végzett, figyelemreméltóan színvonalas szakmai munkássága, az egészségnevelésben végzett tevékenysége alapján.

 

 

(A díjazottakról készült valamennyi fotó Kovalcsik István felvétele. A szokásosan kitűnően szerkesztett laudációkat Selmeczi Zoltán készítette és bocsátotta rendelkezésünkre, köszönet mindkettőjüknek)

 

A nap folyamán a volt Vármegyeházán zajlott a Duna TV egyenes adása, a Kivánságműsor c. műsorbetétben számos interjú, bejátszás révén ismerkedhetett meg az érdeklődő a várossal, polgáraival (a nap részletes programja itt megtekinthető, a sugárzott adásokat is meg lehet utólag nézni).

A zenei aláfestést többek között a Dalegylet, a városi Kamaraegyüttes, a Csalogató és a Kinopuskin zenekar szolgáltatta.

 

A emléknap zárásakor, a Képtárban megtartott fogadáson, éppen a Kinopuskin frontembere, Csach Gábor alpolgármester szolgáltatta a nap bon mot-ját rövid köszöntőjében.

Stílszerűen Mikszáth Kálmán, Szinyei Merse Pálról írott egyik leveléből idézett:

 

- Íme, Szinyei Mersével is mi történt. A választóknak több eszük volt, mint a Gondviselésnek; a múlt cikluson otthon marasztották, és íme, unalmában festett egy csomó képet, melyekkel a kor legnagyobb tájképfestői közé emelkedett.

 

Majd Csach napjainkra utalt, talán mi és mások is jól járnának, ha hasonló megtörténne a közeljövőben. Nem lehetett kérdés, hogy mely oldal képviselőire célozhatott az alpolgármester úr.

Bár a képviselői listát elnézve, festő tehetségeket nemigen találhatunk, de, hogy a XXI. századi választóknak mennyi eszük lesz, annak megismerésére még kicsit várni kell.

 

 

2010. január

 

 

Összeállította: Nagy László