2017

 

BALASSAGYARMATÉRT EMLÉKÉREM

 

Jakus Julianna

művelődésszervező

 

1967-ben született Balassagyarmaton. 1985-ben a salgótarjáni Közgazdasági Szakközépiskolában érettségizett számviteli-gazdálkodási szakon, majd 1993-ban a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán művelődésszervező, 2003-ban az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen múzeumpedagógus diplomát szerzett.

A középiskola elvégzése után rövid ideig képesítés nélküli óvónőként helyezkedett el. Itt kapott kedvet, ahhoz, hogy gyermekekkel foglalkozzon. 1986-tól a balassagyarmati Mikszáth Kálmán Művelődési Központ munkatársaként lelkesen dolgozik az értékteremtés és az értékmegőrzés jegyében.

Az általa kialakított munkaformák széles kínálatot biztosítanak a szabadidő értelmes eltöltéséhez, a közösségek fejlesztéséhez, nélkülözhetetlen vagy csupán érdekes ismeretek megszerzéséhez.

Azzal a szándékkal közeledik minden korosztály - különösen a gyermekek felé - hogy segítse őket otthon lenni a világban, törekszik érzékenyebbé tenni őket szűkebb és tágabb környezetük változásai iránt, célja, hogy megismertesse a magyarság történetét, felkínálja a régi korok világába való beleélés lehetőségét, találkozási alkalmakat teremtsen a különböző tudomány- és művészeti ágak jeles képviselőivel, hogy megismertesse és megszerettesse a népi kismesterségek vonzó, varázslatosan gazdag világát. Az életmód bemutatása mellett nagy figyelmet fordít a palóc dialektus átörökítésére is.

Személyéhez köthető programok, események és közösségek:

Kézműves Műhely, gyermekjátszók, történeti játszóházak, Gyarmati Vakáció - Városi Kalandtábor, kézműves- és történelmi kalandtáborok, városi gyermeknap, Palócország - Meseország Palóc Mesemondó Verseny, Nógrád Megyei Betlehemes Találkozó, gyermekszínházi előadássorozat, Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó, Baba-Mama Klub.

Nevéhez fűződik a "Kicsi vagyok én" Közhasznú Alapítvány életre hívása.

Kitartó kezdeményezése révén 2005-ben kerülhetett sor az élő népművészet létezését bizonyító Palóc Mese-Beszéd című könyv megjelentetésére.

Alapító szervezője az immár 12 évfolyamot megért Örökség Kulturális Műhely előadássorozatnak. Az előadások gyökereink megismerését és szellemi hagyományunk jelképi örökségének feltárását szolgálják azzal a nagyon fontos céllal, hogy magyarságunkra értékként tekintsünk, hogy a csak ránk jellemző sajátos kultúrából hitet, erőt és bátorságot tudjunk meríteni.

2006-ban Balassagyarmat kultúrájáért díjban részesült, 2016-ban a Magyar Drámapedagógiai Társaság a hosszú idő óta a gyerekek iránti szeretettel és elkötelezettséggel, a pedagógusok iránti türelemmel és megértéssel, s töretlen lelkesedéssel végzett, a gyerekszínjátszás ügyét éltető kiemelkedő közművelődési tevékenységét a Gyermekszínjátszás Patrónusa kitüntető cím odaítélésével ismerte el.

A művelődés területén eltöltött több mint három évtized alatt sikerült jó kapcsolatokat kialakítania a helyi, a kistérségi, a megyei intézményekkel, számos országos szervezettel, és jó együttműködést ápol a határon túli magyar iskolákkal, közösségekkel is.

Balassagyarmat Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Jakus Julianna részére a város  és vonzáskörzetének közművelődését szervező aktivitásáért, gyermekek részére széles kínálatot biztosító saját kialakítású munkaformák létrehozásáért, a művelődési kapcsolatok, együttműködések építése, gondozása, a hagyományos palóc kultúra és a nemzeti kulturális örökség megismertetése érdekében végzett tudatos szolgálatáért Balassagyarmatért emlékérmet adományoz.