BALASSAGYARMATIAK BUDAPESTI TALÁLKOZÓJA

2017. SZEPTEMBER 20.

 

 

Farkas István, Gulyás Péter, Klein András, Králik Tibor, Torjay Attila, Tóth Tamás és Záborszky Zoltán, a Balassagyarmati Fotós Klub tagjai fotóiból összeállított, a várost és környékét bemutató vetítés fogadta a balassagyarmatiakat, akik a 31. budapesti találkozójukra érkeztek.

 

Lelkesen jöttek a rendezvényre nem csupán a Budapesten, de a másutt élők is, akiket összeköt a szülőföld iránti szeretet, a hagyományokhoz való ragaszkodás, a város és közössége iránti elkötelezettség. Évről-évre sokan felutaznak Balassagyarmatról is, hogy találkozzanak a fővárosban élő ismerőseikkel, barátaikkal. Itt emlékezni lehet a közös múltra, a hagyományokra, gyökerekre. Sokaknak ez az esemény ad lehetőséget arra, hogy halljanak valamit a régi ismerősökről, ifjúságuk színhelyéről, a szülővárosról, értesüljenek a város szellemi, művészeti és közéleti produktumairól.

 

Horváth Gabriella műsorközlő Márai Sándor szavaival emlékeztette a szülőföldre a szép számmal megjelent közönséget.

 

 

"„... nem templomtorony és nem tér szökőkúttal, s virágzó kereskedelem és ipar: a szülőváros egy kapualj, ahol először gondoltál valamire, pad, amelyen ültél, ... simára csiszolt kavics, melyet megtalálsz a régi asztalfiókban, s már nem tudod, mit akartál vele; ... szorongás egy történelemóra előtt, különös játékok, melyeket senki nem ért, és következményeiről álmodsz egy életen át, tárgy egy ember kezében, hang, amit éjjel hallasz a nyitott ablakon át és nem tudod elfelejteni."

Márai Sándor

 

 

Siket Norbert, a város poétája, aki szívén viseli szülőföldje sorsát, rendszeresen megverseli a városi eseményeket, ide is két verssel érkezett.

 

Az est házigazdája, Medvácz Lajos, Balassagyarmat város polgármestere, aki tizenegyedik alkalommal állt Balassagyarmat barátainak találkozóján a színpadon, a hagyományokhoz híven összefoglalta az elmúlt év történéseit és a közeljövő várható eseményeit.

 

 

Medvácz Lajos polgármester

 

 

"Balassagyarmat jó hely!" - kezdte mondandóját a polgármester és rögtön fel is sorolt hét érvet ennek bizonyítására. A 2000-es évek ipartelepítései, a 2004-es Európai Uniós csatlakozás, a 2007 óta életbe léptetett Népességmegtartó Program és Helyi Gazdaságfejlesztési Program, a felelős önkormányzati gazdálkodás, a kormányzati konszolidáció, valamint a balassagyarmati polgárok szorgalma, kitartása és életereje által jó hellyé vált a város. Ezután a Népességmegtartó Program és Helyi Gazdaságfejlesztési Program részleteit ismertette, melynek 2018-ban a Költözz Balassagyarmatra! program lesz a folytatása.

A befejeződött és a folyamatban lévő beruházások (sportcentrum bővítése, vármegyeháza homlokzati felújítása, kórházi rekonstrukció, új uszoda stb.) mellett elkezdődik az egykori határőrség épületének átalakítása a járási kormányhivatalok fogadására. Folyik a Nádor utcai új sportcsarnok tervezése. Városszerte járdaépítés, faültetés, utcabútorok kihelyezése, energiatakarékos lámpatestek, közterületi kamerarendszer felszerelése zajlik.

A projektek világát éljük, "Új Várost Építünk" az Önkormányzat pályázati munkájának szlogenje. Eddig közel 2 milliárd Ft támogatást nyert 9 pályázat: Nyírjes turisztikai attrakciófejlesztés; iparterület-fejlesztés; intézmények energetikai felújítása; a Nyitnikék Óvoda megújítása; Szociális Szolgáltatóház kialakítása; Nyugat Nógrádi Paktum (térségi iroda); a védőnői szolgálat megújítása; a Bölcsőde fejlesztése; csatlakozás az önkormányzati ASP (Application Service Providing) alkalmazás-szolgáltató központhoz.

4 milliárd Ft feletti értékben bírálat alatt vannak további pályázatok: Zöld Csiga - zöldterületek fejlesztése; kerékpárutak fejlesztése; Barna Város - rozsdaövezet-fejlesztés; Civil Balassagyarmat - CLLD (Közösségi szinten irányított városi helyi fejlesztések) (Gansel-ház); Nógrád Örökség Háza (Áninger-ház); Generációk aktív parkja (Honti u.); Iparterület II. (Ipari park bővítése); Esély Otthon és Nőközpontok; Helyi identitás erősítése (rendezvények) és még további 7 kisebb pályázat.

