BALASSAGYARMAT BARÁTAINAK BUDAPESTI TALÁLKOZÓJA

2013. szeptember 24.

 

 

A Zrínyi utcai Duna Palota színháztermét ismét megtöltötték a hagyományos szeptemberi találkozójukra az elszármazott és az otthonról érkezett balassagyarmatiak. Sokan vannak, akiknek ez az esemény ad lehetőséget arra, hogy halljanak valamit szülővárosukról, ifjúságuk színhelyéről, a régi ismerősökről. Őszinte érdeklődéssel kísérik az évente új színeket, hangulatokat felvillantó műsort, a balassagyarmati Madách Imre Városi Könyvtár rendezésében, amelynek idei műsorvezetője Szalai-Lovász Emőke volt.

 

A huszonhatodszor megtartott találkozó házigazdája Medvácz Lajos polgármester volt. Köszöntőjében beszámolt a múlt évi találkozó óta történtekről. Ismertette a törvényi változások nyomán esedékessé vált, a városi önkormányzatot érintő szervezeti és gazdasági intézkedéseket.

 

Tájékoztatott a ciklusokon átnyúló, a városközpontot érintő rehabilitációs projekt kivitelezési munkáiról, intézmények energetikai felújításairól, a Palóc Múzeumnak a Magyar Nemzeti Múzeumhoz történő integrálásáról, a köznevelés kérdéseiről, kórházi beruházásokról, a látványsportok fejlődéséről, egyes forgalomkorlátozási intézkedések bevezetéséről, valamint határon átnyúló fejlesztési programokról. Áttekintést adott néhány gazdasági társaság, civil szervezet és egyén tevékenységéről, eredményeiről is.

 

Örömmel sorolta azon gyarmatiak nevét, akik kiváló teljesítményük alapján városi-, megyei-, állami-, szakmai és gazdasági szervezetek által adományozott kitüntetésben részesültek, Megemlékezett név szerint is néhány elhunytról: Dr. Dancsok Gyula, Molnár Zsigmond, P. Tarjányi Ferenc SDB, Vas Miklós, Erdős Kálmánné, Balla Istvánné, Reiter Lászlóné, Kiss Mária.

 

Végül két jelentős egyházi eseményt említett: a Szent Anna-napi Palóc Búcsút és Don Bosco ereklyéjének balassagyarmati fogadását.

 

 

 

MEDVÁCZ LAJOS

 

 

Honlapukon, a Balassagyarmatért Baráti Kör internetes oldalain 2006-2013 között huszonhat interjú jelent meg a városban élő vagy azzal közeli-távoli kapcsolatban lévő személyekkel. Ezeknek az interjúknak anyagát szerkesztette kötetté  Nagy László, amely Portrék Balassagyarmaton innen és túl címmel jelent meg 2013 augusztusában. A könyv kiadása kapcsán a szerkesztővel Horváth Zita középiskolai tanár beszélgetett.

 

Az interjúk készítésénél - amelyekből kettőt Varga Mária újságíró állított össze - minden esetben az elhivatottság felmutatása, a sikeres életút közzététele volt a szerző célja.

Az internetes elsőközlés ellenére, a szerkesztő könyv kiadását is szükségesnek tartotta, részben mert más közönséget vonz, másrészt a könyvnek még ma is megvan a maga helye az életben, nem is beszélve arról a nosztalgikus, különleges érzésről, amit egy-egy könyv kézbevétele adhat.

 

A szándékoltan hosszú, 14-15 kérdésből álló interjúk inkább kívánják a papírt, mint a képernyőt. Az interjúkat önéletrajz vezeti be, amelyekhez 2013-ban kiegészítés készült, abban a reményben, hogy az olvasó kíváncsi lesz, mi történt a riportalannyal a beszélgetés óta eltelt időben.

 

 

 

[...]  Nagy László szerkesztő portrékötetében a méltó gyarmatiakat mutatja be. Akikre a maiak büszkék lehetnek, életük ismeretében, pedig eltervezhetik, hogyan lesz ismét pezsgő polgárváros Balassagyarmat.

(Lengyel Anna: Előszó (részlet))

 

 

 

 

 

HORVÁTH ZITA

 

 

NAGY LÁSZLÓ

 

 

Méltán aratott nagy sikert a múlt évben alakult és már szép eredményeket elért Latte Maffiato szalonjazz zenekar bemutatkozása. Minden tagja külön zenei egyéniség, sokféle stílust képviselnek. Egyéni feldolgozásban hangzott el többek között a Ha én rózsa volnék és a New York, New York című zeneszám is. Játékuk örömet, jókedvet sugároz, szívből zenélnek.

 

A zenekar tagjai: ifj. Ember Péter - zongora, trombita, Emberné Rédei Renáta - ének, Radics Debora - ének, Pálmai Krisztián - nagybőgő, Radics Roland - zongora, gitár, Radics Máté - dob, ifj. Telek Zoltán - konga, ritmushangszerek.

 

 

 

 

 LATTE MAFFIATO SZALONJAZZ ZENEKAR

 

 

Megjelent a Madách Imre Városi Könyvtár évkönyve, a Balassagyarmati Honismereti Híradó 2012. száma. A balassagyarmati könyvbemutatóról korábban már hírt adtunk. A sorozat 34. kötetét Vas Ágnes, a Honismereti Kör elnökségi tagja, szerkesztő ajánlotta a közönség figyelmébe.

 

 

[...] Az, amit Önök tesznek, a kulturális örökség mintaszerű pártolása, megörökítése és védelme. Ez azonban nem múltba tekintés, mindez Balassagyarmat jövőjének is az építése. Nem elveszett az a város, amelynek ilyen tevékeny, kultúra iránt fogékony polgársága van. Ez talán önöknek természetes, de valójában nem az. [...] Sokfelé megfordulok az országban, úgy látom, hogy Balassagyarmat lélekszámához viszonyítva nagyon elkötelezett lokálpatrióta maggal rendelkezik. [...]

