ANNO: Amikor Csesztvét kellett megvédeni
a megyei művelődésvezetésnek

 

 

Régi sajtótermékek között böngészve érdekes, napjainkra is tanulságos írásokra bukkanhat az olvasó. Ilyen "leletet" sikerült felfedezni az Új Írás c. folyóirat 1963. júliusi számában. Szerzője Mátyás Ferenc író, aki Madách Imre nevezetes falujáról, Csesztvéről írt útinaplót. (hol vannak manapság útinaplók, különösen Nógrádot érintők?)

Ebben szembesítette a települést, ismerik-e Madách műveit, munkásságát, de magát a megyei kultúrpolitikát is, hogyan őrzi a nagy író-költő emlékét, mit tesz a közművelődésért.

 

Első link 1963. VII

 

Szokatlan volt ez az őszinte hang a korban, nem is maradt válasz nélkül.

A folyóirat 1963. decemberi számban az Írók és olvasók c. rovatban a Nógrád Megyei Tanács VB Művelődési Osztály részéről Kmetty Kálmán osztályvezető-helyettes részéről (vajon, hol volt akkor Németh László műv. osztályvezető?) érkezett válasz.

Igaz, ehhez kellett minisztériumi ráhatás is, a megye, vagy nem ismerte a folyóiratot, vagy jobb a békesség alapon nem kívánt reagálni az írásra.

 

Második link 1963 XII

 

A mából olvasva, meglehetősen bátornak tűnik a reagálás „áthallásos” indoklása, a minisztérium kérte, mi nem annyira akartuk a reagálást.

Kmetty megvédte a mundér becsületét, de részben elismerte a hiányosságokat.

 

Az Új Írás ugyanezen számában Mátyás Ferenc lehetőséget kapott válaszadásra, még hozza úgy, hogy annak terjedelme (a sajtóban megszokottól eltérően) többszöröse volt a megyei vezető reagálásának. Ez a válasz számos részletében még kritikusabb is volt, mint maga a cikk. Érdemes egy gondolatot idézni belőle:

 

"A válaszlevél egyik-másik részlete azért is aggaszt engem, mert a régen nem időszerű szemlélet bújik elő a sorokból; gondjainkat, bajainkat leplezni próbálja, önmagunk dicséretét kéri számon, azt szeretné, ha csak arról szólnánk, ami jó és szép, ha kozmetikázva mutatnánk meg a valóságot."

 

Mielőtt bárki félreértené, ezt a korabeli "kultúrharcnak" is nevezhető sajtópolémiát nem azért tettük közzé, hogy a korszak nem létező sajtószabadságát dicsérjük. Igaz, jelen esetben talán volna indoka, de tudjuk, a kivétel azért majd’ mindig erősíti a szabályt.

 

Csesztvére visszatérve, mára Madách egykori otthona valóban megszépült.

 

 

 

Az útinaplók viszont tényleg hiányoznak. Az őszinte hang és a riposztok meg, kinek-kinek igen, vagy éppen nem.

 

Arról pedig sajnos tényleg nincs tudomásunk, hogyan áll napjainkban Csesztve, Madách műveinek és munkásságának ismeretével.

 

 

 

Közreadva polemizált: Nagy László

2019. szeptember