A XX. NEMZETKÖZI MADÁCH IMRE - MIKSZÁTH KÁLMÁN

VERS- ÉS PRÓZAMONDÓ VERSENY

 

Mikszáth-emlékesttel kezdődött a Mikszáth Kálmán Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola által, 2010. január 21-22-én rendezett XX. Nemzetközi Madách Imre - Mikszáth Kálmán vers- és prózamondó verseny.

 

 

A Himnusz eléneklése és Horváth Zita tanárnő, műsorvezető köszöntője után Lavaj Árpád, a Mikszáth Kálmán Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola igazgatója is köszöntötte a megjelenteket. Megemlítette, hogy ez a XX. verseny rendhagyó, kétnapos lett Mikszáth Kálmán halálának 100. évfordulójára emlékezve. Külön köszöntötte azokat is, akik tegnap este megtisztelték jelenlétükkel a rendezvényt és részt vettek a Mikszáth-esten. A Mikszáth-est tanulságaként az igazgató úr utalt rá, hogy az irodalom szeretete nem feltétlenül jelöli ki a pályát, de jó volt megtudni, hogyan alakult a korábbi évek versenyzőinek sorsa. Előadásukban volt szívbemarkoló, vidám és énekes produkció. Láttunk-hallottunk videó- és levél üzeneteket is. Jó volt látni, hogy a zsűri annakidején kiválóan döntött. Reméli, hogy emlékezhetünk majd később, talán ismét húsz év múlva a mai zsűri jó döntéseire is.

 

Mikszáth Kálmán látta ennek az épületnek a falait és viszont. Ez a vármegyeháza sok mindent megélt és látott. Az eredeti funkciójának megszüntetése után volt itt gyár, szociális otthon, bank, művelődési ház, honvéd kollégium. Üresen is állt, várta sorsának jobbra fordulását. (Napjainkban többek között a Mikszáth Középiskola diákjai töltik meg élettel az épületet.)

 

Lavaj Árpád igazgató kifejezte reményét, hogy jó hangulatú műsor során tudunk áldozatot hozni a kultúra oltárán. Látta, hogy tegnap mindenki jól érezte magát, reméli, hogy ez ma is így lesz. Bízik abban, hogy a zsűrinek kellemes gondjai lesznek. A zsűrinek jó döntéshozatalt, sok erőt, nagy türelmet kívánt, hogy később is büszkék lehessenek döntéseikre. A versenyzőknek jó választást kívánt a sok-sok jó versből és nagyon sok sikert. A közönségnek pedig jó szórakozást, épülést a mai napra. Végezetül Lavaj Árpád felkérte dr. Bacskó Józsefet, akinek az igazgatása alatt indult el ez a szép hagyomány, hogy vázolja fel a verseny húszéves történetét.

 

 

Részletek Dr. Bacskó József gondolataiból:

 

A kereskedelmi- és vendéglátó képzés 123 éve indult Balassagyarmaton. 1987-ben lett önálló iskolája a szaknak.

Az iskola vezetése fontosnak tartotta a szak- és tudományos képzés mellett a művészetek és a sport oktatását is.

 

Alapításkor két fő célt tűztek ki az új iskolában: mindenek előtt nevet adni az iskolának és meghirdetni egy szavalóversenyt. E két esemény összefügg és végigvonul a húszéves történeten.

 

A Városi Tanács Végrehajtó Bizottsága elé terjesztették, hogy az iskola névadójának Mikszáth Kálmánt szeretnék. Az első próbálkozás rögtön kudarccal végződött. A VB mindenfélét javasolt Mikszáth helyett pl.: Stromfeld Aurélt és Berzeviczy Gergelyt. A tantestület ezt nem fogadta el, mivel sem az oktatott szakmához, sem a városhoz nem kötődtek az ajánlott személyek.

