A SZENT-GYÖRGYI ALBERT GIMNÁZIUM ÉS SZAKKÖZÉPISKOLA JUBILEUMA

 

Ünnepelt az iskola

2011. április 8.

 

"Sokszor egyetlen élmény egész életre megnyitja a fiatal lelket... Ezt az élményt nem lehet a véletlenre bízni: ezt megszerezni az iskola kötelessége." (Kodály Zoltán)

 

 

A Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskola ill. jogelődei (Állami Tanító- és Tanítónőképző, Szántó Kovács János Gimnázium és Szakközépiskola) 2011. április 8-án nagyszabású, egész napos ünnepségsorozattal emlékezett meg alapításának 60 évfordulójáról.

 

Több ezer diák Alma Matere az elmúlt hat évtized alatt az oktatásügy viharban hánykolódó hajójának is tűnhetett, oktatáspolitikai koncepcióváltások, gyakori igazgató,- és névcserék is jellemezték, így valljuk be, a városban egy időben a Balassi után másodhegedűsként tekintettek rá.

De ez az iskola indította el az életbe számtalan diákját, közülük voltak, akik éppen tanárként tértek vissza, vagy más szakmákban találták meg számításukat, tehát joggal emlékezhettek, ünnepelhettek, idézhették fel az elmúlt évek, évtizedek történéseit ezen az jubileumi eseményen a helyszínen, vagy otthonukban, az emlékkönyvet lapozgatva.

 

A nap kezdő programja az iskola volt tanárának, Farkas András festőművésznek Madách: Az ember tragédiája illusztrációk kiállítás megnyitója volt, amelyet Kovács Ferenc tanár úr, Balassagyarmat díszpolgára tartott az iskolagalériában.

 

Kovács tanár úr felidézte egykori tanártársa alakját, a hithez, földhöz, hazájához ragaszkodó művésztanárt, aki halála előtti napon még kertjét gondozta, a Bibliából olvasgatott, de akit másnap reggelre elragadott a halál. Derűs, de egyben iróniára is hajló életszemlélete diákjai, tanártársai előtt is közismert volt, öniróniájáról pedig jól tanúskodik az a tabló, amelyen önmagát is megjelenítette.

 

 

A kiállítás megnyitót  Kovács tanár úr stílszerűen Reményik Sándor: Az utolsó mondat problémája című, Madáchhoz szóló versének szuggesztív előadásával zárta.

 

Ezt követően az aulában iskolatörténeti kiállítás nyílt, és felavatták az iskola volt tanárairól elnevezett termeket, így ezen túl Tóth Lajos, Dr. Molnár János, Kurinczi Béla, Papp Lászlóné, Pásztori Mártonné emlékterem jelöli az eddig megszámozott helyiségeket.

 

Bár a következő előadó Dr. Tóth Albert, a szolnoki főiskola emeritus professzora nem volt hajdan a gyarmati iskola tanulója (viszont Kovács Ferencnek debreceni egyetemi társa volt), de Szent-Györgyi Alberttel való levelezéséről a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ kamaratermében tartott előadása igen érdekes és történelmi utalásokat is hordozó volt.

 

A kisújszállási Móricz Gimnázium tanáraként, biológia szakköri célokból kezdett az 1970-es évek elején levelezésbe az USA-ban élő professzorral, aki a megkeresést örömmel fogadta, nem úgy, mint egyes magyar illetékesek itthon.

 

A levelezés mára kultúrtörténeti jelentőségű, Szent-Györgyi Albert professzor intelmei, amelyeket 1945/46-ban az Országos Köznevelési Tanács ülésén mondott el és melynek keretezett szövegmásolatát Dr. Tóth Albert adta át Vadkerty Róbert igazgatónak, nos annak aktualitása tanárnak, diáknak egyformán időtálló.

 

 

Dr. Tóth Albert mellett Sinkóné Szrenka Anikó igazgatóhelyettes.

