Magyar Örökség díjat kapott

Pécsi L. Dániel, a Palócföld jelképének tervezője

2024. március 23.

Pécsi L. Dániel

2024. március 23-án, Budapesten, az Állatorvostudományi Egyetemen adták át a Magyar Örökség díjakat, immár 108. alkalommal. A Magyarországért Alapítvány kurátorai 1995-ben, Magyar Örökség-díj néven hozták létre a „Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumát”.

Állampolgári jogon mindenkinek módjában áll Magyar Örökség-díjra javasolni az általa érdemesnek tartott személyt, együttest, intézményt, teljesítményt. A Magyar Örökség díj Bírálóbizottsága kizárólag az így beérkezett javaslatokból évente négy alkalommal választja ki a díjazottakat.

Magyar Örökség Bírálóbizottsága, mögöttük a Szent Korona mása

A Bírálóbizottság összetételének olyannak kell lennie, hogy tagjainak szakmája és hivatása révén lehetőség szerint az emberi kultúra minden területe – vallás, művészetek, társadalom-, természet- és alkalmazott tudományok, sport – képviselve legyen.

A 2024. évi első díjátadón Magyar Örökség díjban részesült:

·       a Szent Korona őrzésének intézménye - 32. Testőrezred, Koronaőrség és a Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete, laudátor: Dr. Kun Szabó István a Köztársasági Hivatal Honvédelmi Igazgatóság igazgatója, főhadsegéd

·       a máriapócsi kegytemplomhoz kötődő kegyességi gyakorlat – a találkozás és a béke helye, laudátor: Dr. Szabó Irén a Görögkatolikus Múzeum igazgatója

·       Codex régizene együttes – Erdély, laudátor: Csörsz Rumen István régizenész, irodalomtörténész

·       Dr. Bodó Imre magyar háziállat fajták megőrzéséért kifejtett munkássága, laudátor: prof. Dr. Sótonyi Péter az Állatorvostudományi Egyetem rektora

·       Mártha Mihály Tibor – a doni hősök emlékezetének ápolása, laudátor: Maruzs Roland alezredes - Hadtörténeti Intézet és Múzeum – parancsnokhelyettes

·       Pécsi L. Dániel jelképtervezése, laudátor: Sipos Endre festőművész, művészetfilozófus.

Pécsi L. Dániel 1951-ben, Dorogon született, villamosmérnök, jelképtervező művész.

1997-től foglalkozik címertervezéssel, számos hazai és határon túli település, illetve református egyházközség, unitárius közösség, oktatási intézmény címerét tervezte. Közművelődési, kulturális feladatai mellett egyik fő szervezője volt a Magyarok II. Világtalálkozójának. 1996-ban és 2000-ben a Magyar Reformátusok III. és IV. Világtalálkozójának jelkép és arculattervezője. Munkái közül megemlítendő a Kárpátalja és Őrvidék emlékérme, a Trianoni Szemle jelképei. Alkotásaiból több kiállítást rendeztek, számos publikációt tett közzé, több település díszpolgára.

2016-ban megtervezte Palócföld zászlaját, címerét. Balassagyarmaton 2016. január 22-én szentelték fel a címert tartalmazó zászlót, akkor erről itt írtunk (ez a terve a Nógrádikumok közé lenne javasolt).

2016. márciusban Maconkán megrendezett ünnepségen is résztvett, ekkor mutatták be a Maconkának készített zászlót, jelképet és Címerekkel írt történelem c. kiállításán az érdeklődők műveivel ismerkedhettek meg.

2024. március

összeállította: Nagy László