 

Az első meghirdetett szavalóversenyre 1988-ban csak 2-3 diák jelentkezett. Kiderült, hogy jelentkeztek volna többen is, de el sem tudták képzelni, hogy szerepeljenek, nem volt gyakorlatuk az ilyesmiben.

A következő évben diktatórikus módszerekhez folyamodott az iskola. Minden tanulónak kötelezővé tettek egy vers megtanulását. A kitűzött célt így próbálták elérni, hogy közelebb kerüljenek a tanulók a művészetekhez és hogy szerepléshez juthassanak. Ekkor kilencven tanulója volt az iskolának

 

1989-ben, az első osztályok közötti szavalóversenyen a jelentkezettek 90 %-a megfelelt. 4-6 tanuló emelkedett ki a mezőnyből. 1990. januárjában, Az I. Mikszáth Kálmán szavalóversenyen kb. 15 tanuló vett részt. 1991-ben is hasonló módszerrel rendezték meg a versenyt.

 

1992-ben meghívták a megyei iskolákat is. A Diáktanács azt kérte, hogy több művészeti ágban is legyen verseny. Az eredményesség érdekében szakköröket alakított és felkészítő tanárokat biztosított az iskola.

Ekkor ismét napirendre került az iskola névadása. Az Önkormányzathoz fordultak, kérve, hogy Mikszáth legyen a névadójuk. A legnagyobb meglepetésre ez a kísérlet is kudarcba fulladt. Az Önkormányzat azt javasolta, hogy városi ismert személyről nevezzék el az iskolát. Az iskola kitartott eredeti elhatározása mellett, nem látta volna jónak, hogy Nagy Pistáról, Kis Jóskáról, vagy Tóth Bandiról lenne elnevezve az intézmény.

 

1993-ban országos szavalóversenyt hirdettek, melyen 30 tanuló vett részt.

 

1995-96-ban a verseny nemzetközi volt, határon túli magyar versenyzőkkel. Jöttek résztvevők Partiumból, Erdélyből, Felvidékről, Délvidékről, Szlovéniából és Burgenlandból.

Ekkor már a harmadszori névadási próba sikerrel járt!

Későbbi években voltak versenyzők Kárpátaljáról is.

 

A 2000. év fontos állomás volt a verseny történetében. Román, szlovák és olasz iskolák diákjai kérték, hogy saját anyanyelvükön mondhassák a verseket. Nagy dilemma volt, jól meglepték a zsűrit is, de olyan temperamentummal léptek fel, hogy a végén mindenki élvezte a helyzetet.

 

Örülök, mondta dr. Bacskó József, hogy nem aludt ki a láng, ma is folytatják az elődök munkáját. Megköszönte a felkérést a beszámoló megtartására. Emlékeztetett arra, hogy tegnap láthattuk, a régi versenyzők milyen tisztelettel és szeretettel beszéltek balassagyarmati tapasztalataikról Szegedtől Pécsig, Nyíregyházától Győrig.

 

Köszönetet mondott a zsűrinek és megosztotta velünk ezzel kapcsolatos gondolatait is.

Kezdetben magyartanárok zsűriztek. Majd előadóművészek kapcsolódtak a munkába (Csikász István, Oroszlánné Mészáros Ágnes, Csábi István). Zsűriztek minisztériumi szakemberek (dr. Bán Éva, Kiss László), a Magyar Rádiótól pedig Lengyel Anna jött. Voltak színészek (Szilvássy Annamária, Oszter Sándor, Kiss Törék Ildikó) és az állandó zsűritag Praznovszky Mihály.

Szeretné megélni, hogy húsz év múlva találkozhasson azokkal, akiket most a zsűri megjutalmaz.

Megemlékezett a zsűri azon tagjairól, akik már nincsenek közöttünk. Felidézte Jobbágy Károly halálának január 16-i évfordulóját, Csikász István, Balassagyarmat Pro Urbe-díjas polgárát, Madách-díjas előadóművészt és T. Pataki Lászlót, aki néhány hete hunyt el.

