Terjeszkedik az Ipoly-parti sportkomplexum

 

 

A városközpontot elkerülő északi út és az Ipolypart utca közötti területet egyre inkább a sportolók veszik birtokukba, jelentős területeken terjeszkedik az Ipoly-parti sportkomplexum. Az Ipoly szabályozása, a területrendezésről szóló magyar-szlovák államközi megállapodás adott lehetőséget arra, hogy a korábban parlagon álló értékes területeket a város közösségi célokra használja.

 

Korábbi írásunk már foglalkozott azzal, hogy a Nagyligeti Sporttelepet várhatóan ipari park céljaira fordítják, így a sportolási lehetőségek centruma a jövőben a határmenti terület lesz.

Először a műfüves labdarúgó pálya készült el, azon már rendszeresek az edzések, mérkőzések. Sőt a pályát bérlik is, gyakoriak a Szlovákiából érkező igények, foglalások.

 

Műfüves labdarúgópálya

 

Egyre hosszabb listát képeznek a további fejlesztések, tervek. A II. világháború alatt megsemmisült Ipoly-híd torzója az extrém sportolók "kifutópályája" lett, a híd végén pedig megépült a deszkás, rolleres, görkorcsolyás, BMX sportokat űző fiatalok terepe.

 

 

A skate pályától a Nádor utca felé eső területen már fektetik a rekortán borítást a palánkkal, magas hálóval körbevett területre, amely kispályás labdarúgó mérkőzéseknek adhat otthont.

 

 

A műfüves labdarúgó pálya szomszédságában már elkészült és tavaszi mérkőzésre vár az élőfüves, automata locsolóberendezéssel ellátott új labdarúgó pálya. A pálya egyik oldalán kb 800 néző számára készült lelátó, de ez csak a focis birodalom egyik része.

 

Élőfüves labdarúgópálya lelátóval a sportközpont oldalában

 

A másik az igazi nógrádi kuriózum, hiszen a két pálya közrefogja az 1100 m2 alapterületű öltözőkkel, fürdőkkel, szaunával, tárgyalóteremmel, klubhelyiséggel ellátott, Kövi Pálról elnevezett sportközpontot.

 

  

 

Kövi Pál neve kevésbé labdarúgóként, inkább a gasztronómia jeleseként lehet ismert sokaknak. Viszont ambiciózus volt a sportban is, hiszen a II. világháború előtt a város egyik legjobb labdarúgója volt, majd 1947-ben Olaszországban az első osztályú Foggia csapatánál kapott profi szerződést.

 

Sallói, Vadkerti, Kövi idegenlégiósként 1947-ben

Fotó Komoróczy Csaba tulajdona

 

Így a már nem élő labdarúgóink közül ő valóban a legsikeresebb gyarmati focista lett, igaz azután Amerikába távozva a vendéglátóipart erősítette.

 

Mielőtt még bárki Balassagyarmatra hulló váratlan pénzesőre gondolna, el kell mondani, hogy a sportközponthoz és a labdarúgó pályákhoz a város a földterületet adta, a további fejlesztések az MLSZ révén valósultak meg, az ún. TAO program keretében. (erről az Országgyűlés 2011-ben hozott törvényt, a TAO, a társasági adókedvezmény sporttámogatási rendszere plusz források bevonására ad lehetőséget az ún. látvány-csapatsportágaknál.)

 

Mindez alapvetően az utánpótlás céljait szolgálja, a fejlesztések "fejében" utánpótlás csapatokat kell a BSE Palóc Farkasok Utánpótlás Sport Egyesületnek benevezni a korosztályos bajnokságokba.

A Palóc Farkasok voltak a kedvezményezettjei az országos szinten is nívósnak nevezhető, 250 M Ft értékű beruházásnak, amely az élőfüves pályát és sportközpontot foglalja magába, a műfüves pálya már egy korábbi beruházás része volt.

 

De a tervek itt nem állnak le, szó van egy ún. center pályáról, az atlétáknak, különösen dobóatlétáknak szóló edzőpályáról, sőt a közelben sportpanzióról is.

Ez lehetővé tenné, hogy hazai és nemzetközi tornák, sporttalálkozók után ne kelljen buszra szállni a résztvevőknek, hogy valahol a várostól távol szálláshoz jussanak, lévén, hogy egyelőre semmi nem utal arra, hogy Balassagyarmaton ez a kérdés megoldódjon.

 

Sőt, rövidesen megindul a város első fedett uszodájának építése szintén ebben a körzetben, továbbá egy modern kézilabda csarnok tervéről is érkezett hír, amely a teremsportok barátainak is rendelkezésére áll majd.

 

 

2015. december

Összeállította és fotók: Nagy László