ÜNNEPELT A VÁROS

Rövidesen lezárul a CF100-emlékév

2020. január 29.

 

 

 

 

 

(…) Igen! Balassagyarmat tud és akar is ünnepelni ezen a napon. Már csak azért is, mert a csehkiverés dicsőséges fegyvertényét kevesen ismerik hazánkban. Igaz, hogy nem azért verte ki a város a csehet, hogy Balassagyarmatot ezzel a hiúság sokszor jól jövedelmező, büszke trónjára ültesse. Balassagyarmat megmaradt Hamupipőkének. Nem űzött nagyszerű propagandát, mint mások, pedig itt puskák ropogtak, s vér omlott a földre.

Megérdemelte volna ez a város, hogy Balassagyarmatot állítsák szerte e hazában a hűség és a vitézség példaképéül az egész ország elé! Vannak ma is nagy, magyar legények, akiknek háza táján nem jártak tolvajok, akiknek nem fáj az új határ. De itt még ma is felsajog a szív, ha ránézünk az Ipolyra, erre a „hajózható folyamra,” s azért tudunk szívből ünnepelni, mert ezt a darab földet vérrel, fegyverrel, sírkeresztek alá el nem temethető vitézséggel szereztük vissza Magyarországnak. Nem szólunk arról, hogy hol állnának ma falánk szomszédaink, mert ezt kézzelfoghatólag csak akkor tudhattuk volna bizonyítani, ha itt meg nem állítjuk őket, ha a magyar vitézség nem áll hódító útjukba áttörhetetlen gátként Balassagyarmaton. Azt a darab földet, amelyet fegyverrel szerzett vissza ez a város, a magunkénak tudjuk. Álljon elő még egy város, amely így mentett hazát! Óh, akkor talán még boldogabban ünnepelnénk!

Mi ünnepelünk, ha mások talán soha sem vesznek tudomást arról, hogy Balassagyarmatot a „civitas fortissima” – a legvitézebb város – elnevezés illeti. Mi minden évben felállítjuk lélekben a „vitézség kapuját” január 29-én, amely véren szerzett örökségképpen a szívekben él mindaddig, míg Balassagyarmaton egy magyar szív dobban. (…)

(Antal (Szulacsik) Zoltán 1933.)              

 

Az első világháború után a balassagyarmati polgárok Vizy Zsigmond százados katonáihoz csatlakozva fegyvert fogtak, és kiverték a megszálló cseh csapatokat. Ezzel megakadályozták, hogy az újonnan megalakult Csehszlovák Köztársaság hadserege még délebbre tolja az ország határait, és elérték, hogy Balassagyarmat Magyarország része maradjon.

 

 

(forrás: nograd24.hu MTI/Kopka Péter)

 

 

A központi ünnepség ragyogó napsütésben, nagyszámú résztvevővel a Civitas Fortissima téren, az emlékszobornál kezdődött. Csach Gábor (Fidesz-KDNP) polgármester mondott erősen karakteres ünnepi beszédet, melyben kihangsúlyozta a hétköznapi hazaszeretet fontosságát. Közreműködött a Balassagyarmati Dalegylet Ember Csaba vezényletével.

 

 

 

Csach Gábor polgármester ünnepi beszéde

 

 

 

 

 

Az ünneplő közösség ezt követően átvonult a Városházához, ahol a csehkiverés emléktáblájánál tiszteletadás és koszorúzás következett. Közszolgák, intézmények, társadalmi szervezetek képviselői, polgárok helyezték el az emlékezés virágait.

 

 

 

 

                         Képen jobbra Skuczi Nándor

 

Balassagyarmat Város Önkormányzata az ünnepi képviselő-testületi ülését a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban tartotta. Csach Gábor polgármester, mielőtt hivatalosan megnyitotta volna az ülést, magas felütéssel kezdte, ami igen nagy sikert aratott, ezzel meg is adta a továbbiakhoz az alaphangot. Megosztotta a hallgatósággal, hogy a jelen levő Skuczi Nándor megyei közgyűlési elnöknek, aki szinte hazajár Gyarmatra, felajánlotta, költözzön ide, biztosít az Önkormányzat egy szolgálati lakást – és hozza magával a közgyűlést is.

A képviselő-testület teljes létszámmal jelen volt, a polgármester úr megnyitotta az ülést.

Beszédet mondott Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke és Szakács Zoltán, a Civitas Fortissima Kör elnöke.

 

 

 

Csach Gábor polgármester

 

 

Az ünnepi önkormányzati képviselő-testületi ülésen kitüntetéseket adott át a városvezető. A képviselő-testület az elődökről sem megfeledkezve a 2019. december 19-i ülésén határozott a díjazottakról. Az önkormányzatiság 30. évfordulója alkalmából díszpolgári kitüntetést kaptak a város korábbi polgármesterei.

 

„BALASSAGYARMAT DÍSZPOLGÁRA” cím kitüntetésben részesült: Dr. Németh György polgármester 1990-1994 (SZDSZ), Juhász Péter polgármester 1994-1998 (KDNP-MDF-FKGP-FIDESZ), 1998-2002 (FIDESZ-KDNP), országgyűlési képviselő 1990-1994 (KDNP); Lombos István polgármester 2002-2006 (MSZP), országgyűlési képviselő 2006-2010; Medvácz Lajos polgármester 2006-2019 (FIDESZ-KDNP); Polyák Ferenc tanár, a Dózsa iskola ny. igazgatója.

 

 

 

Az új díszpolgárok, balról jobbra Dr. Németh,
Lombos, Juhász, Polyák, Medvácz

 

 

 

Dóbiás Zalán atya ünneplése

 

„BALASSAGYARMATÉRT” emlékérem kitüntetésben részesült: Kopcsányi Ottó (1957-2019) (posztumusz), a Szondi középiskola igazgatója; Fogarasi Béla gitárművész, zenetanár; Dr. Baranyi Károlyné Dr. László Ilona Mária patológus, ny. oszt. vez. főorvos; Dóbiás Zalán, a Bosco Szent János szalézi templom esperes-plébánosa; Arató János, a Szondi középiskola ny. igazgatója.

 

 

 

„BALASSAGYARMATÉRT” emlékérem kitüntetésben részesültek

 

 

 

 

Dr. Szabó András

 

 

Barta Enikő

 

 

 

Baráth Attila

 

 

A kitüntetettek köszöntésére ünnepi műsor hangzott el Dr. Szabó András előadóművész, Barta Enikő énekművész és Baráth Attila klarinétművész előadásában. Közreműködött a zeneiskola művésztanárainak együttese. A műsort Csábi István és Dénes Diána vezette.

 

 

 

 

*

 

Az ünnepségsorozat az emléktúrával, valamint a bátrak úszásával kezdődött. Az ünnep előestéjén fáklyás felvonulás ment az egykori honvédlaktanyától a vasútállomásra, ahol a vasutas hősökre emlékeztek. Az ünnep napján a diákok a temetőbe látogattak, ahol Sinkóné Szrenka Anikó, a Szent-Györgyi Albert középiskola igazgatója emlékezett az elhunyt vasutas hősökre. A verskedvelőknek versdélutánt, a gyermekeknek történeti játszóházat tartottak a művelődési házban. Itt rendezték meg a XII. Civitas Fortissima Kárpát-medencei Történelmi Vetélkedőt is. A város középiskoláiban rendhagyó történelemórák zajlottak, Tyekvicska Árpád és Gere József beszéltek a történelmi időkről a fiataloknak.

 

 

2020. január

 

Összeállította és jelöletlen fotók: Nagy Angela