 

Jó zsűrizést, nemes versengést kívánva búcsúzott a közönségtől dr. Bacskó József.

 

 

Kedves színfolt volt a Dallamos Együttes játéka, mellyel a műsor folytatódott. A gitár, basszusgitár, hegedű, ének összetételű zenekar a Ha én rózsa volnék című számot adta elő. Seres Ilona, Czibulya Márk, Fábián Gabriella, Palánki László, Pistyúr András alkotta formáció egyre többször lép fel rendezvényeken, színesítve azok műsorát.

 

Kőszegi Gábor és Zakariás Máté pécsi művészek Kányádi est-jükből adtak elő nagy sikerrel.

 

Lengyel Anna, a zsűri elnöke bemutatta a zsűrit, melynek tagjai: Oroszlánné Mészáros Ágnes, T. Patakiné Kerner Edit, Tibay András és Csábi István voltak a mai versenyen. Felhívta a figyelmet a mai különleges alkalomra, a Magyar Kultúra Napját ünnepeljük annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban, e napon fejezte be nemzeti imádságunk, a magyar Himnusz írását.

Lengyel Anna külön köszöntötte a Rimaszombati Akadémia versenyzőit és kísérőiket. Mondván, nehéz helyzetből jöttek, de van remény. A politikusok jönnek-mennek, a mi identitásunk viszont nem változik.

Ezek után Lengyel Anna ismertette a verseny menetét. A verseny kétfordulós. Az 1. fordulóban a kiadottak közül azt a verset lehet mondani, amelyik a versenyzőnek kedves, amelyiket szívesen adja elő. A zsűri ezt a teljesítményt pontozza. A pontszámok alapján hívják majd vissza a 2. fordulóra a versenyzőket.

A közönség szavazólapokon szavazhatott a neki tetsző versenyzőre. Ugyanígy szavazni lehetett a Mikszáth Kálmán Gavallérok című művéhez készített, a teremben kiállított díszlet- és jelmeztervekre is.

 

 

XX. NEMZETKÖZI MADÁCH - MIKSZÁTH VERS- ÉS PRÓZAMONDÓ VERSENY RÉSZTVEVŐI

 

Illés Ivett, Lőrincz Evelyn, Rási Szivia

Kereskedelmi Akadémia, Rimaszombat

 

Virágh István, Papp Katalin Lilla

Ady Endre Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium, Csenger

 

Tóth Bernadett

Szondi György Szakképző Iskola, Balassagyarmat

 

Forró Evelyn, Dobrocsi Ivett

Stromfeld Aurél Gépészeti, Építőipari és Informatikai Szakközépiskola, Salgótarján

 

Németh Edina, Benkó Tímea, Kun Stefánia

Szent-Györgyi Albert Gimnázium, Balassagyarmat

 

Csendes Barbara, Takács Petra, Vass Lili

PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs

 

Barta Ágnes

Varga Katalin Gimnázium, Szolnok

 

Dropka Andrea, Zuber Angélika, Kovács Péter, Kovács Bianka Fanni

Mikszáth Kálmán Középiskola, Balassagyarmat

 

Máté Tímea, Kövesdi Anita, Oláh Levente

Silvani Főgimnázium, Zilah

 

 

 

Minden versenyzőnek egy kötelező és egy szabadon választott művel kellett készülni. A kötelező művek Madách és Mikszáth alkotásai, valamint Madáchról és Mikszáthról szóló művek voltak. A szabadon választott művek sora pedig Vajda Jánostól Garaczi Lászlóig ívelt.

