Palóc esküvő a Palóc Múzeum skanzenjében

 

 

 

 

Tradicionális rimóci népviseletben esküdött egymásnak örök hűséget 2020 augusztusában a Palóc Múzeum skanzenjében a rimóci származású Barna Krisztina és a balassagyarmati Racs Gábor.

 

Valaha a vőlegény felmenői lakták azt a Karancskesziből származó palóc faházat, amely 1932-ben került a skanzenbe, s ahol most kimondta a boldogító igent az ősei hagyományait tisztelő újdonsült házaspár.

 

 

A megyei napilap a cikkében utal Dr. Limbacher Gábor néprajzkutatóra, e szerint  a szabadtéri múzeum magját képező palóc faházat 1932-ben vásárolta meg a Palóc Múzeum az akkori gazdájától, Mákos Józseftől, 350 pengőért. A Széchenyi u. 7. szám alatti helyéről szállították Balassagyarmatra, s ezzel megvetették a Kárpát-medencei szabadtéri néprajzi muzeológia máig meglévő alapjait. A 150-200 esztendősre becsült házat darabjaira bontva, hét szekéren szállították a múzeum udvarára. Itt egy karancskeszi ácsmester állította össze, eredeti formájának megfelelően. A kontyolt nyeregtetejű, zsúpfedeles, háromosztatú építmény Nógrád megye régi háztípusát reprezentálja, s egyben az egész palóc építkezés jellemző képviselője. Beosztása a magyarság azon háztípusát mutatja, amelyben a szabad főző tűzhely és a fűtőkemence a szobában van.

 

 

 

A Palóc Múzeum mögött található épületegyüttes a 18. századi nógrádi falusi építkezést és életmódot mutatja be.

 

 

 

 

2020. augusztus

forrás: nool.hu 2020. augusztus 14-i cikke alapján

fotók: Torjay Attila felvételei (a fotóriporterről korábbi írásunk honlapunkon itt olvasható)