Balassagyarmat barátainak találkozója

 

BM Duna Palota

 

2014. szeptember 23.

 

 

- Huszonnyolcadik alkalommal találkoznak Budapesten, akiket összeköt Balassagyarmat, a szülőföld iránti szeretet, a hagyományokhoz való ragaszkodás, a város és közössége iránti elkötelezettség - ezekkel a szavakkal köszöntette Balassagyarmat barátainak hagyományos szeptemberi találkozójára érkezetteket az est műsorvezetője, Monostoriné Dr. Oravecz Ágnes.

Az est házigazdája Medvácz Lajos polgármester ez alkalommal is a legutóbbi találkozó óta eltelt időszak történéseit, eredményeit ismertette. Immár a második polgármesteri ciklusa végére érve, a harmadik várományosaként, a számok, a bevételek és kiadások mellett hangsúllyal említette a közösség, a kultúra, az összetartozás fontosságát, amire az új városi közösségi terek immár jobb lehetőséget adnak.

Az állami segítség, az adósság konszolidáció 3.2 Mrd Ft-ot jelentett, a fejlesztések közül - bár ezek külső forrásból származtak - kiemelkedett a városközpont projekt a maga 972 M Ft-jával, a kórház rehabilitáció 460 M Ft-tal, de jutott forrás sportpályára, energetikai fejlesztésekre, a Vadasparkra és a Huszár-házra, a Civitas Fortissima Múzeum új kiállítási helyszínére is.

A városi, a saját fejlesztések 363 M Ft értéket képviseltek. Azt, hogy a következő ciklus terveit - többek között a Palóc Agóra, vagyis a Képtár és a régén várt Szabadtéri Színpad fejlesztését - milyen összetételű önkormányzat valósíthatná meg, októberben megtudhatjuk. Mindenesetre azt megállapíthattuk, a jobboldali városvezetés kihívói szeptemberben 24-én Nógrádban kampányolhattak, mivel a Duna Palota vendégsoraiban egyiküket sem láthattuk.

Az est folyamán könyvmegjelenéssel kapcsolatos beszélgetések is elhangzottak, az első, Varga Mária irodalomtörténész: Válság és hagyomány című, tanulmányokat, kritikákat, interjúkat tartalmazó kötetéről, amely a Közép-európai Média Intézet gondozásában az idei Ünnepi Könyvhétre jelent meg.

A könyv apropóján Ács Margit József Attila-díjas író, a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja beszélgetett a terényi születésű szerzővel.

 

           

Ács Margit                                                                                 Varga Mária

 

Varga Máriát gyerekkorától elkísérte az irodalom szeretete, a terényi vegyesboltban akkortájt megtalálható Pöttyös Panni könyvektől vezetett el az út Hamvas Bélán, Molnár Tamáson át a filozófiai témákig.

Ács Margit szerint a szerző példát ad rá, hogy az értelmiség egyre csökkenő szerepvállalása ellenére vannak, akik a kisvárosokban is felelősen alkotnak, példa lehet erre Varga Mária is.

 

Az előtérben a szokásos könyvárusításra, dedikálásokra is jutott hely. Itt dedikált Szabó Endre, a Madách-díjas Dr. Szabó András, aki Gy. Szabó András néven Legenda ez is címmel, tanulmányokat, esszéket adott ki,

                                   

Dr. Majdán János történész, egyetemi docens, aki a Közlekedés története Magyarországon (1700-2000) címmel jelentetett meg a közelmúltban kötetet.

  

Dr. Szabó András                                                                         Szabó Endre

 

Balassagyarmat - mint triatlonista központ - sosem volt híján a kihívást jelentő sportokban jeleskedőknek. Most egy nemzetközi viszonylatban is ritka vállalkozást véghezvitt extrémsportoló, Kovács László (népszerű nevén XLaci) számolt be arról, hogyan küzdött meg a maláj őserdő kihívásaival, a forrósággal, az állatvilág kisebb-nagyobb, szelídebb és vadabb példányaival.

2014 júniusában, Malaysiában őserdő-átkelésre indult, úgy, hogy egyedül, minimális felszereléssel bejárjon egy közel 500 km-es utat, ellátásáról, a tűz csiholásától és tutajig maga gondoskodjon. A legnagyobb hatást azonban az őserdő különös néptörzse és általában a maláj emberek barátságossága, segítőkészsége, kedvessége tette rá, érezhető volt, újra nosztalgia támadt fel benne az ázsiai ország iránt.

