Civitas Fortissima Emléknap

2018. évi eseményei

 

 

 

Régen fogadta ennyire kegyeibe az időjárás a Civitas Fortissima emléknap résztvevőit, mint 2018. január 29-én. A megszokott minuszok, hó, jég, vagy éppen eső helyett +10 C körüli koratavasz, gyakori napsütés köszöntette a városi megemlékezések résztvevőit. Bezzeg 99 évvel korábban zord tél nehezítette a városvédők helyzetét, de ezek a mellékkörülmények, mint tudjuk a legkisebb hatással sem voltak a cseh betolakodók elleni sikeres városvédelemre.

*

Immár 8. évében jár a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom szervezte gyalogtúra, amelynek résztvevői január 28-án tették meg a Magyarnándor-Balassagyarmat közötti útszakaszt. Így emlékeztek arra, hogy egykoron Vizy Zsigmond katonái is ugyanezt az útvonalat járták a nevezetes napon, amikor a laktanyát elfoglaló cseh csapategységek ellen indultak.

*

 

Az idei emléknap a városi temetőben kezdődött, ahol Kopcsányi Ottó, a Szondy György Szakgimnázium és Szakközépiskola igazgatója beszélt a történelmi időkről diákjai műsoros közreműködésével, majd a résztvevők megkoszorúzták a harcokban elesett vasutasok sírját.

 

A vasútállomáson Fábián Gábor, a Szabó Lőrinc Általános Iskola igazgatója osztotta meg ünnepi gondolatait. A megemlékezésen az iskola tanulói, kórusa szavalattal, énekkel működtek közre, majd az emlékezők elhelyezték koszorúikat a harcokban elesett Rózsa András és Petrovics József emléktáblájánál.

 

  

                                Fábián Gábor

 

Az ünnepségsorozat a Civitas Fortissima téren, Párkányi Raab Péter szobránál folytatódott.

Ünnepi beszédet Balla Mihály országgyűlési képviselő tartott. (aki egyébként a 2018-as ogy. választásokon is a kormánypárt képviselőjelöltje lesz Nyugat-Nógrádban.)

 

Balla Mihály

 

Gondolatait a Nagy Háborút követő 1918. októberi történésektől indította, az őszirózsás forradalom győzelmétől, amelyet a Monarchiából való kilépés és az ebből következő káosz, az állam összeomlása követett. A gondokat tetézte, hogy ...Károlyi Mihály elkövetett egy végzetes hibát, bízva saját kapcsolatrendszerében és az antant jóhiszeműségében nem adott parancsot a határok fegyveres védelmére. Így szinte minden eszközt elveszített a nemzeti érdekek érvényesítésére. - utalt a mai időkre is némiképpen vonatkozó párhuzamokra.

 

A következmények nem maradtak el, az utódállamok területfoglalásaik után megkezdték saját közigazgatásuk kiépítését. A kevés kivételek egyik Balassagyarmat volt, ahol, bár a cseh légiósok Lauka főhadnagy vezetésével 1919. január 15-én átlépték a demarkációs vonalat, de a hónap végén "...egy olyan város védte meg magát, amely rendet tudott tenni az általános káoszban. A bolsevizmus felé tartó országban ekkor tehetetlen kormány volt, a hadsereg összeomlóban... A város példája jól mutatja, hogy még egy reménytelen helyzetben is reménységet adhat, ha van egy büszke közössége és a közösség bátor tud lenni a kritikus pillanatokban."

 

Beszéde második része immár a történések mának szóló tanulságaival foglalkozott. Azzal, hogy

"...egy nemzet maga védelmében elsősorban saját erejében bízhat. A magyar kormány helyesen, Európában elsők között ismerte fel azt a fenyegetést, amit a hirtelen és robbanásszerűen elindult ellenőrizetlen illegális migráció a nemzet létére jelent".

Felidézte az akkori időkből, egy kétes megítélésű, magyar származású losonci ügyvéd, Bazovszky Lajos alakját, aki önmagát inkább szlováknak tartotta, mint magyarnak, így a cseh hatóságok őt nevezték ki a polgári közigazgatás élére. "Magyar származása nem akadályozta meg abban, hogy haladéktalanul teljesítse a csehszlovák kormány követeléseit, és nevükben átvegye a hatalmat. Sajnos azt kell látnunk, hogy ma is vannak olyanok, akik lebontanák a határkerítést, támogatnák a migrációt és idegen érdekeket támogatva segítenék is azt."

