Hidak két part között

Szándék és remények

Az Ipoly folyón valamikor közel 50 híd ívelt át. Ezek az építmények a folyó két oldalán élő embereknek kapcsolatot jelentettek a mindennapi életben épp úgy, mint az ünnepekben.

 

Az elmúlt években számos kezdeményezés történt az újraépítésekre, de - sajnos - csak elméleti szintig jutottak.

 

Ezért is gondolta a balassagyarmati Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, hogy alkalmat ad a folyó két oldalán élőknek arra, hogy közösen vitassák meg ezt a problémát és kiderüljön, hol is tart most ez az ügy.

 

A Városházán 2007. márciusában megtartott kerekasztal beszélgetésre számos Nógrád megyei és szlovákiai település polgármesterét, civil szervezetek képviselőit hívták meg.

 

Hrubik Béla a CSEMADOK elnöke elvesztegetett időnek tartja az elmúlt éveket.

 

Érdemben nem sikerült semmit tenni. Készültek tervek, megvalósíthatósági tanulmányok, de ez már kevés. A mostani szlovákiai kormány pedig nem biztos, hogy sokat fog segíteni - összegezte az elnök.

 

A jelenlegi tervek szerint 7 híd épülne fel 2010-ig a folyón, Pőstény, Szécsény, Rárós, Hugyag, Kóvár, Őrhalom és Nógrádszakál településeknél.

 

Molnár Katalin, az Ipoly hidak megmentéséért létrejött polgári egyesület elnöke elmondta: eddig több mint 40(!) alkalommal tárgyaltak különböző fórumokkal a hidak ügyében, és most bízik abban, hogy a hónap végén aláírhatják azt a kormányközi megállapodást, ami már a tényleges munkák elkezdését is jelenti.

 

Az est vendégei között volt Szlovákgyarmat polgármester asszonya is, aki örömmel vette a meghívást és rövid beszédében elmondta, hogy nagyon szívesen látják Balassagyarmat  vezetőit, vállalkozóit, egyházi személyiségeit, polgárait is kis falujukban, mert hisz szükségünk van egymásra.

 

Minél szorosabbra kell fűzni a kapcsolatot, melynek egyik lehetősége a testvér-települési nyilatkozat aláírása Balassagyarmat és Szlovákgyarmat között - ezt már Medvácz Lajos, a város polgármestere mondta. A város első embere azt is hangsúlyozta, hogy rendkívül fontosnak tartja, hogy egy civil szerveződés, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége kezdeményez megbeszélést egy ilyen ügyben, ami azt mutatja, hogy a politikán túl is vannak kapcsolódási pontjaink.

 

Térségünk fellendülési pontjai között a turizmust tartják többen a legfontosabbak. Háda Ferenc a Lajtorja Néptánciskola vezetője ismertetett egy olyan programsorozatot, amely a Hagyományok Völgye és a Népi Olimpiai Játékok nevű rendezvényekkel segíthet Nógrád ezen vidékének a talponmaradásban és a fejlődésben.

Horváth Zita

 

A csatolt oldalakon egy rövid összeállítást adunk közre Ki mit igért? címmel a közelmúlt Ipoly-hidakkal kapcsolatos felelős nyilatkozataiból.