 

 

KÖTELEZŐ MŰVEK VOLTAK

 

Madách Imre

Intés, A megelégedés, Az első halott, Üdvözlet Pál barátomnak, Csatár és Vilma, Legényszabály

Az ember tragédiája (részlet)

 

Mikszáth Kálmán

Péri lányok szép hajáról, A ló a bárányka és a nyúl, A vásárhelyi asszony, Rendőrfurfang, Szontágh Pálné,

 A zöld légy és a sárga mókus, Tímár Zsófi özvegysége, Hivatalosztogatás, Az életről és a bókról,

Hályogkovács, A statisztika

 

Jobbágy Károly

Madách

 

Juhász Gyula

Madách

 

Baranyi Ferenc

Rímeimből Mikszáth jeles mondataira

 

 

A két forduló között a pécsi Pódium-ex tagjai, Becsei Gergő és Becsei Tamás előadását élvezhették a nézők.

 

            

 

A XX. MADÁCH-MIKSZÁTH VERS- ÉS PRÓZAMONDÓ VERSENY RÉSZTVEVŐI

 

 

A második fordulóba jutott versenyzők és az általuk előadott művek:

 

Csendes Barbara

PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs

Mikszáth Kálmán Rendőrfurfang

 

Vass Lili

PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs

Mikszáth Kálmán  A zöld légy és a sárga mókus

 

Dropka Andrea

Mikszáth Kálmán Középiskola, Balassagyarmat

Garaczi László Tisztulás

 

Zuber Angélika

Mikszáth Kálmán Középiskola, Balassagyarmat

Baka István Három Apoklif

 

Oláh Levente

Silvani Főgimnázium, Zilah

Mikszáth Kálmán A statisztika

 

Illés Ivett

Kereskedelmi Akadémia, Rimaszombat

Madách Imre Intés

 

Virágh István

Ady Endre Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium, Csenger

Madách Imre Üdvözlet Pál barátomnak

 

Takács Petra

PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs

Tamási Áron Szép Domokos Anna

 

Lőrincz Evelyn

Kereskedelmi Akadémia, Rimaszombat

Madách Imre A megelégedés

 

Barta Ágnes

Varga Katalin Gimnázium, Szolnok

Mikszáth Kálmán Tímár Zsófi özvegysége

 

 

        

 

LENGYEL ANNA - A ZSŰRI - T. PATAKINÉ KERNER EDIT

 

              

 

A jubileumi vers- és prózamondó versenyhez kapcsolódóan másik két művészeti ágban is pályázatot hirdetett az iskola. Mikszáth Kálmán Gavallérok című művéhez díszlet- és jelmezterveket készíthettek, valamint lehetett szépírói pályázaton indulni. Mindkét pályázat eredményét Horváth Anita, a Mikszáth Középiskola tanára értékelte.

 

A beküldött díszlet- és jelmeztervek közül Horváth Anita tanárnő kiemelte Tajcsik Ivett munkáját. Második díjat Jakus Gergő kapott. Az első helyezett Szabó Dóra lett munkájával.

 

A szépirodalmi pályázat témája A fiatalok élete volt. Novellát lehetett beküldeni. Az értékelés szerint a pályázóknál érződött az írói véna. A művek értéktartománya nagyon tág határok között változott. Jellemzően sokszor fordult elő az erőszak, a drog, a kábítószer a témaválasztásban.

Emléklapot kaptak: Czifra Barbara, Danis Éva, Katona Erzsébet, Podolis Angela, Tasnádi Bettina, Stefán Bettina. Ha lett volna 3. díj, akkor a Pécsről érkezett Egy fényes fekete kalap című munka kapta volna azt.

A második díjas Kisvárdáról Vajas Anna lett. Anya-lánya párhuzamos történetet idézett meg 2010-ből.

Az első díjat a zilahi Silvani Főgimnázium tanulója, Oláh Levente kapta. Mókuskerék című novellájában az elviselhetetlenül automatizálttá vált világról írt. Azt a következtetést vonta le, hogy csak a művészetekhez való menekvés a megoldás. Oláh Levente pályamunkáját mérnöki pontosságú szerkesztés, kiváló elbeszélői erények jellemezték.

 

A zsűri befejezte munkáját. A döntést Lengyel Anna, a zsűri elnöke ismertette. Megköszönte a zsűri és a felkészítő tanárok munkáját. A verseny nagyon tetszett és megköszönte a részvételt mindenkinek, aki eljött a mai napon ide, a balassagyarmati vármegyeházára.

