Emlékkönyv
Túrmezei Erzsébetről
Diakónia napját ünnepelte a Magyarországi Evangélikus Egyház
A Magyarországi Evangélikus Egyház 2012-ben kiemelten emlékezik meg a diakóniáról, (szeretetszolgálat) különös tekintettel arra is, hogy a Diakonisszaegyesület 1990. évi újraindulásának első főnökasszonya, Túrmezei Erzsébet 100 éve, 1912-ben született.
Túrmezei Erzsébet szolgálata, élete Balassagyarmathoz erősen kötődik, az egyházi rendek feloszlatása után 1951-ben került a városba, 25 év szolgálat után azonban azt elhagyni kényszerült. Balassagyarmat a rendszerváltozást követően, 1996-ban díszpolgári címmel tüntette ki.
2012. szeptember 25-én Budapesten, a Deák téri evangélikus templomban a diakónia napján, ünnepi úrvacsorás istentiszteletet mutatott be Dr. Fabiny Tamás püspök, aki Árpádházi Szent Erzsébet, Túrmezei Erzsébet és Sztehlo Gábor élettörténeteinek összekapcsolásával a szenvedőkön, a rászorulókon segítő, kiemelkedő személyiségeknek nevezte őket, akik feltétel nélküli szolgálatra és áldozatra is képesek voltak.
Dr. Fabiny Tamás
Az istentisztelet után Soltész Miklós államtitkár és az egyházi vezetők elismerésekkel köszönték meg a diakónia szolgálatában dolgozó munkatársak, önkéntesek munkáját.
Ezt követően Radosné Lengyel Anna, a Déli Evangélikus Egyházkerület felügyelője, az egyház országosfelügyelő-helyettese ajánlotta a hívek, érdeklődők figyelmébe Túrmezei Erzsébet életét, egyházi szolgálatát bemutató Ancilla Domini (Úr szolgálólánya) c. emlékkönyvet.
(Radosné Lengyel Anna balassagyarmati születésű, Balassagyarmatért Emlékérem elismerésben részesült, amelyet 2003-ban vett át)
Radosné Lengyel Anna
Az emlékkönyv összeállítását Kőháti Dorottya Éva végezte, a kötet méltó emléket állít Túrmezei Erzsébetnek, a diakonisszának, a költőnőnek, az Úr szolgálólányának.
(A könyv a Deák téri Huszár-Gál könyvesboltban kapható, balassagyarmati bemutatójára rövidesen sor kerül. Megjelenéséhez dokumentumokkal, írásokkal Baráti Körünk is hozzájárult, Nagy Angela révén.)
Kőháti
Dorottya Éva, a könyv szerkesztője
Végül, az egyház vezetői koszorút helyeztek el Sztehlo Gábornak, evangélikus lelkésznek, a Deák téren álló emlékszobránál.
Sztehlo Gábor a II. világháború alatt kétezer felnőttet és gyermeket mentett meg, az árvák lelki ápolását pedig ellátta.
1972-ban a Világ Igaza kitüntetésben részesült.
2012. szeptember
Összeállította, fotók:
Nagy László