Az eddigi ünnepi beszédektől eltérően Balla Mihály zárásként szólt arról is, hogy nekünk egyénileg milyen felelősséget kell viselni hazánk, nemzetünk felemelkedésében. Utalt arra, bármilyen családi kedvezményt, "csokot" és támogatást vezet be a kormány, ezeknek csak akkor van értelme, "...ha a családok egyben maradnak...és a családalapítást minél nagyobb gyermekáldás kíséri, mert ma a nemzet megmentésének egyik lehetősége az, ha a demográfiai problémáinkat nem migrációval hanem családjaink megerősítésével a gyermekvállalási kedv ösztönzésével oldjuk meg…csak azt tudom kívánni korunk fiataljainak hogy merjenek elköteleződni, merjenek családalapításban gondolkodni és merjenek részt vállalni Magyarország jövőjének alakításában. Ma a nemzet érdeke azt kívánja, adjanak életeket a hazának."

 

(szomorú aktualitást ad mondandójának, hogy lesújtó adatokat közölt a hazai demográfiai adatokról a minap a KSH. E szerint 2017-ben 5.6 %-al kevesebb, 7271 gyerek született, mint 2016-ban, a népesség természetes fogyása 36.000 fő volt!)

 

Az elgondolkodtató beszéd után a kültéri megemlékezések a cseh kiverés emléktáblájánál, a Városházánál koszorúzással fejeződtek be.

 

 

*

 

A Mikszáth Kálmán Művelődési Központban került sor az ünnepi képviselőtestületi ülésre.

 

Medvácz Lajos polgármester köszöntette a résztvevőket, köztük a Legbátrabb Falu, Kercaszomor polgármesterét Kapornaky Sándort, a CF ünnepségek rendszeres résztvevőjét. Ezt követően Dr. Szakács Zoltán, a CF Kör elnöke kiemelten emlékezett meg Kamarás József elévülhetetlen érdemeiről, amivel a cseh kiverés dicsőséges tetteit visszahozta a köztudatba. Szólt a 100. évforduló időbeni előkészítésének fontosságáról, arról, hogy ez alkalmat adhat arra, hogy Európában, sőt azon túl is visszhangra találjon az esemény. Merjünk mi is bátrak lenni és ne legyünk viharvertek - zárta le beszédet a CF elnöke.

 

    

                                   Medvácz Lajos                                                                          Dr. Szakács Zoltán

 

Ezt követően Medvácz Lajos polgármester és Csach Gábor alpolgármester adta át a 2017. évi díszpolgári és a Pro Urbe, "Balassagyarmatért" Emlékérmeket. (a testület decemberben dönt, majd az ünnepélyes átadás a CF január 29-i emléknapján történik)

 

*

 

Balassagyarmat Díszpolgára címben részesült

 

Dr. Szabó András előadóművész, irodalomtörténész. András laudációja itt olvasható, aki nem mellesleg Baráti Körünk oszlopos tagja, a Balassi B. Gimnázium 1971-ben végzett diákja.

"Balassagyarmatért" emlékérmet vehettek át:

Jakus Julianna, a Művelődési Központ programszervezője, többek között az Örökség  Kulturális Műhely előadássorozat szervezője,

Gyócsy Géza mesterfokú rejtvényfejtő, a  Balassa Kupa verseny szervezője,

ifj. Szakács László, a Pannónia Motorkerékpár Múzeum létrehozója, működtetője, hosszú évek óta a helyi katonai hagyományőrzők vezetője, a városi események rendszeres közreműködője, aki egyébként a Vitézi Rend tagja is,

Házy Attila, az Ipoly Televízió és a Gyarmati Tv főszerkesztője, médiumai a helyi és nógrádi események krónikásai, VOSZ díja pedig mutatja, hogy sikeresen tudja ötvözni a tájékoztatást a vállalkozással.

 

Jobbról balra: Dr. Szabó András, Jakus Julianna, Gyócsy Géza, ifj. Szakács László, Házy Attila

 

Az ünnepség zárásaként Medvácz Lajos polgármester köszönt el a vendégektől, utalva Balla Mihály szavaira, amikor ő is a fiatalok "nemzetmegtartó" felelősségére apellált.

 

Az ünnepnap kísérőműsoraiban a Gyarmati Színkör tagjai, a városi egyesített kórus Ember Csaba karnagy vezényletével, L. Zsoldos Emőke hárfaművész, Simon Katalin népdalénekes működtek közre, a kültéri helyszíneken a díszőrséget a 16-os Honvéd Katonai Hagyományőrző Csoport tagjai állták.

 

  

                           Simon Katalin                                                                      L. Zsoldos Emőke

 

*

 

A CF emléknap során ingyenesen látogatható volt a Széchenyi-Ady u. sarkán található Civitas Fortissima Múzeum és Kiállítóhely, amelynek megtekintésére mindenkit biztathatunk, hogy részletesebben megismerhessék az 1919. januári történéseket.

(Ny.: K-V 10.00-14.00)

 

 

 

2018. január

Összeállította: Nagy László