Görgey Lászlóné életrajza

 

Görgey Lászlóné (Kati néni) 1924. május elsején született Esztergomban. Itt szerzett hatvanöt évvel ezelőtt képesítéssel, népiskolai tanítói oklevelet a Szatmári Irgalmas Nővérek által működtetett tanítóképzőben, 1943 júniusában.

A II. világháború idején 1943. szeptember 1-jétől kezdte meg tanítói pályafutását Tardoskedden helyettesítői minőségben 1944. január 30-ig.

1944 februárjában édesapja váratlanul, szívroham következtében - 44 évesen - meghalt, így vissza kellett térnie Esztergomba, ahol a családban egyedüli keresőként maradt.

Húga akkor volt 14 éves, aki szeptemberben kezdte el tanulmányait szintén a tanítóképzőben, Esztergomban. Mivel Kati néninek a háború ideje alatt tanítóként nem volt állás lehetősége, ezért 1944. február 1-jétől 1946. augusztus 31-ig az Esztergomi Közjóléti Szövetkezetben dolgozott alkalmazott adminisztrátorként, ezzel segítve Édesanyját és testvérét.

1946 szeptemberében nyílt ismét lehetőség arra, hogy Kati néni - választott hivatását - pedagógusi pályáját folytathassa. Így került 62 éve Nógrád megyébe, Érsekvadkertre a helyi egyházi iskolába. Kató tanító néni a mai napig sok szeretettel gondol vissza a kedves tanítványokra és az ott töltött szép évekre. A háborút követően nehéz időszak következett. A faluban élő emberek gyakran mindennapi ennivalóval segítették a fiatal tanítónőket, akkor, amikor egy havi fizetésükért 1 doboz gyufát tudtak vásárolni. Ezt soha nem felejtik el az ott élőknek. 1951-ben férjhez ment Kató tanító néni, de sajnos férje korai halála miatt ismét csak magára számíthatott. Időközben beiratkozott a Szegedi Tudomány Egyetem magyar-történelem szakára, melynek befejezése után tanári diplomát is kapott. 1953-ban saját kérésére Balassagyarmatra helyezték.

Pedagógusi munkáját itt folytatta tovább, diákjai csak Vass Kati néniként emlegették. Először a Bajcsy Zsilinszky úti Általános Iskolában, majd férjhez menetele után a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában tanított egészen 1964-ig.

Ebben az évben épült az Ifjúság Útjai Általános Iskola, ahová saját kérésére áthelyezték. Görgey Kati néni itt tanított tovább egészen nyugdíjba vonulásáig.

Pályafutása alatt folyamatosan - a szaktárgyak tanítása mellett - dolgozott osztályfőnökként is. Számára mindig fontos volt, hogy a reá bízott gyermekekről minél többet tudjon meg, ezért osztályfőnökként szoros kapcsolatot tartott a szülőkkel. A magyar nyelv, -irodalom és történelem mellett az énektanári feladatokat is ellátta. Folyamatosan vezette az iskola énekkarát, akikkel a kulturális seregszemléken renszeresen sikeresen szerepeltek. Az Úttörőcsapat vezetőjeként végzett munkáját a Kiváló Úttörő Vezető kitüntetés adományozásával is elismerték. Nyugdíjazásáig az Ifjúság Úti Általános Iskola igazgatóhelyetteseként dolgozott. Több évtizedes pedagógiai munkáját az Oktatásügy Kiváló Dolgozója kitüntetéssel is elismerték. Nyugdíjba vonulása után sem szakadt el azonnal a pályától, a Kisegítő Iskola hátrányos helyzetű tanulóinak volt több évig napközis pedagógusa.