JOBBÁGY KÁROLY EMLÉKNAP

 

2012 június 1

 

 

A Jobbágy Károly Alapítvány és a Madách Imre Városi Könyvtár évente rendez emléknapot Jobbágy Károly, kétszeres József Attila díjas költő emlékére.

Az idén a megemlékezés ünnepélyességét emelte, hogy emléktábla avatására is sor került. A költő Balassagyarmaton született és gyermekéveit a nagypapa házában töltötte. A gyermekkori emlékekre műveiben gyakran utalt.

A Kossuth Lajos utca 12. sz. alatti házat részleteiben többször átalakították már, de tömbje a régi maradt. Az utcai homlokzatra elhelyezett márvány emléktáblát a Jobbágy Károly Alapítvány állíttatta. A táblát díszítő bronz portrédombormű Rajki László szobrászművész munkája.

 

A június meghozta a szelet, hideget, esőt, de szerencsére a nagy záporeső elállt a táblaavató ünnepség kezdetére. Ünnepi beszédet Jobbágy Ilona, a költő lánya mondott, az emléktáblát Medvácz Lajos polgármester leplezte le.

 

 

JOBBÁGY ILONA

MEDVE ILONA, CSOHÁNY EDE, JOBBÁGYNÉ ANDRÁS KATALIN, JOBBÁGY ILONA

 

Az emléktábla leleplezése után az ünneplő közönség átvonult a Madách Imre Városi Könyvtárba, ahol az Irodalmi Kávéház keretein belül folytatódott az emléknap eseménysorozata. Medvácz Lajos polgármester köszöntötte az emléknap résztvevőit és a város háláját, büszkeségét fejezte ki, hogy emlékezhetünk ily jeles elődeinkre. Megköszönte a család áldozatos munkáját, mellyel segítik a költő emlékének őrzését.

 

 

MEDVÁCZ LAJOS

JOBBÁGY ILONA, JOBBÁGYNÉ ANDRÁS KATALIN, KISS ANDRÁS JÁNOS

 

Ember Csaba karnagy vezényletével a Balassagyarmati Dalárda előadta Udvardi László kórusművét, melyet Jobbágy Károly Májusi hózápor című művére komponált. A mű ősbemutatója a 60 éves Jobbágy Károly köszöntése alkalmával volt a Városházán 1981-ben.

 

 

MÁJUSI HÓZÁPOR

1978

 

 

Hózápor,

de nem jégkristályból,

hózápor,

ami inkább ápol;

 

Nem hullik

rideg ködvilágból.

nem kékes,

hült fénnyel világol,

pelyhez a nagy

cseresznyefáról,

a beteljesült

boldogságból;

 

virágszirom,

de mint madártoll

a fényes napban

szinte lángol,

s fehér a föld,

de nem haláltól...

Az Élet ad jelt:

TERMEK MÁTÓL!

 

 

 

EMBER CSABA, HERCZEG HAJNALKA, KISS ANDRÁS JÁNOS

 

Csábi István előadóművész a 2006-ban, a forradalom évfordulójára megjelent, Jobbágy Károly Mondják, a Himnuszt énekelték című kötetének verseiből adott elő. A kötetben szereplő, 1956-ban írt verseket a rádió (nem a magyar) hullámai világgá röpítették a forradalom idején.

 

 

MONDJÁK, A HIMNUSZT ÉNEKELTÉK...

 

Mondják, a Himnuszt énekelték...

úgy indultak a puskatűznek,

s a könnygáz, meg a tűzzel telt ég

sem riasztotta vissza őket.

 

 

 

 

Csorgott a könnyük, talán sírtak,

csorgott a vérük, – belehaltak.

Diákok voltak s ők csinálták

a dicsőséges forradalmat.

 

Budapest, 1956. október 24.

 

 

Herczeg Hajnalka, a Jobbágy Károly Alapítvány kuratóriumának elnöke ismertette az Alapítvány pályázati munkáját. Az idén már 14. alkalommal hirdettek pályázatot írók, költők, történészek munkájának támogatására. Eddig összesen 3,5 millió forintot osztottak ki, mellyel hiánypótló munkák megjelenését támogatták.

 

 

Jobbágy Károly 75. születésnapjára nagyrészt a szülőváros, Balassagyarmat ajándékaként megjelent az Amerikában írt naplója Amerika poétaszárnyon címen. Ennek honoráriumából indította el a Jobbágy Károly Alapítványt azzal a céllal, hogy segítse a színvonalas irodalmi és történeti és helytörténeti munkák megjelenését elsősorban Nógrád megyében, de az egész országra, a határon túli magyar irodalomra is kiterjesztve a pályázat beadásának lehetőségét. Nagyrészt a család áldozatkészsége jóvoltából az Alapítvány ma is működik.

 

 

2012-ben Kiss András János fiatal történész nyerte a pályadíjat a kuratórium döntése alapján. Egyetemi disszertációjában újszerű látásmóddal, levéltári kutatásokkal, visszaemlékezések tanulmányozásával, interjúk készítésével dolgozta fel a salgótarjáni Acélárugyárban 1956-ban történt forradalmi eseményeket. Az üzemi munkástanácsokkal alig foglalkoztak eddig még a történészek.

 

A szerző annak a Hargitai Lajosnak az unokája, akit Hadady Rudolffal együtt megtorlásként az Államvédelmi Hatóság elfogott, elhurcolt, megkínzott, a hugyagi Ipoly parton agyonvert, az egyik balassagyarmati temetőben, máig ismeretlen helyen elföldelt.

Kiss András János nagyon is komolyan vette Jobbágy Károly intelmét: Az, aki meghalt, / földre érve, / rád is hagyta, / hogy szólj helyette...

 

 

CSÁBI ISTVÁN, HERCZEG HAJNALKA, JOBBÁGYNÉ ANDRÁS KATALIN

 

Csábi István előadóművész két részletet olvasott fel a díjnyertes műből. Részlet hangzott el a Mándoki Andorral készített interjúból, mely felelevenítette a salgótarjáni sortüzet és a nemzetőrök tevékenységét. Ezek után Csábi István kedves kötelességének tett eleget, Balassi verssel köszöntötte a 85. születésnapját ünneplő Jobbágyné András Katalint.

 

 

 

Jobbágy Károly Az elhagyott repülőtér című válogatás kötetével ajándékozta meg a Jobbágy család a jelenlévőket és tette emlékezetessé ezt a szép ünnepi napot.

 

Nagy Angela

2012. június