2003

Balassagyarmatért Emlékérem

 

Lengyel Anna - újságíró, rádióriporter

 

Lengyel Anna 1948. november 1-jén született. Általános iskolai éveit követően a Balassi Bálint Gimnázium diákjaként érettségizett 1967-ben, kitűnő eredménnyel.

A család életében mindig meghatározó volt a meggyőződéses hit és vallásgyakorlás. A fiatal diáklány széles érdeklődési körére bizonyítékként szolgált, hogy tanórán kívül németet tanult, valamint zongoraórákra járt és részt vett az irodalmi színpad munkájában is. Életének e fogékony időszakában erős hatást gyakorolt személyiségének, jellemének fejlődésére kedves tanárain kívül Szabó püspök úr és Túrmezei Erzsébet diakonissza.

Vallomása szerint Balassagyarmaton olyan emberek vették körül, akik az ő sorsa szempontjából döntő szerepet töltöttek be. Mégis az igényesen nevelő családi légkörnek köszönheti a legtöbbet, s szüleinek odaadó szeretete kísérte életútján, hét éve bekövetkezett halálukig.

Az érettségit követően lelkes nevelőként Magyarnándorban és Dejtáron tanított. Innen felvételizett az egri tanárképző főiskola orosz-magyar szakára, ahol férjével, Rados Péterrel együtt tanári diplomát kaptak 1972-ben. Még abban az évben külső munkatársként elszegődött a Magyar Rádióhoz. Lengyel Anna hangját a mai napig hallhatjuk a Kossuth Rádió Krónika című műsorában, ahol 1976. január 1-jétől tevékenykedik. Időközben híradózott a Magyar Televíziónál, valamint az Ablak és a Hét című műsorok számára is készített riportokat.

Alapvetően pedagógus személyiségét tükrözi a tanulás iránti folytonos elkötelezettség. Ezért diplomát szerzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, a Hittudományi Egyetemen és Újságíró iskolában is.

Lengyel Anna nyilatkozataiban, megszólalásaiban, minden cselekedetében Balassagyarmathoz fűződő nagyon erős kötődéséről tesz tanúbizonyságot, több mint három évtizede. Ma is figyelemmel kíséri az itthon történteket, szeretettel szolgálja városát, hiszen saját szavaival élve: "minden kedvező hatás ezen a településen ért, ami befolyásolta felnőtt életemnek alakulását." Szülővárosához való hűségéről, tiszteletéről és szeretetéről a városról szóló híradásai árulkodnak. Az általunk tudomására hozott eseményekről, szellemi, művészeti produktumokról elkötelezetten tudósít, valódi lokálpatriótaként azoknak együtt örül velünk, hajdani polgártársaival. Szakmáját hivatásszerűen művelő rádióriporterként a médiát arra használja, amire bölcs eleink valóban szánták. Tényközlő riportokkal járul hozzá Balassagyarmat imázsának építéséhez. Álljon előttünk néhány bizonyíték a fentiek alátámasztására.

A balassagyarmati kiadványokat minden esetben fő műsoridőben tárja a nyilvánosság elé. Így szerezhetett legutóbb tudomást több millió honfitársunk Szabó Károly és Bacsik Katalin megjelent könyveiről, de e szilárd elkötelezettség vezérelte akkor is, amikor alma matere, a Balassi Bálint Gimnázium fennállásának 100. évfordulója alkalmából egyórás műsorban szólította meg volt tanárait, az iskola régi és jelenlegi igazgatóját, amit a Magyar Rádióban többször megismételtek. Közvetített a 90-esek klubjából és számos más gyarmati eseményről. Minden évben hazajár a Mikszáth próza- és Madách versmondó versenyekre, ahol zsűritagként neveli az ifjakat az irodalom szeretetére. Még hosszan sorolhatnám Lengyel Anna városunkhoz ezer szállal való kötődését bizonyító munkáit, azonban így is kiválóan áthallatszik soraimból, hogy ő Balassagyarmatnak a Magyar Rádióba akkreditált nagykövete.

Ezért arra kérjük a kimagasló tehetségű újságírót és rádióriportert, hogy még hosszú éveken át végezze munkáját mindannyiunk örömére, városa még nagyobb dicsőségére. Eddigi művéért pedig fogadja el Balassagyarmat egész közösségétől azt a kitüntetést, amelyet olyan egyéniségnek ítélt oda a képviselő-testület, aki kiváló kommunikációs szakemberként évtizedek óta a legelhivatottabb lokálpatrióta igyekezetével dolgozik azért, hogy szülővárosát kultúrtörténeti, helyismereti riportjaival mint az irodalmi, képzőművészeti, és zenei élet fellegvárát mutassa be határainkon belül és azon túl.