Kilencven éve, 1920. június 4-én fél ötkor Trianonban megpecsételődött az Osztrák-Magyar Monarchia sorsa. A nagyhatalmak döntése alapján rajzolták át Európa térképét.

 

Emlékezésre, ünnepségre gyűlt össze Balassagyarmat közönsége, hagyományosan az Ipoly-menti Országzászlónál négy órakor.

A magyar Parlamentben az Országgyűlés ezekben a percekben törvényt szavazott meg a Nemzeti Összetartozás melletti tanúság tételéről. Június 4. ezentúl a Nemzeti Összetartozás Napja lesz. Az ünnepség már ennek a gondolatnak jegyében folytatódott.

 

 

A Nemzeti Társas Kör ez alkalommal országzászlót adott át a Civitas Fortissima közösségének. Vitéz lovag Erdős László ny. honvéd ezredes elnök és Tarnóczy Balázs alelnök aláírásával ellátott, az adományozásról szóló oklevelet Medvácz Lajos polgármester vette át.

 

  

 

A zászlót megszentelte Baji János atya, szalézi igazgató. Imát mondott Horváth Sándor református teológus. Emlékszalagot kötött a zászlóra a Romhányi Dalárda vezetője.

És ekkor megkondultak a gyarmati templomok harangjai. A harangszó felidézte azt az Illyés-i bölcsességet, miszerint magyar az, akinek Trianon legalább fáj. Az emlékezők mécseseket helyeztek el az Ipoly-menti Országzászló talpazatára.

 

  

 

Az ünnepi beszédet vitéz lovag Erdős László ny. honvéd ezredes, a Nemzeti Társas Kör elnöke  mondta, majd Medvácz Lajos polgármester megemlékezése következett.

 

 

 

 

Az ünnepi műsorban közreműködött az ünnepi viseletbe öltözött Menyhárt Éva. Előadásában elhangzott a Boldogasszony Anyánk... kezdetű magyar népének is. A Romhányi Dalárda az Isten áldd meg a magyart..., Hazám, hazám, édes hazám... eléneklése mellett előadott egy összeállítást, melyet történelmi dalokból, műdalokból, zenés darabok részleteiből állítottak össze. A dalokkal az elszakított területekre, magyar történelmi eseményekre emlékeztek és emlékeztettek. A Felvidéket a Krasznahorka büszke vára..., az Őrvidéket a Vörös bársony süvegem... eléneklésével idézték. Hunyadi bízzál, a nép melletted áll..., Tamási Alajos Nándorfehérvár című művének egy részletével emlékeztek Délvidékre. Most a rónák nyár tüzében, mint a délibáb... szólt a dal Erdélyről. Kárpátaljára a Fülembe cseng egy nóta még... emlékeztetett. Az ünnepséget záró vers Varga Bese nagyhatású előadásában hangzott el.

Végezetül a Városháza dísztermében vitéz lovag Erdős László  ny. honv. ezredes tartott előadást Trianon titkairól.

 

Még több árvízi kép  a Képtárban.

 

Közreadta: Nagy Angela

 

2010. június 4.