2010. márciusában kiállítás nyílt Vagyóczki Károly műveiből a Társalgó Galériában (Budapest II. Keleti Károly utca 22.) A kiállítás május 6-ig tekinthető meg. http://www.tarsalgo-galeria.hu.

 

Vagyóczky Károlynak több évtizedes kapcsolata van Balassagyarmattal. Elévülhetelen érdemeket szerzett Horváth Endre hagyatékának bemutatása kapcsán. 2003-ban Horváth Endre-díjban részesült, 2006-ban pedig megkapta a Balassagyarmatért-díjat. Ekkor gyűjteményes kiállítással mutatkozott be a városban. Az elhangzott laudációkból jobban megismerhetjük a mestert.

 

Balogh Mihály köszöntötte a szép számmal megjelent tisztelőket, barátokat, érdeklődőket. A megnyitón közreműködött Sinkovits-Vitay András színész-rendező. Nagy László, Kányádi Sándor, Vihar Béla, Csanády Imre és Ratkó József műveit hallhattuk ihletett előadásában.

 

A kiállítást Bereczky Lóránd művészettörténész nyitotta meg.

Ráirányította a figyelmet, hogy miben is áll Vagyóczky mester tehetsége. Mindenek előtt nagyon tud rajzolni. Az agya, az egyéni gondolatai, az érzékenysége mind arra összpontosít, hogy a keze ne szaladjon el. Hihetelenül fegyelmezett a komponálásban, a történetiség megjelenítésében. Varázsol a vonallal. Képes világokat megidézni. Aki nem tud rajzolni, annak nincs köze a képzőművészethez.

Ugyan a pénz csak egy cetli, de közmegegyezés alapján mégis értéket képvisel. Szépíti az is, hogy mit kapunk érte. A magyar pénzek nagyon jók és szépek. Nagyon sok elismerést hoztak már az országnak.

A kiállítás megtekintése után mindenkinek lesz kendvence. Mitől van ez a varázs? Fotószerű, de mégis emelkedett. Egyensúlyban van itt a nagy rajztudás, a műveltség, az elképzelések, vélemények tisztelete. A rend nem olyan nagyon rossz dolog. Árad ezekből a munkákból.

Ha magunkban is rendet tudunk tartani, emberebb emberek tudunk lenni. Hagyjuk, hogy hasson ránk ez a rend!

 

 

 

BORSOS MIHÁLY – SINKOVITS-VITAY ANDRÁS  – BERECZKY LÓRÁND  – VAGYÓCZKY KÁROLY

 

 

 

Horváth György művészettörténész, a Társalgó Galéria elnöke köszöntötte a művészt, majd a galéria hagyományainak megfelelően átadta az ajándékot, Borsos Mihály fotográfiáját.

 

Vagyóczky Károly a köszönet szavai után röviden szólt pályájáról, a bankjegyek tervezéséről, bepillantást engedett a kívülálló számára oly különlegesnek tűnő hivatás gyakorlásának néhány epizódjába.

 

Így írt kiállítási tájékoztatójában:

 

"Az alkalmazott grafika műfajának egyik speciális területe a bankjegy.

Az itt kiállított vázlatok, próbaformák, tesztnyomatok és grafikai elképzelések az új magyar bankjegysort megelőző műhelymunkák, amelyek képi, nyomdászati és a védettségi elemek elgondolását is tartalmazzák - egyúttal bizonyos ajánlati anyagot jelenthettek a megrendelő számára.

Az elmúlt idők bankjegyeinek, a klasszikus magyar bankjegyeknek (elő- és hátoldalt együttvéve) a nyomdai munkákig, a sokszorosítás elkezdéséig hosszú időre volt szükség.

A grafikai tervezés és az úgynevezett eredetik (etalonok) elkészítése a moderen, korszerű bankjegyeknél is 8-10 hónapot jelentett.

Az itt bemutatott művek és egyéb próbálkozások ezért a munkásságomnak fontos részét képezik."

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚJ MAGYAR BANKJEGYSOR

 

 

A reprezentatív Társalgó Galéria három teremben mutatta be a válogatást a Vagyóczky életműből. A középső, a legnagyobb  teremben a bankjegytervek, tanulmányok, próbanyomatok és az új magyar bankjegysor kapott helyet. Külön termben nyertek elhelyezést a bélyegtervek és a grafikák, valamint a festmények.

 

 

 

BÉLYEGTERVEK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Vagyóczky Károly legutóbbi bankjegygrafikái mindenkinek a pénztárcájában, festményei pedig a Képtárban tekinthetők meg. A 2006-os balassagyarmati kiállításának a megnyitóján elhangzott köszöntő olvasható itt.

Közreadta: Nagy Angela