 

Az eredményhirdetés előtt Lavaj Árpád igazgató emléklapokat adott át. Emléklapot kapott: Barta Ágnes, Benkó Tímea, Csendes Barbara, Dobrocsi Ivett, Dropka Andrea, Forró Vivien, Kovács Bianka Panni, Kovács Péter, Kövendi Erika, Kun Stefánia, Lőrincz Evelyn, Máté Tímea, Németh Edina, Oláh Levente, Pap Katalin Lilla, Rási Szilvi, Takács Petra, Tóth Bernadett, Vas Lili, Virág István, Zuber Angelika.

Ezután az eredményhirdetés következett és a jutalmak átadása.

 

 

1. DÍJ

Barta Ágnes

Varga Katalin Gimnázium, Szolnok

 

2. DÍJ

Csendes Barbara

PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs

 

3. DÍJ

Vass Lili

PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs

 

PUHA PÉTER MŰVÉSZTANÁR MUNKÁJÁT KAPTA A MAGYARUL LEGSZEBBEN BESZÉLŐ VERSENYZŐ

Illés Ivett

Kereskedelmi Akadémia, Rimaszombat

 

BECSEI GERGŐ DÍJÁT KAPTA

Zuber Angélika

Mikszáth Kálmán Középiskola, Balassagyarmat

Barta Ágnes

Varga Katalin Gimnázium, Szolnok

 

A PTE BABITS MIHÁLY GYAKORLÓ GIMNÁZIUM DÍJÁT KAPTA

Virágh István

Ady Endre Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium, Csenger

Lőrincz Evelyn

Kereskedelmi Akadémia, Rimaszombat

Vass Lili

PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs

 

BECSEI GERGŐ FELAJÁNLÁSA PÉCSI MEGHÍVÁS A LEGJOBB BALASSAGYARMATI VERSENYZŐNEK

Dropka Andrea

Mikszáth Kálmán Középiskola, Balassagyarmat

 

A MIKSZÁTH KÖZÉPISKOLA FELAJÁNLÁSA A LEGJOBB KÜLFÖLDI VERSENYZŐNEK

Oláh Levente

Silvani Főgimnázium, Zilah

 

JAGYUTT PÉTER BALASSAGYARMATI MESTERCUKRÁSZ FELAJÁNLÁSA EGY TORTA

Zuber Angélika

Mikszáth Kálmán Középiskola, Balassagyarmat

 

A MIKSZÁTH KÖZÉPISKOLA FELAJÁNLÁSA EGY TORTA

Csendes Barbara

PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs

 

T. PATAKINÉ KERNER EDIT FELAJÁNLÁSA T. PATAKI LÁSZLÓ ÚTONJÁRÓ CÍMŰ MŰVE

Takács Petra

PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs

Illés Ivett

Kereskedelmi Akadémia, Rimaszombat

Vass Lili

PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs

Oláh Levente

Silvani Főgimnázium, Zilah

Barta Ágnes

Varga Katalin Gimnázium, Szolnok

 

 

A balassagyarmati Madách Imre Városi Könyvtár ajándékát kapták a felkészítő tanárok: Molnárné Büttner Mária, Szász Kolumbán Olga, Faragó Erzsébet. Kunné Kubicza Erzsébet könyvcsomagját a Mikszáth Kálmán Középiskola különdíjas versenyzőjének felkészítő tanára, Horváth Anita kapta.

 

Lavaj Árpád igazgató zárszavában megjegyezte, reméli nem egyszerűen csak kipipálták a rendezők és a résztvevők ezt az eseményt, hanem mindenkinek kedves emlék marad és jó érzéssel térnek haza. Talán majd kíváncsian várják, hogy jövőre mikor fog érkezni a versenyfelhívás. Viszontlátásra jövőre!

 

 

Közreadta: Nagy Angela