TRIANON 99

A NEMZETI ÖSSZETARTOZÁS NAPJA

2019. JÚNIUS 4.

 

 

Trianonban 1920. június 4-én meghozott nagyhatalmi döntés értelmében az ország részekre szakadt. A magyar Országgyűlés 2010-ben úgy döntött, hogy a magyarok, éljenek bárhol is, nemzeti összetartozásukat nyilvánítsák ki, ne csak a gyász napja, hanem a nemzeti összetartozás napja is legyen június negyedike. Az Országzászlónál tartott városi megemlékezésekről többször is tudósítottunk (2009, 2010, 2016).

Az idén rendhagyó módon, a Városháza dísztermében kezdődött az emlékezés, mivel a Bethlen Gábor Alapítvány Balassagyarmatot választotta a hagyományos, június 4-i emlékező estje házigazdájának. A város vezetésével közösen szervezett Trianon 99 - Teleki Pál emlékest keretében került sor a Teleki Pál-érdemérmek átadására is.

Az esten megjelentek a Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumának tagjai, a Teleki Pál Emlékbizottság tagjai, a meghívott vendégek és a város közönsége.

Az est műsorát Házi Balázs történész, a Bethlen Gábor Alapítvány titkára vezette.

 

 

 

Bethlen-plakett (Farkas András alkotása – Farkas Gábor tulajdona)

 

 

Medvácz Lajos polgármester köszöntő beszédében üdvözölte az alapítvány kuratóriumának azt a döntését, hogy városunkat választották e jeles esemény színhelyéül. Beszédében felelevenítette a város lakóinak 100 évvel ezelőtti, 1919. januári hősies helytállását, mellyel visszafoglalták Balassagyarmatot a megszálló cseh légionáriusoktól. A nemzet ügye melletti kivételes helytállást példaként állította a mai fiatalság elé.

 

 

 

Házi Balázs

Medvácz Lajos

Szabó András

 

 

Szabó András, a Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumának tagja, Balassagyarmat díszpolgára, Madách-díjas előadóművész Tompa László: Magányos fenyő és Farkas Árpád: Avaron című versét adta elő.

A Balassagyarmati Kamarazenekar előadásában Kodály Zoltán Epigrammák és Dmitrij Sosztakovics Elégia című művéből hangzottak el részletek. (Kanyó András művészeti vezető - fuvola, Perneczki Zsolt - zongora, Baranyi Klára - hegedű, Réti Emőke - gordonka)

 

 

 

Balassagyarmati Kamarazenekar

 

 

Tevely Arató György történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos titkára emlékező beszédét azzal kezdte, hogy "megszentelt földön állunk itt", utalva a város véráldozatára, melyet a magyar földön való maradásért hozott. Nagyívű, széles történelmi áttekintést nyújtó beszéde végén Vas István: Teleki Pál emlékezete című versét ajánlotta a résztvevők figyelmébe.

 

 

 

Tevely Arató György

 

 

A Teleki Pál-érdemérmek átadása az ünnepi beszéd után következett. A Bethlen Gábor Alapítvány kitüntetését kapta 2019-ben: Vasy Géza irodalomtörténész, Szőcs Zoltán író, a Magyar Szemle folyóirat, Menyhárt József felvidéki politikus és az USA-ban élő Kékessy házaspár.

 

 

Teleki Pál-érdemérem

 

 

 

 

Lezsák Sándor

 

 

Vasy Géza irodalomtörténész, egyetemi tanár, a Magyar Írószövetség volt elnöke munkásságát Lezsák Sándor, a Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumának elnöke, a magyar Országgyűlés alelnöke méltatta.

Szőcs Zoltán író, irodalomtörténész laudátora Bíró Zoltán, a Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumának tagja, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum főigazgatója volt.

A Magyar Szemle folyóirat szerkesztősége nevében Gróh Gáspár főszerkesztő vette át a díjat, a laudátor Bakos István, a Bethlen Gábor Alapítvány tagja volt.

Később veszi át a kitüntetést Menyhárt József, felvidéki magyar politikus, a Magyar Közösség Pártja elnöke és az Egyesült Államokban élő, de rendszeresen hazalátogató Kékessy házaspár.

 

 

 

Bíró Zoltán

Bakos István

 

 

A díjátadás után az emlékest résztvevői átvonultak a Palóc ligetbe az Országzászlóhoz, ahol a megemlékezés irodalmi műsorral folytatódott.

Csallóné Majoros Erzsébet, Fábry István és Sztancsik József előadásában elhangzott: Szentmihályi Szabó Péter: Trianon sebei; Szatmári István: Országzászló; Babits Mihály: Áldás a magyarra című műve.

Csábi István Madách-díjas előadóművész megzenésített verseket adott elő: Szép Ernő: Felhő; Szathmáry István: Trianont ledöntjük; Horváth Sándor: Mert a haza nem eladó (Credo).

 

 

 

 

 

 

Szép Ernő: Felhő (1921)

 

 

Megláttam egy felhőt

Szép viola felhőt

Olyan volt, olyan volt

Mint a boldog álom,

Szoboszlai kenyér

A hetivásáron,

Gyenge domb a pusztán,

Koszorú a bálon,

Olyanforma felhő,

Olyan teljes forma,

Mint az a te orcád

Teljes Magyarország.

 

Néztem azt a felhőt,

Halványodó felhőt,

Megállottam, néztem

Odafent az égen,

A rózsás, a füstös

Alkonyatvidéken,

Úgy fájt az én szívem,

Ahogy nem fájt régen,

Néztem azt a felhőt,

Míg a magas szelek

Széthúzták, elhordták,

Volt, nincs Magyarország.

 

 

 

 

 

 

 

 

A mécsesek meggyújtása után, a rendezvény zárásaként, a résztvevők elénekelték a Szózatot. A városházi megemlékezésen és az Országzászlónál is a balassagyarmati 16-os Honvéd Katonai Hagyományőrző Csoport tagjai álltak díszőrséget, emelve az esemény méltóságát.

 

 

 

forrás: Lezsák Sándor Facebook oldala

 

 

Összeállította, jelöletlen fotók: Nagy Angela

2019. június