Ön a Balassagyarmatért Baráti Kör hírlevelét olvassa

www.agt.bme.hu/balassi

www.balassagyarmat.eu

 

Balassagyarmatot, Nógrádot szerető minden kedves barátunknak, ismerősünknek, olvasónknak szeretettel kívánunk békés, boldog karácsonyi ünnepeket és sikeres újesztendőt.

 

Újdonságok a honlapon

 

Minden marad a régiben…

Hivatalosan is végleges: az Országgyűlés határozata után a Nógrád Megyei Közgyűlés saját döntését megváltoztatva – más lehetősége nem lévén - úgy döntött, hogy a megyei közgyűlés székhelye továbbra is Salgótarján marad.

Ezzel Balassagyarmat jó időre elveszített reményét, hogy a közgyűlés és a megyeszékhely visszakerüljön az 1950 előtti helyére. Köszönet az áthelyezés érdekében munkálkodóknak, a valós történések, tanulságok megismerésére, levonására éppúgy vajmi kevés esélyt látunk, mint immár a hajdani állapot visszaállítására.

*****

100 éve jelkép

A Nemzeti Iskolából és a Gabonyi-féle házból indult, Nagy Iván kifejezetten a vármegyének szánta (amikor még Balassagyarmat volt a székhely), volt laktanya és hadikórház, 1950-ben a névadó túl polgárinak tartatott, ezért Palócra átnevezték, nem volt gazdag, de mégis birtokolni akarták, napjainkra (alulról) szépen kibővült, mindez a 100 éves Palóc Múzeum, amely emléküléssel emlékezett a régmúlt és a közelmúlt napjaira.

*****

Palóc Toszkána

Palócországban is van egy darab Toscana, sőt Toszkána is, csak körbe kell járni. Pénzes Géza felvételei mindehhez kedvet ébreszthetnek, közel,- és távolabb lévőknek egyaránt.

****

Keleti világ

 

 

Nagy Angela fotografikai kiállítása nyílt meg és látható még a téli iskolaszünetig a Szent Györgyi Albert Gimnáziumban.  Ennek anyagát egy kínai utazás során a hagyományos technikával készített fényképfelvételeknek, a digitalizáció révén, színvilágában átdolgozott alkotásai képezik. Különleges épületek, különleges megjelenítéssel.

 

Felhívás

 

Lévai Sándor (1930-1997) báb,- és díszlettervező munkásságáról Shah Gabriella, a Gaál István Egyesület elnökének szerkesztésében a közeljövőben könyv jelenik meg. Lévai Sándor Balassagyarmaton született, középfokú tanulmányait is a városban folytatta, majd számos népszerű bábfigura - Süsü, a sárkány, Futrinka utca bábjai (Böbe baba, Cicamica, stb.), Lúdas Matyi tervezője volt. A könyv kiadásához a szerkesztő még köszönettel fogadna minden támogatást a Gaál István Egyesület (kiadó) számlaszámára: 11600006-00000000-31057242

További felvilágosítás: gaalistvanegyesulet@gmail.com 

 

Köszönjük figyelmét.

Amennyiben nem kíván több hírlevelet kapni, erre az üzenetre válaszolva azt lemondhatja.