(Pekár István: A Honismereti Híradó 2011. évi kötetének bemutatása)

 

 

1978-ban alakult meg a Balassagyarmati Honismereti Kör. A 35 éves szervezetet Medvácz Lajos polgármester köszöntötte. A polgármester úr köszöntője itt olvasható.

 

 

[...] A Balassagyarmati Honismereti Kör olyan emberekből alakult 35 éve, akik akkori megfogalmazással: lokálpatrióták voltak, városuk múltját megismerni vágyó, jelenéért és jövőjéért cselekvésre, alkotásra kész emberek. Sajnos, közülük ma már kevesen vannak jelen, de tisztelettel őrizzük azok emlékét, akik ezt a civil szervezetet létrehozták, s a kezdeti évtizedekben helytálltak, leküzdve mindazt az ellenállást, amit az akkori rendszer képviselői tanúsítottak velük szemben. [...]

[…] S most néhány szó arról a tevékenységről, amit 35 év alatt megvalósítottak. 425 rendezvényt szerveztek önállóan, vagy más szervezetekkel együtt. [...]

[...] De ne feledkezzünk meg azokról az érdeklődőkről se, akik részvételükkel, a kulturális értékek iránti igényükkel fenntartják ezeket a rendezvényeket, hiszen ők vannak többségben! [...]

(Részletek Medvácz Lajos polgármester úr köszöntőjéből)

 

 

A Szabó Lőrinc utcában lévő közkedvelt Svejk Vendéglő a jelen nehéz gazdasági viszonyai között is bővülni, fejlődni tudott. A siker titkáról Klagyivik Klaudia, a Gyarmati Televízió szerkesztője Sinágel József tulajdonost faggatta.

 

A tizenöt éve megnyitott vendéglő immár négy teremben fogadja a vendégeket. A múlt évben százfős rendezvényterem és egy retró bisztró nyílt. A vendéglátásban 32 éve tevékenykedő tulajdonos üzleti bátorságát a vendégforgalom növekedése visszaigazolta. Sinágel József nem csupán adminisztratív vezetője az étteremnek, hanem személyesen is részt vesz a munkafolyamatokban, rendszeresen felszolgálóként is, és a jó gazda gondosságával mindenen rajta tartja a tekintetét.

 

Azok a vendégek, akik személyesen nem ismerik, olykor-olykor üzennek vele a főnöknek, hogy tolmácsolja megelégedettségüket és dicsérik, milyen ügyes volt a pincér. A munkához motivációt ilyen visszajelzésekből is merít.

 

Kreativitásból továbbra sincs hiány, a hétvégi ebédekhez Deák György szolgáltat élőzenét a vendégek nagy örömére. Már az is megtörtént, hogy a tulajdonos irodalmi műveket adott elő, a közelmúltban például a Rákóczi Szövetség által szervezett Kárpát-medencei irodalomtanárok konferenciájának résztvevői kérésére. Sinágel József ifjú kora óta vonzódik a színművészethez, tagja a Gyarmati Színkörnek is. A riporter biztatására meg is ajándékozta a közönséget két Örkény novella előadásával, méltán aratott nagy sikert velük.

 

 

 

KLAGYIVIK KLAUDIA ÉS SINÁGEL JÓZSEF

 

 

Az I. világháborús emlékmű (oroszlán szobor) és a 16-os honvédszobor emlékeztet a város I. világháborús hőseire. A II. világháborúban a balassagyarmatiak a 23-as honvéd gyalogezredben szolgáltak. A harcok során több százan hősi halált haltak. A hazatérőket 1943. június 8-án ünnepélyesen fogadta a város a vasútállomáson.

 

A II. világháború áldozatairól hivatalosan csak a politikai fordulat után eshetett szó. A Civitas Fortissima Kör javaslatára városi ünnepség keretében avattak emléktáblát a doni hősi halottak emlékére a doni áttörés 50. évfordulóján, 1993. január 12-én.

 

A 23-as honvéd feliratú márványtáblát csak ideiglenes jelleggel helyezték a 16-os honvédszobor talpazatára, addig, amíg a város nem tud méltó emléket állítani a II. világháború hősi halottjainak. Azóta eltelt két évtized, de a kérdés nem került napirendre egy fórumon sem.

 

A doni áttörés 70. évfordulóján négy civil szervezet - a Civitas Fortissima Kör, a Balassagyarmati Vitézi Rendért Alapítvány, a Polgárok Balassagyarmatért Alapítvány és az Arttéka Egyesület - összefogott, tárgyalásokba kezdett egy II. világháborús hősi emlékmű felállítása érdekében. Felkérték Párkányi Raab Péter szobrászművészt, hogy készítsen tervet az emlékműre. Már a helyet és a kialakítás főbb paramétereit is egyeztették (egymással). A volt államrendőrségi és csendőrségi palota előtti területen, a Bajcsy-Zsilinszky utca és az Ady Endre utca keresztezésénél kerülne felállításra a magas posztamensre helyezett, kőből faragott figurális kompozíció.

A fentiekről Gere József helytörténeti kutató Hősi emlékmű civil összefogással c. érdekfeszítő, vetített képes előadásával tájékoztatta a hallgatóságot.

 

A műsor után lehetőség nyílt a személyes találkozásokra a régi ismerősök között, beszélgetésre, helyismereti kiadványok megvásárlására.

 

Viszontlátásra 2014 szeptemberében!

 

 

Közreadta: Nagy Angela