"Hazajöttem, ha elfogadtok földinek..."

 

 

Hosszú évekre nyúlik vissza az a hagyomány, miszerint a Szent Imre Keresztény Általános Iskola, Gimnázium és Szakképző Iskola egy-egy jeles személyiség életútjának bemutatásával teszi még emlékezetesebbé nemzeti ünnepeinket.

 

Idén, az 1956-os forradalom évfordulóján sem volt ez másképp. Az ünnepet megelőző napon, október 22-én a zsúfolásig megtelt tornateremben az intézmény diákjainak az alkalomhoz méltó verses-zenés megemlékezését követően Melo Ferenc igazgató köszöntötte Csáky Pált, a szlovákiai Magyar Közösség Pártja országos elnökségének tagját, Szlovákia egykori miniszterelnök-helyettesét.

­         Nemzeti ünnepünkön minden évben ellátogat iskolánkba egy példamutató személyiség, akinek az életéből mindnyájan tanulhatunk. Intézményünk kapcsolata vendégünkkel idén Apátújfaluban lett igazán szoros, amikor iskolánk mintegy kilencezer könyvet adományozott a Felvidéknek, s az átadó ünnepség díszvendége a politikus, egykori miniszterelnök-helyettes, író és kutatóbiológus Csáky  Pál volt - vezette fel az előadást Melo Ferenc, kinek szavait követően Csáky Pál elmondta: számára megtisztelő az, hogy a nemzeti ünnep bűvkörében, amikor is a fővárosban a Rákóczi Szövetség megemlékezésén, 1200 egyetemista előtt mond majd beszédet, elsőként  földijei, a Szent Imre iskola diákjai előtt mutathatja be életútját.

­         Én is ’56-os vagyok, hiszen éppen a forradalom évében születtem a közeli Ipolyságon, az Ipoly túloldalán, pedig a balassagyarmati kórház szülőfalumhoz, Kóvárhoz közelebb lett volna. De abban az időben géppisztolyos határőrök zárták el az Ipoly két oldalát egymástól– kezdte megrázó visszaemlékezését Csáky Pál, hozzátéve: ő szülőfalujában tanulta meg az első leckéket a Trianon utáni Magyarország keserű történelméből. Bár anyai-apai ágon is a magyarországi területeken húzódott szőlejük és éltek rokonaik, az 1960-as években csak kétszer lehetett átjönniük a néhány kilométerre fekvő Balassagyarmatra útlevéllel. S hozott az élet olyan helyzetet, amikor nagynénje egy rokon temetésére sem jöhetett el, mert már kimerítette az engedélyezett két alkalmat.

­         1966 táján anyám és testvére nyolc éves unokabátyámmal hoztak át minket a határon, s unokabátyám megkérdezte: "Kik élnek a határ másik oldalán?"  " Magyarok." - hangzott a válasz. "Akkor miért van határ?" -  kérdezte a kisfiú, mire anyja félve intette: "Hallgass, egy szót se!"”. Akkor megtanultuk: vannak kérdések, amelyeket fel lehet tenni, s vannak, amelyeket nem - idézte fel gyermekkorát a politikus, aki a magyar és szlovák állampolgárok számára elkülönített fürdőhelyekről is beszélt az Ipolyon, melyet átúszva találkozhattak anyaországi rokonaikkal. Családja, ősei számára az igazi város mindig is Balassagyarmat volt, templomával, piacával.

­         Hazajöttem, ha elfogadtok földinek - szólt a Szent Imre iskola tanulóihoz Csáky Pál, aki azt is elmondta: bár ipolysági káderlapja családja katolikus és antikommunista beállítottsága miatt nem volt megfelelő, ő Csehországba jelentkezett biokémia szakra, majd kilenc év vegyészmérnökség után a Kereszténydemokrata Mozgalom felkérésére húsz évig parlamenti képviselő, s 1998 és 2006 között két cikluson át Szlovákia miniszterelnök-helyettese volt.

­         Kis nép vagyunk, de tehetséges. Ha komolyan vesszük magunkat, s nem adjuk fel, hanem tanulunk, bármit elérhetünk. Magyarnak lenni bárhol a világon kihívás és küldetés - biztatta a fiatalokat Csáky Pál, aki Szent-Györgyi Albert szép imáját is idézte:  Uram add, hogy társaid legyünk az alkotásban, hogy földünk otthona legyen szépségnek, jóságnak, szeretetnek.

Az előadást megköszönő Melo Ferenc igazgató ugyanehhez az imához csatlakozva azt tette hozzá: Uram engedd, hogy szebbé tegyem a teremtés rám eső zugát!

Egy rövid beszélgetés Csáky Pállal itt olvasható.

2013. október 22.

Készítette: Szabó Andrea