 

 

Radics Roland, Radics Máté, Pálmai Krisztián, Ember Péter

 

 

Az est műsorát színesítette Ember Péter (trombita), Pálmai Krisztián (nagybőgő), Radics Roland (gitár), Radics Máté (ütős) zenei együttesének játéka. Előadásukban elhangzott: Gerald Marks, Seymour Simons:  All of Me, Francis Lai: Un Homme et une Femme és Michel Legrand: Cherbourgi esernyők c. száma.

 

 

Megemlékeztünk a tavaly szeptember óta elhunyt, sokak által ismert és tisztelt balassagyarmatiakról, illetve a városhoz sok szállal kötődő személyekről: Dobák Józsefné sz.: Molnár Irén tanítónő - Bacsúr Sándor tanár, képzőművész - Dr. Kovács Ilona jogász (Dr. Bertalan Ákos özvegye) - Kalász István római katolikus pap - Dr. Horváth László közgazdász, önkormányzati képviselő - Kerekes Jenőné sz.: Lévay Mária, a Honismereti Kör oszlopos tagja - Jászberényi Emil középiskolai tanár - Kurinczi Béláné középiskolai tanárnő - Boldizsár Péter, az esztergomi Balassa Bálint Múzeum munkatársa.

 

 

A tavalyi találkozó óta városi, megyei és országos kitüntetéseket átvett gyarmatiak sorát is megismerhettük.

 

Balassagyarmat városának képviselő-testülete szakmai díjakat, díszpolgári címet, Balassagyarmatért Emlékérmet, Horváth Endre-díjat, Fiatal Példakép díjat és Balassagyarmat Közösségéért díjat adományozott. • Megyei kitüntetés a Madách-díj és a Balassi-díj. • Pedagógusnap alkalmából gyémántoklevelet vehettek át pedagógusaink. • Az Országos Honismereti Szövetség díja a Bél Mátyás - Notitia Hungariae Emlékérem kitüntetés. • Országos elismerés a "Bonis Bona - A nemzet tehetségeiért" díj, a Magyar Arany Érdemkereszt , a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje és a Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetés.

 

 

SZAKMAI DÍJAK

 

BALASSAGYARMAT DÍSZPOLGÁRA

Oravecz Tibor, a Delta-Tech Kft. ügyvezető igazgatója

 

BALASSAGYARMATÉRT EMLÉKÉREM

Csegezi Tamásné, a Magyar Bélyegmúzeum egykori igazgatója, Horváth Endre örökségének ápolója

Nagy Márta képzőművész, nyugalmazott középiskolai tanár

dr. Szép József szülész-nőgyógyász főorvos

Tóth András, a Xhénia Aluradiátor és Szerkezetgyártó Kft. ügyvezető igazgatója

 

MADÁCH-DÍJ

Huszti Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, színiakadémiai rektor, színigazgató, rendező, érdemes és kiváló művész

Szvorák Katalin Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes, előadóművész

 

HORVÁTH ENDRE-DÍJ

Tornyos Márton képzőművész

 

FIATAL PÉLDAKÉP DÍJ

Cseh Lóránt és Kovács Domonkos, a "CSEDO" filmes vállalkozás párosa

Szombati Ádám, az AztaPasta pizzaszelet és szendvicsbár tulajdonosa

Szabó Anna és Tornyos Ákos, a Torta Pont süteménybolt tulajdonosai

 

BALASSAGYARMAT KÖZÖSSÉGÉÉRT DÍJ

Pásztor Sándor hírközlési üzemmérnök, a Mikszáth Kálmán Társaság alelnöke

Dr. Bauer Viktor, a dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet osztályvezető főorvosa

Paulikné Pósfai Klára, a Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskola tanára

 

GYÉMÁNTOKLEVÉL

Dr. Gulya Pálné, Dropka Istvánné, Nagy Mihályné és Sólyom Éva pedagógusok

 

BÉL MÁTYÁS - NOTITIA HUNGARIAE EMLÉKÉREM

Dr. Hausel Sándor történész, főlevéltáros

 

BALASSI-DÍJ

Kiss-Mohai Orsolya könyvtárigazgató

 

BONIS BONA - A NEMZET TEHETSÉGEIÉRT DÍJ

Kanyó András fuvolaművész-tanár, mesterpedagógus

 

MAGYAR ARANY ÉRDEMKERESZT

Jagyutt Péter mestercukrász

 

MAGYAR ÉRDEMREND LOVAGKERESZTJE

Ember Csaba igazgató, a Balassagyarmati Dalegylet elnök-karnagya

Dr. Stella Leontin kanonok, címzetes prépost, főesperes

 

MAGYAR ÉRDEMREND TISZTIKERESZT POLGÁRI TAGOZAT

Dr. Koller Ákos, a Magyar Tudományos Akadémia doktora

 

 

Horváth Zita televíziós szerkesztő három kiváló gyarmati személyiséget mutatott be a találkozó résztvevőinek. A rövid beszélgetések által érdekes életutakba nyerhettünk bepillantást. Vendég volt Dr. Baritz Sarolta Laura OP domonkos nővér, közgazdász; dr. Bauer Viktor, a dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Osztály osztályvezető főorvosa és Tóth Tamásné Detti cukrász.