2014 augusztusban látott napvilágot a Szabó Endre újságírói munkásságának terméséből válogatott  Határtalanul című gyűjteményes kötet, melyet Tarnóczi László újságíró ajánlott figyelmünkbe.

 

 

Endre barátunk, akit Tarnóczi László joggal nevezett garabonciásnak, és olyan Gyarmatinak aki, és akit, mindenki/t ismer, Isten ajándékának nevezte, hogy könyvéről beszélhet. Nem csoda, hiszen súlyos betegségeken, agyvérzéseken esett át, de a beszélgetőtárs szerint Endre mindig írni fog, sőt szükség esetén legfeljebb kiad egy saját sajtóterméket, tette hozzá viccesen.

Barátjáról, Csikász István költőről, előadóművészről a kötetben megjelent írását meghatottan egészítette ki emlékeivel a szerző.

Az est folyamán korábban már egy dallal bemutatkozott Nemesvári Norbert, akinek első fellépése rendezvényzenészként több, mint húsz évvel ezelőtt volt Balassagyarmaton. Azóta számos esküvőn, céges rendezvényen, partin, bálon zenélt nemcsak Nógrádban, hanem országszerte. Az évek alatt széles és igényes repertoárra tett szert, melyet mindig ugyanazzal a fiatalos lendülettel és szeretettel játszik.

A dinamikus lendület a műsorvezetővel folytatott beszélgetésen is "átjött". Norbi, zenei karrierje kapcsán kiemelte, mennyi mindent köszönhet tanárának, Fogarasi Bélának, Ember Péter pedig számos sikerszámának szerzője, hangszerelője a múltban és a jelenben.

Nemesvári Norbert két további sikerszámát is elénekelte, sőt ő is egyik énekese volt annak a méltán nagy közönségsikert aratott, a helyszínen videoklippben (készítői a Csedo Films munkatársai: Cseh Lóránt és Kovács Domonkos) bemutatott számnak, amelynek Balassagyarmat dala a címe.

A szerző, a balassagyarmati dobos, zeneszerző, szövegíró, zenei rendező Horváth Ádám így vallott a szám megszületéséről:

Balassagyarmat dala ez év januárjában fogalmazódott meg bennem... amikor épült a főtér. Mindenütt térkőhalmok, cementes-zsákok, munkagépek voltak...  megálltam a mostani napóra helyén egy percre. Ott jutott eszembe a refrén dallama.

Haza mentem, gitárt ragadtam... elkezdtem faragni a refrént...   Szerettem volna, hogy a dalt sokan énekeljük, kétsoronként váltva, a refrént pedig mindenki, hadd legyen monumentális! Elkezdtem megkeresni a zenészeket, az énekeseket. Azt hittem kisváros, mindenki ismer mindenkit, csak átugranak a kis házi stúdiómba, és már rögzülnek is a sávok. Nem, valakire 3-4 hónapot vártam, van, aki el sem jött, van, aki feljátszotta a részét, de később letöröltette...  Én már elengedtem, innen a dal és az Önök dolga, hogy mivé lesz! "

A dalt feljátszó zenészek:

Deák György - orgona, Ember Péter - trombita, Horváth Ádám - dobok, akusztikus gitár, Horváth Péter - szaxofon, Kiss Kristóf - zongora, Kopcsányi Gergő - gitár, Nógrádi Máté - basszusgitár, Olicsek Ádám - gitárszóló, Perjési Zsófia - hegedű, Szabó János - gitárszóló, Széles János - konga, Táborszki Richárd - gitár

Az énekesek felsorolásától eltekintenénk, hiszen 33 főből állna a lista, de a youtube megosztóról mindannyian megismerhetők a klipből (indítása jobb gomb + megnyitás új ablakban).

Medvácz Lajos zárszavában arra kért mindenkit, kövesse továbbra is Balassagyarmat történéseit, szeresse és látogassa a várost....vagy legalább jövő szeptemberben találkozzunk ugyanitt.

 

2014. szeptember

 Összeállította, fotók: Nagy László