 

A délelőtt folyamán több tudományos diákköri előadás hangzott el, neves előadók, volt szántósok,  szent-györgyisek, az iskola diákjaink előadásában, többek között előadott Dr. Stella Leontin: Utazás a Szentföldre, Dr. Kovács Dusán sportsikereiről, Eszményi Anett: A média világa, Dr. Antalics Zsolt: A ló és az ember, Dr. Szakács Zoltán: Erkölcs, szexualitás, szenvedélybetegségek, Dr. Ádám György: Megszívod, ha elszívod! - Drogok mellékhatásai, Plonk Erika: Mit tegyünk a bőrünkért?, Fülöp Istvánné: Egészségünk megőrzése címmel, de volt magyar nyelvi játékos vetélkedő, versíró pályázat értékelése, díjkiosztó, történelmi és országismereti előadás is, de mód volt végzett diákok osztálytalálkozójára, tanárok, diákok beszélgetésére is.

 

A város művészeti életének meghatározó személyisége, Réti Zoltán festőművész Mikszáth akvarellek című kiállítását Csach Gábor művészettörténész, alpolgármester nyitotta meg a könyvtár galériáján. Kiemelte Réti Zoltán nagyszerű akvarellista technikáját, azt hogy a festőművész milyen kiválóan tudta a mának megidézni az írót és művei hangulatát.

 

D:\Dokumentumok\100OLYMP\xP4080052.jpg

 

 

A kiállítás megnyitót koszorúzás követte a Szent-Györgyi Albert szobornál. Először Deák Lotti, az iskola tanulója a Mozart c. musicalből énekelte a Csillagok aranya c. betétdalt, majd Medvácz Lajos polgármester mondott ünnepi beszédet, az iskola tanárai, diákjai, városi és megyei vezetők, valamint Dr. Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért felelős államtitkára pedig megkoszorúzták az iskola névadójának mellszobrát.

 

 

     

 

Aktualitása okán a nap legnagyobb érdeklődéssel várt elő előadása Dr. Hoffmann Rózsa államtitkár asszony részéről hangozott el.

 

 

Ő először a jubiláló iskolát üdvözölte, dicséretes formabontással először a diákokat köszöntve, majd felidézte Szent-Györgyi Albert alakját, aki 1931-ben Klebelsberg hívására külföldről visszatért, majd 1947-ig hazánkban tevékenykedett.

 

Bejelentette, hogy Bartók Béla születésnapja a jövőben a Tehetség napja lesz, amely az innováció erősítésére lesz remélhetőleg hatással, talán a szunnyadó helyi tehetségekre is.

 

 

A szakembereknek szánt előadásában több, jövőbeni kormányzati célt jelölt meg illetve helyzetelemzést adott.

 

Az oktatás minősége romlásának okaként az oktatási rendszert és a társadalmat jelölte meg, mivel ma ugyanannyi okos gyerek van, mint korábban. Viszont meggyengült az akarat, a munka és a kötelességteljesítés becsülete, vissza kell hoznunk, hogy a tetteknek következménye van - mondta.

 

A jövőben a sportnak, művészeteknek, zenének kiemeltebb szerepe lesz, hangsúlyos lesz az önkéntesség és a közösségi munka is.

 

A tudás és eredményesség témájában elmondta, az eddigi kompetencia szemlélet helyett központi tananyag kijelölés és hangsúlyozott tudásszint ellenőrzés lesz. Szigorítják az érettségi vizsgakövetelményeket is.

 

A felsőoktatásban az eddigi kétciklusú, osztott képzés téves volt, az idegennyelvi tudásszintet emelni kell, jelenleg a diákok 40 %-a nem jut diplomához e miatt. A jövőben a nyelvvizsga egyetemi felvételi követelmény lesz.

 

Végül jelezte, hogy a gazdasági okok miatt a pedagógus életpálya azonnali bevezetésére nincs mód.

 

Az iskola jubileumára a Magyar Posta alkalmi levelezőlapot bocsátott ki, amelyet a helyszínen első napi bélyegzéssel látott el a kihelyezett alkalmi postahivatal. A levelezőlapot

 

 

Csegezi Tamásné, volt szántós diák, a Magyar Posta filatéliai igazgatója mutatta be és tiszteletpéldányokat adott át az esemény szervezésében érintetteknek és a díszvendégeknek.

