KELETI VILÁG

 

 

NAGY ANGELA

fotógrafikai kiállítása a balassagyarmati

Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskolában

2014. november 24.

 

 

 

D:\Dokumentumok\0-KÍNA\ymm87864032.jpg

 

 

Nagy Angela okl. építészmérnök, színdinamikai szakmérnök egykori középiskolájának (Szántó K. János) "„jogutódja", a Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskola aulája ad otthont annak a kiállításnak, amely Angela fotografikái révén a messzi Kínába viszi el a látogatót.

 

Nagy Angelának immár ez a nyolcadik önálló bemutatkozása, de a kéttucatnyi csoportos kiállítása során művei nemcsak itthon, hanem Párizsban, Prágában, Bécsben és Varsóban is bemutatásra kerültek.

 

Sinkóné Szrenka Anikó igazgató megnyitója és az iskola tanulói, Csiki Sára Eszter (ének) és Ivády Bianka  (gitár) hangulatos zenei betétje után Pénzes Géza tanár, festőművész, maga is aktív fotográfus, sőt a fotografikában is alkotó-művész nyitotta meg a kiállítást.

 

Nagy Angela (balról) és Sinkóné Szrenka Anikó

 

A maga nemében különleges kiállítás alapanyagát képező művek nem napjainkban, hanem Nagy Angelának az 1980-as években, Kínában tett kéthónapos utazása során, hagyományos fényképezőgéppel, diafelvételek révén készültek. A felvételek szinte kizárólag kínai épületeket, motívumokat, hangulatokat, így a keleti kultúra részeit örökítik meg.

 

 

      

Csiki Sára Eszter és Ivády Bianka                                                 Pénzes Géza

 

Azonban nem hagyományos fotókat láthatunk, hanem a diafelvételek szkennelt változatai után számítógépes technikával „újragondolt” alkotásokat, ahol a színek dinamikája, intenzitása jóval erősebb, mint a megszokott fotókon, néhol a színek erőteljesebbek, máshol kevésbé. Egyes színmezők között fekete-fehér grafikai rajzok is láthatók, amelyek arra is utalnak, az orbis pictus, a látható világ leképezése minden embernek vágya, az, hogy a művész milyen formában teszi, az alkotó szuverén döntése.

 

Most különleges látásmód révén készült művekkel ismerkedhetünk - mondta el a tanár úr, aki biztatta a megjelent diákokat, a mai technika adta lehetőségek révén alkossanak, kísérletezzenek, a hagyományostól eltérő formában is.

 

A kiállítás az iskola aulájában 2014. decemberig, a téli iskolaszünet kezdetéig tekinthető meg.

 

Válogatás a kiállítás képeiből a Fényképalbumban látható.

 

 

 

2014. november

Összeállította: Nagy László