Torjay Attila, a fotózás (egyik) nógrádi nagymestere

 

Ha a megyének (és így Balassagyarmatnak is), sok tekintetben lenne mit javítania gazdasági eredményein, különböző mutatóin, de a fotósok alkotásainak versenyén – ha létezne területi vetélkedés – országos összehasonlításban is bizonyára kiválóan szerepelne.

Honlapunkról is számos példát lehetne felhozni ennek igazolására, hiszen az elmúlt években minőségi felvételek sokaságát tudtuk közzétenni. A teljesség igénye nélkül ide sorolhatók: Szugyiczki Zsolt természetfotói, vagy éppen a Maros-menti cigányokról készített alkotásai, Pénzes Géza, Presser Gábor köszöntéséről készített felvételei, Nagy Angela fotografikái, Galbács Tamás képei a nógrádi vasutakról, de többször közöltük Pohánka Xénia, Dr. Limbacher Gábor, Kovalcsik István kiváló felvételeit is.

A fotósok nógrádi sora tovább is folytatható: Telek Balázs, aki már sajnálatosan eltávozott közülünk, aki a szakma országos elismertje volt, a salgótarjáni Komka Péter, a megyei napilap munkatársa is több elismerést kapott nagyszerű képeivel, végül, de nem utolsó sorban a balassagyarmati Torjay Attila, akit az alábbi cikkben mutatunk be.

 

*

 

Torjay Attila

 

Torjay Attila 1980-ban született Balassagyarmaton, jelenleg is a városban él. A fényképezés szeretetét édesanyjától örökölte, aki a Balassagyarmati Fotó Szövetkezetben tanulta a szakmát. Szüleitől kapott első fényképezőgépét, egy Smena Symbolt, a mai napig féltve őrzi.

1997-től zenei újságoknak fotózott, zenekarokkal készített interjúkat. 2001-től az Ipoly Hírnök hetilapnál rovatvezetőként, fotósként dolgozott. 2004-ben a Startlap berkein belül elindította Balassagyarmat város első linkgyűjteményét, a balassagyarmat.lap.hu weboldalt. 2005-től a Palóc Krónika hetilapnál volt fotóriporter, ugyanekkor helyi újságírókkal megalapította Nógrád megye első on-line hírmagazinját, ahol már főszerkesztőként, fotósként munkálkodott.

2013-ban édesapjával elindították a Balassagyarmat Anno nevű facebook oldalt, amit a város múltját felidéző digitális "fényképalbumnak" szántak. 2015-ben hazánk egyik legnépszerűbb fotós közösségének a Fotózom, tehát vagyok! csoportnak tagja, 2016-tól adminisztrátora lett, azonban növekvő feladatai, az egyre csökkenő szabadideje miatt kénytelen volt lemondani erről a feladatáról. 2015 májusában belépett a Balassagyarmati Fotós Klubba, 2015-től a Hír TV és M1 TV időjárás jelentéseit illusztrálták fotóival.

2017 januárjában keretszerződést ajánlott részére Balassagyarmat Önkormányzata a várossal kapcsolatos képek elkészítésére, e mellett 2017 októberétől a Nógrád Megyei Hírlapnak, 2018-tól a Gyarmati Híreknek is dolgozik fotóriportereként, de egyéb napilapoknak, turisztikai magazinoknak is készít felvételeket.

Leginkább természetes fényekkel, rendszervakukkal szeret dolgozni, ezeket a szempontokat is érvényesíti felvételeinél, továbbá a könyvborítók, illusztrációk, épületek, rendezvények, esküvők fotózásánál.

Az utóbbi években több nemzetközi elismerést is kapott képeivel.

2017 februárjában a texasi székhelyű Newer Photo Gallery a nap képének választotta a „Város színei” című fotóját. 2017. decemberben a Photographer Of The World nemzetközi fotósközösség szintén elismerésben részesítette a „Város színei” fotóit, holtversenyben végzett az első helyen egy kanadai hölggyel.

2017. augusztusban a National Geographic magazin szerkesztői a „Nap képének” választották a „Dolgozó Méh” című fotóját, amit nagy megtiszteltetésnek tart. Azóta több fotója is elnyerte a Natgeo-n a „Nap képe” címet. 2018. augusztusban a Gurushots amatőr és profi fotósokat tömörítő versenyoldalon sikerült első helyen végeznie több, mint 30.000 pályázó közül.

 

Kép címe: A dolgozó, akit beborít a virágpor

National Geographic díjazott

A fotó a balassagyarmati Springa-dombon készült. A légyölő galócák kifejezetten szeretik ezt a helyet.
Ez a meseábrázolásban gyakran megjelenő gomba nem halálosan mérgező, de veszélyes
.

National Geographic díjazott

 

Kb. 8-10 méterre sikerült megközelítenem őket. Annyira el voltak egymással foglalva,
hogy észre sem vettek, ahogy fotózom őket.”

National Geographic díjazott

 

A Gurushots legutóbbi versenyén, ahol a tematika Attila kedvence, a „tükröződés” volt, összetettben a 36. helyen végzett, több mint 12000 beküldőből. A Magyarországról nevezők közül sikerült első helyet elérnie 3 gyarmati és 1 nyírjesi fotójával.

2020. március

Összeállította: Nagy László

Forrás: Torjay Attila