 

 

Dr. Baritz Sarolta Laura OP domonkos nővér

 

 

"Amit Isten akar, végbeviszi." (135. zsoltár). Dr. Baritz Sarolta Laura OP domonkos nővér, közgazdász nagyapja Farkas István (1890-1953), aki a Balassi Bálint Gimnázium igazgatója volt 1933-1946 között. Laura nővér lelki rokonságot érez nagyapjával, akinek cikkeit olvasva jött rá, hogy hasonlóan gondolkodnak, írnak. Diákkorában sokszor volt Gyarmaton, szép emlékeket őriz az unokatestvérével, Sághy Ritával töltött nyarakról.

Külkereskedőként bejárta a világot, multinacionális cégnél középvezető lett, majd egy fordulat következett életében. Édesanyja gyógyíthatalan betegsége értékátrendeződést váltott ki benne: sok pénzért dolgozni, repkedni, fehér autóval járni - ez nem lehet az élet igazi értelme, és a hit kérdése is előtérbe került. Útkeresése oda vezetett, hogy belépett a domonkos rendbe, elvégezte a teológiát, hittanári és etikatanári képesítést szerzett.

Laura nővér posztgraduális képzésen tanítja, hogy a közgazdaságtan és a teológia integrált szemlélete megoldást ad az emberközpontú gazdaság kialakítására, az "erényetikai paradigma" az emberiség túlélésének záloga. Nem az ember van a gazdaságért, hanem a gazdaság csak egy eszköz az ember szolgálatában. A profitnak a közjót kell szolgálnia. A témában mintegy 120 publikációt jelentetett meg, elvégezte a Corvinus Egyetem doktori iskoláját, disszertációját Háromdimenziós gazdaság címmel a közelmúltban könyv alakban kiadták, mely szakkörökben is nagy elismerést aratott.

Laura nővérrel korábban készített interjúnk itt olvasható.

 

 

Dr. Bauer Viktor

 

 

"Aki egyetlen életet megment, a világot menti meg." Dr. Bauer Viktor, a Dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Osztály osztályvezető főorvosa a Dózsa György Általános Iskolába járt, középiskolai tanulmányait a budapesti Fazekas Mihály Gimnáziumban, biológia tagozaton végezte. Az egyetem elvégzése után több helyen dolgozott, mígnem az első rezidensek között került a gyarmati kórházba. A kilencvenes években a Gyermekosztály az orvoshiány és az ágyszámleépítések miatt válságban volt. A későbbi fejlesztéseknek már Bauer doktor is tevékeny részese lett. Szakvizsgákkal rendelkezik, részt vesz a tudományos életben, belföldi és külföldi konferenciákon előadásokat tart, konferenciákat rendez.

Előadásában felvázolta az 1948-ban alapított Gyermekosztály történetét, megemlékezett az osztály orvosairól. Kitért arra is, hogy itt született, kicsiny gyermekkorában hétszer feküdt benn különféle betegségekkel, most pedig vezeti ezt az osztályt.

Bauer doktor szülei Bauer József és Róth Ágnes, nagyapja Róth Józsi bácsi volt, akit sokan ismertek Gyarmaton és Érsekvadkerten is.

 

 

Tóth Tamásné Detti

 

 

"Édes életem" a mottója Tóth Tamásné Detti cukrásznak, a Nassolda műhely tulajdonosának. Fiatal kora ellenére messzire jutott a tanár szülők lánya, Merczel Erzsébet előadóművész, költő unokája. Többször elkezdett egyetemen tanulni, de rövidebb-hosszabb idő után mindig rájött, nem ez az ő útja. Hagyta a közgazdaságtant és egy igazi mai lányhoz méltóan gasztroblogger lett belőle. Természetesen ezért is nagyon meg kellett küzdeni, hogy ne szorítsák ki a pályáról, de ő nem hagyta magát, mindenáron be akarta bizonyítani, hogy neki helye van a gasztronómiában. Kitartóan sütött-főzött, írta a recepteket, fotózta az alkotásait, versenyekre járt. Két kislánya született, közben megszerezte a cukrász képesítést. A sok munka meghozta gyümölcsét, jöttek a díjak, a TV szereplések, szakmája valóságos szenvedélyévé vált. Nagy örömmel készíti a különleges tortákat megrendelőinek, neveli lányait, összetartja a családot.

Detti a találkozó résztvevőit kóstolóval lepte meg.

 

A rendezvény alatt megvásárolható volt az idén 38. alkalommal megjelent Balassagyarmati Honismereti Híradó, a Madách Imre Városi Könyvtár évkönyve és többféle helyismereti kiadvány is.

 

A találkozót a Madách Imre Városi Könyvtár és a Honismereti Kör rendezte. A házigazda Medvácz Lajos polgármester volt, aki mindenkit szeretettel meghívott a jövő évi összejövetelre.

 

További képeket a találkozóról a Fényképalbumunkban találnak.

 

fotók: Deák Ottó

 

Nagy Angela

2017. szeptember 22.