Életünk
egy zarándokút
mondta dr. Stella Leontin
kanonok,
a Szent Anna napi Palóc búcsú
során a káponkánál
Ha július utolsó hétvégéje, akkor Szent Anna napi búcsú, a hagyomány
2007-ben is folytatódott Balassagyarmaton. Úgy tűnt, a népviseletes felvonulók
és az érdeklődő sokadalom létszáma növekedett tavalyhoz képest, pedig az égiek
idén sem kímélték melegosztó áldásukkal a jó palócokat.
Palócok pedig megint jöttek, csodálatos népviseleteikben, Nógrádból, Hevesből, Borsodból, Felvidékről, de jöttek elszármazott magyarok gyermekei Angliából és Hollandiából is.
A felvonulók menete 1000 órakor indult a Rákóczi fejedelem útjáról, hogy a Bajcsy Zs. út és a Palóc Múzeum érintésével jussanak el a Palócliget szabadtéri színpadához, ahol az ünnepi istentiszteletet tartották. Ha az érdeklődésre nem is lehetett panasz, de bizony a felvonulók el-elhalkuló közös éneklésére már inkább. Bizony itt is látszik, hogy közösségi események csökkenésével eltünedezik a dal és a szöveg ismerete, hiányzik az erősebb nem acélos kórusa (sajnos alig-alig volt a felvonulók között férfiember, igaz tudjuk, inkább már a temetőkben keresendők, mint a búfelejtőkben), és a palóc asszonyok összhangzata sem olyan, mint a hajdani kukoricafosztások idején lehetett. Egy-két jótorkú előénekes talán segíthetett volna, de ezúttal ők is elmaradtak. Ez csak látszólag lényegtelen dolog, egy ilyen közösségi esemény igazi erejét a megélt érzések, hangulatok okozzák, amelyek minden évben visszahozzák az érdeklődőt, nemcsak ide, hanem más települések hasonló eseményeire is.
Nem véletlen, hogy napjainkra a csiksomlyói pünkösdi búcsú páratlan óhazai népszerűségét a kollektív érzés, és az itt már eltűnt lelki kapcsolódások újraélése, újrafelfedezése okozza, amelynek egyik legfontosabb része az egyházi, népi énekek közös dalolása vagy éppen csendes hallgatása.
Ennyi kritikát talán palóc falvaink asszonyai, lányai (és férfiai) is elfogadnak, de hogy van kiváló példa is, arról a szentmise kezdete előtt fellépők gondoskodtak.
A szécsényi Varga Yvette-t már tavaly is megdicsértem, számomra már csak azért is érdemes volt eljönni a búcsúra, hogy őt meghallgassam. Hangja szárnyalóan tiszta, fellépése magabiztos, reméljük sokat fogunk még vele találkozni, és hű marad a népdalokhoz.
A szentmisén dr. Stella Leontin köszöntötte a résztvevőket, majd Orosch János nagyszombati segédpüspök
celebrálta az ünnepi szentmisét. Püspök úr erősen kötődik a palócokhoz, hiszen,
mint mondta, évekig a felvidéki Bussán volt lelkipásztor. Beszédében a család
fontosságát hangsúlyozta, felelevenítve, hogy a hitehagyott Európában az EU
Alkotmányból is kimaradt a keresztény gyökerekre való utalás.
A család egyre nehezebben tölti be eredeti szerepét, az ezzel
ellentétes erők az együttélést emelték követendő példává, a fogyasztói
szemlélet pedig minden irányból és erővel hat.
A mai kora embere a boldogságot az anyagiakban keresi, pedig az igazi boldogságot a szeretet adja – mondta Orosch János.
A szentmisét követően a különböző a palócföldi tájegységekről érkező csoportok, együttesek fellépésével folytatódott a program, majd kategóriánként megválasztották Palócország szépeit.
Gyermek kategóriában I. lett Piácsi Lili (Kazár). Lányoknál és egyben Palócország szépe Sándor Boglárka (Kazár), Menyecske kategóriában Danyi Lilla (Kazár), Csoport kategóriában a hevesi Bogács, Családoknál Őrhalom, Menyasszony, Máriás lány kategóriában Bodor Evelin (Dejtár) győzött.
A Szent Anna napi búcsún készült további fényképeket lehet megtekinteni honlapunk Fényképalbumában!
Legvégül pedig, hogy növeljük a szubjektív megjegyzések számát, essen szó a Palóc búcsú kapcsán néhány idekapcsolódó gondolatról.
Az első az elismerésé, Majdán Béla várostörténész dicsérete, aki a Szent Anna napi hagyomány újjáélesztője volt, és aki évek óta szervezője, mozgatója az ünnepségnek. Egy-két lokálpatrióta segítőjével megtették azt, amit lehetőségeik engedtek, de nem kell nagy marketing szakismerettel rendelkezni, hogy észrevegyük, bizony jóval nagyobb lehetőségek nyílnának a város, és a régió előtt is az ilyenfajta ünnepségek kiterjesztésében. Nem következik most mély elmélkedés ezügyben, részben ezt megtettük már egy másik rovatunkban a honlapon, akit érdekel, itt elolvashatja.
Vannak dolgok azonban, amelyek kevés pénzből is hatékonyak lehetnek.
Az a hagyomány 2007-ben is folytatódott, hogy a Palóc Múzeum erre az eseményre nem nyitotta ki kapuit. Mint ahogyan a korábbi években sem tette a Szent Anna napi rendezvény napján. Zárva maradt, pedig számos belföldi és külföldi vendég a délután folyamán megtekintette volna a kiállításokat, köztük a hosszú évek után legrangosabb helyi bemutatót, Madarász Viktor műveiből.
Van, amihez a múzeum kinyitásánál több pénz kell, mint például a Palócliget szabadtéri színpada előtti, stilizált épület zsupptetőzetének helyrehozatalához. Szomorú látványt nyújt így az épület, a színpadon helyet foglalók szemből csodálhatták, hogy az enyészet milyen hatékony munkát végez.
Talán egy dél-dakotai mondás ideillő lehet:
Egy hiba - nem
öröm - de ki lehet javítani.
Két hiba - nem árt
odafigyelni.
Három hiba -
biztos baj lesz belőle.
Négy hiba már nem
lehet, mert addigra összedől valami.
Bizony a Palócligetre éppúgy
ráfér egy pénzügyi segély formájában érkező felújítás, mint a városközpontra,
de hogy a 2007. őszére remélt EU pályázati támogatás kijózanodást hoz-e vagy
örömünnepet a városnak, az még a jövő kérdése. Mindenesetre a városvezetés
szándékát adta, hogy változtatni, fejleszteni kész, igazán nagyívű
városfejlesztési koncepció formálódott. Örömteli, hogy a nyilvánosságnak is
hozzáférhető, a városi honlapról letölthető és itt is megtekinthető.
2007. július
Nagy László
Ui.: 2007. augusztus 5-én a Duna TV Élő egyház című, 1205-kor kezdődő műsorában rövid filmösszeállítás látható a Palóc búcsú eseményeiről. Várhatóan az MTV1 is bejátszást ad róla, ennek időpontját a Fórumban tesszük közzé.