Görgey Kati néni köszöntése

Balassagyarmati és érsekvadkerti diákok ezrei számára vált fogalommá ez a név: Gögey Kati néni. Tanárként, pedagógusként, de legfőképpen emberként ismerték és tisztelték (és mint kiderült, tisztelik még ma is) őt, aki az olvasás, az éneklés, a magyar nyelv szeretetét és megismerését adta nekik át hosszú és eredményes pályafutása alatt.

 

Bizonyára sok balassagyarmati pedagógusról lehetne hasonlóan szép sorokat leírni, amiért ezt most Kati néni kapcsán tesszük, az egy közelmúltban lezajlott eseménysor, amiről szeretnénk a BBK oldalain is beszámolni.

 

Kati néni pályafutása egy nagyon szép állomásához érkezett el 2008. október 5-én. Ezen a napon vehette át Vasdiplomáját az Esztergomi Tanítóképző diplomaosztó ünnepségén. Ezt az oklevelet azok kaphatják meg, akik 65 évvel korábban végeztek az akkori idők Tanítóképzőinek egyikében. Bizony, Kati néni is ekkor kapta kézhez tanítói diplomáját, és hogy ezt követően hogy alakult a pályafutása, elolvashatják az alábbi életrajzban.

 

Már ez az ünnep is megfelelő alkalom lenne arra, hogy a BBK oldalain is megemlékezzünk róla (tudomásunk szerint nem sok Vasdiplomás tanító található városunkban!), de az ezt követő események még indokoltabbá teszik döntésünket. Történt ugyanis, hogy Kati néni lányai egy meglepetés-bulit szerveztek édesanyjuk tiszteletére, amelyre meghívták az általuk ismert és elérhető egykori tanítványokat, kollégákat, barátokat és ismerősöket. Bizony, volt ebben a szervezésben jókora kockázat is! Mert hiába a gyönyörű ünnepi alkalom, hiába mentek el a meghívók sok-sok egykori tanítvány címére, mindez kudarchoz és csalódáshoz is vezethetett volna, ha az érintettek bokros teendőik miatt nem tudtak volna eljönni az ünnepségre.

 

Nagy volt tehát az izgalom október 10-én a Polgármesteri Hivatal Dísztermében, ahol Kati néni lányai, Kati és Melinda, valamint a család más tagjai várták, hogy lesznek-e rajtuk kívül is résztvevői a jeles eseménynek. Szerencsére nem kellett sokáig izgulniuk, mivel jóval a meghirdetett időpont előtt elkezdtek gyülekezni a meghívottak. És amíg Kati néni a Városi Televíziónak nyilatkozott pályafutásáról és életéről, na meg a régi, kedves tanítványokról, az interjú alanyai kezdték benépesíteni a Dísztermet. És mire Kati néni is megérkezett, már mintegy negyvenen várták őt izgatottan és kíváncsian. Izgatottan, mert azért nem mindennap találkozik az ember egy Vasdiplomás pedagógussal, és kiváncsian, mert az emlékek bizony annyi év távlatából már halványulnak, egy kis frissítés tehát nem árthatott nekik.

 

Kati nénit láthatóan meglepte az ünneplő sokaság, és egy kicsit zavarba is jött a látványtól, de percek alatt oldódott ez a hangulat, és örömmel üdvözölte (és ismerte fel szinte kivétel nélkül!) az őt köszönteni és ünnepelni összegyűlt egykori tanítványokat és barátokat.

 

      

Az üdvözlés percei után egy kis ünnepi műsor résztvevői lehettünk, amelyben előbb Perneczky Zsolt orgonakíséretében Csábi István énekében gyönyörködhettünk, majd sorba jöttek az üdvözlő beszédek az egykori tanítványoktól, pályatársaktól és barátoktól. A teljesség igénye nélkül (de azért remélem, senkit se hagytam ki!), köszöntette Kati nénit a Polgármesteri Hivatalt képviselő Kalcsó István, a Humánszolgáltatási Osztály osztályvezető helyettese, majd Pálinkás József, az egykori érsekvadkerti tanítványok egyike, akinek később pályatársként is volt alkalma találkoznia Kati nénivel. Aztán közös ifjúságis éveikre emlékezett Bacsúr Sándor, aki az iskolateremtés nehézségeiről és szépségeiről is beszámolt üdvözlő beszédében. Az egykori ifjúságis tanítványok nevében Pohánka Erika egy szép verssel és kedves szavakkal emlékezett az együtt töltött csodaszép évekre. Az ünnepséget Borkó Edit, ugyancsak egykori tanítvány egy gyönyörű verssel zárta a Tanitőnőről - melyet akár szinte szó szerint Kati néniről is mintázhattak volna!

 

      

A hivatalos percek után jöttek a kötetlen köszöntések, a boldog emlékidézések, a nagy egymásratalálások. Kati néni memóriájában most se kellett csalódniuk a jelenlévőknek, mindenkivel (kivétel nélkül) keresztnevén szólítva beszélgetett és idézte az emlékeket, az együtt töltött időszak eseményeit.

 

Az ünnepi műsor szervezésében a családot Kecskés Ernőné segítette, de az igazi köszönet a résztvevőknek, a hívó szóra azonnal reagálóknak szól, ők tették lehetővé, hogy ez a nap örökre emlékezetes maradjon Kati néni, a család és minden résztvevő számára!

 

A diploma átadásáról és a balassagyarmati ünnepségről láthatnak további képeket az alábbi linkre kattintva. A felvételeket a Görgey család bocsátotta rendelkezésünkre, köszönet érte!

 

Összeállította:  Deák Ottó