 

Ezzel Balassagyarmat és a filatélia újabb szállal kapcsolódott, Réti Zoltán, Farkas András, a város, a Civitas Fortissima után immár a jubiláló iskola is megjelent a nagyközönség előtt.

 

 

A délutáni gálaműsort műfaji változatosság jellemezte, de a program kiváló előadókat sorakoztatott fel és méltán aratott nagy sikert.

 

A műsort Eszményi Anett, a Hír TV bemondónője vezette, aki maga is balassagyarmati, a Dózsa Gy. Ált. Iskolában tanult.

 

 

Fábián Kristóf és Tóth Melinda az iskola végzős diákjai bécsi keringőt táncoltak,

 

 

Kalocsai Zsuzsanna operettprimadonna Lehár Ferenc operettekből énekelt, sőt a közönséget és egykori tanárát is dalra fakasztotta ill. táncba vitte,

 

 

Petik Ákos gitárművész Guiliani: Rossini-változatok c. művéből játszott,

 

 

Deák Lotti, az iskola tanulója (9. A.) Mozart c. musicalből Csillagok aranya c. betétdalt énekelte,

 

 

A Csalogató együttes (a Kiss Árpád Általános Iskola pedagógus együttese) Tóthné Kecskeméthy Lilla megzenésítésében Kiss Judit Ágnes: Újszölött, Oláh András: Ördögszekér, Gáti István: Kirakat c. számokat adta elő,

 

 

A Rózsavölgyi Márk Művészeti Iskola modern tánc tagozatos növendékei, akik egyben a Vitalitás Sportegyesület versenyzői, show-tánc produkciót mutattak be.

 

D:\Dokumentumok\Képek\x.JPG

 

Különlegesség volt az iskola énekkarának fellépése, hiszen három korszak három pedagógusa, karmestere vezényelte őket.

 

Caldara: Jöjj édes április, Balázs Árpád: Tavaszébresztő, Fasang Árpád: Palóc népdalok című művét adták elő, Hajdúné Hegedűs Szilvia, Kalocsay Frigyes és Réti Zoltán vezényletével. Zongorán közreműködött Lévárdi Beáta

 

 

 

Újfent elbűvölte a közönséget hegedű játékával Banda Ádám hegedűművész, Pro Európa-, Junior Príma- és Márciusi Ifjak-díjas,

 

 

Mészáros Máté, az iskola volt diákja, versenytáncos, koreográfus és Beregszászi Réka rumba, szamba és jive produkciót adtak elő,

 

 

Csábi István előadóművész Csikász István költeményét, majd Szent-Györgyi Albert Gyermekeink című versét mondta el,

 

Uram!

Szétválasztottad a nemeket, hogy örök keresésben lelkünk legmélyebb húrjai összecsengjenek. Az összecsendüléséből gyermekek születnek, kedves, hófehér értelemmel kifeslő gyermekek.
...Uram, mentsd meg gyermekeinket!
Mentsd meg értelmüket, hogy romlottságunk ne rontsa őket.
Mentsd meg életüket, hogy a fegyverek, melyeket mások ellen kovácsolunk, ne őket pusztíthassák,
hogy jobbak lehessenek szüleiknél,
hogy építhessék önnön világukat,
a szépség, tisztesség, összhang, jóakarat és méltányosság világát.
Melyet a béke és a szeretet kormányoz
Mindörökké.

valamint Bertók László Boldogságdal című művét énekelte

 

 

Az iskola volt diákja Kiss Szilvia színésznő, aki maga is pedagógus, táncdalokat énekelt, zongorán kísért: Deák György.

 

 

Zárásképpen a gimnázium egykori tanulója, Eszményi Viktória külföldi útja miatt videóüzenetben köszöntötte az iskolát, Bach: Parasztkantátájának előadásával.

 

 

2011. április

 

 

Összeállította, fotók: Nagy Angela, Nagy László