A BALASSAGYARMATI SZALÉZI KOLLÉGIUM

 

Történetünk és jövendőnk

 

Don Bosco szentté avatásának évében, 1934-ben telepítette le Balassagyarmatra a Szalézi rendet, a város szülötte Dr. Trikál József pápai prelátus, egyetemi tanár. A Szent Imre Árvaház vezetését vette át a szerzetesrend a Kossuth Lajos utcai épületben, majd itt középiskolai internátust nyitott. Még ebben az évben megalakult a Templomépítő Bizottság, és alig egy év múlva 1935 szeptemberében megtartották a Szalézi templom avatási ünnepségét. A város akkori vezetői és a hívek felismerték a rend Balassagyarmatra telepítésének fontosságát, és jelentős nagyságú telekkel, építkezési támogatással juttatták ezt kifejezésre. A templom, oratórium és fiúkollégium (internátus) egyházra épülő szervezeti és szerkezeti egységet alkotott.

A fiúkollégium hosszú időn keresztül áldásos tevékenységet folytatva működött a városban egészen a szaléziak elüldözéséig, 1950-ig. A hajdani oratóriumra és kollégiumra méltán építhet – mint előzményre, hátországra - a mai újjászerveződött Szalézi Kollégium, mely 1997. augusztus l2-től nyerte vissza otthonát.

Századunkban Don Bosco pedagógiai elvei olyan erőt képviselnek, mellyel a sok nehézséggel küzdő  ifjúságot  eredményesen át lehet segíteni az őket körülvevő akadályokon. A világnak talán soha nem volt annyira szüksége olyan nevelési intézményekre, amelyek a nevelést tekintik létezésük értelmének, s ahol nevelőnek lenni valódi élethivatást jelent.

Don Bosco megelőzési módszere különösen fontossá vált napjainkban.

 

Kollégiumunk akkor jár jó úton, ha megvalósítja a Szent Pál-i szeretetelvet: A szeretet kegyes és türelmes, mindent eltűr, de mindent remél. Erre épül Don Bosco szeretet-nevelés elve is, amely alapját képezi pedagógiánknak és zsinórmértéket ad a mi kollégiumi tevékenységünknek.

Nem elég, ha a fiatalokat szeretjük, kell, hogy ezt ők is érezzék.

Kollégiumunk Balassagyarmat központjában, rendezett, parkosított környezetben helyezkedik el.  Önálló intézményként a város alap- és középfokú oktatási intézményeinek diákjai számára biztosít otthont. Diákjaink a megye - sőt a régió - szinte minden településéről érkeznek, fiúk és lányok hat éves kortól az érettségiig és az arra épülő képzési formák befejezéséig.

A korábban is kollégiumként működő épület felújított és gondozott belső tere a diákok sokirányú elfoglaltságát, esztétikai nevelését szolgálja.

Intézményünkben összesen 111 férőhellyel rendelkezünk.

Épületeinkben lakószobák, tanulótermek, imaterem, gasztronómiai terem, könyvtár, számítástechnikai terem, kondicionáló terem, tornaszoba, klubszoba, galéria, kiszolgáló helyiségek, ebédlő (saját konyhával) biztosítják a nyugodt felkészülést és tanulást, a kényelmet és biztonságot, a testi és lelki feltöltődést és egyensúlyteremtést, a szabadidős és rekreációs lehetőségek kiteljesítését.

 

Céljainkról és alapelveinkről

 

A társadalmunkban lezajlott mélyreható változások nem hagyták érintetlenül a kollégiumok belső világát sem. A fiatalok érték- és szokásrendjét befolyásoló, már-már ellenőrizhetetlen hatások jelentősen megnövelik a kollégiumok minden irányú felelősségét. Változó és gyorsuló időben, új követelmények és feltételek közepette fogalmaztuk meg a Szalézi Kollégium pedagógiai programját.

A nagy társadalmi koncepciók mellett a szülői és tanulói egyéni elvárásokat is figyelembe véve dolgoztunk, nem tévesztve szem elől, hogy a katolikus kollégiumnak - a szokványos nevelői feladatokon túl - apostoli küldetésének is eleget kell tennie.

A Szalézi Kollégium tanárai munkájukkal és személyes példamutatásukkal arra törekednek, hogy a tanulók a tudásuk és erkölcsi biztonságuk révén, éretten és felelősséggel válaszolhassanak a feltáruló szabadság sokrétű és talányos kihívásaira. Célunk egyben a társadalmi szerepüket felismerő és vállaló, közösségi szellemű állampolgárok nevelése.

A nevelés és oktatás az értékek megbecsülése, a gyermekek szeretete, a nevelők és ellátók tiszteletben tartása jegyében folyik. A tanulás és a szabadidő eltöltése Don Bosco szellemében, szeretetre és bizalomra épülő, vidám légkörben formálódó közösség keretében történik, mely az egyén érvényesülésének is teret enged.

A Szalézi Kollégium vár és fogad minden diákot, felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül. Támogató otthonra találnak nálunk a tehetségesek és tanulmányaikban elmaradottak egyaránt. Intézményünk felvállalja a tanulási és magatartási zavarokkal küzdő fiatalok nevelését.

Tevékenységrendszerünket az alábbiak szerint kategorizáljuk:

  • vallási, szalézi jellegű foglalkozások (reggeli és esti imák, buona notte)

·        kollégiumi szintű rendezvények

·        kötelező foglalkozások (szilenciumok, csoportfoglalkozások)

·        tanulmányokkal összefüggő foglalkozások

-         felzárkóztatás, korrepetálás

-         érettségi - felvételi előkészítők

-         nyelvi előkészítők

·        fakultatív foglalkozások

-         szabadidős tevékenységek

·        gyermek- és ifjúságvédelem

·        diákönkormányzati munka.

Tantestületünkben nagy pedagógiai gyakorlattal, több diplomával, szakirányú képzettséggel rendelkező pedagógusok dolgoznak együtt. Tanáraink azonosultak az intézmény sajátos, az iskolai oktatástól eltérő pedagógiai elvárásaival, egyéniségükből fakadó varázzsal teszik színessé kollégiumunk mindennapjait.

Kollégiumunk fenntartója Don Bosco Szalézi Társasága. Fenntartónk felügyeli és ellenőrzi a kollégium működését, pénzügyi-finanszírozási bázisunk. Segíti, munkatársként folyamatosan figyelemmel kíséri és támogatja a pedagógiai innovációt.

Intézményünkkel szembeni elvárásait a következőkben fogalmazta meg: a tanulmányi munka hatékony segítése, erkölcsi értékek közvetítése, egyházi-vallási hagyományok tisztelete és ápolása, a szalézi nevelési szellem elsajátítása, a vallási nevelésben fokozatosság és tolerancia érvényesítése.

 

Az intézmény adatai

Szalézi Kollégium

2660 Balassagyarmat, Ady Endre út 1.

T/F:      06-35/301-765, 06-35/500-254

E-mail: szalezikollegium@freemail.hu, szalezikollegium@gmail.com

Web: www.szalezi-koll.sulinet.hu

 

Karkusz Rita

a kollégium igazgatója:

 

A Szalézi kollégiumban 2011 decemberében kiállítás nyílt a tanulók rajzaiból, verseiből, melyeket a Család éve 2011 alkalmából és karácsonyra készítettek.

A mintacsaládról és a karácsonyról írt versekből adunk itt ízelítőt.

 

 

 

: