90 éve született Farkas Andrásné, Nelli néni,
a város tanárainak doyenje

 

 

A szellemi lét karbantart. E rövid kijelentés igazságtartalmát igazolni látja, aki napjainkban találkozik Farkas Andrásnéval, Nelli nénivel. Érdeklődése szertágazó, szellemi frissessége kiváló, bár a fizikai állapotra néhány panaszos szót elejt, de 2012. március 26-án, 90. születésnapján jó egészségben fogadhatta családtagjai, tisztelői köszöntését, személyesen gratulált Nelli néninek Medvácz Lajos, Balassagyarmat polgármestere is.

 

Nelli néni három évtizedet tanított, a Bajcsy iskolában és a Balassiban, ez idő alatt diákok százait oktatta a történelem és földrajz összefüggéseire, rejtelmeire.

 

 

2011. őszén jubileumi érettségi találkozónkon a Nyírjesben tanártársaival együtt köszönthettük Őt is

 

 

Isten éltesse Nelli nénit, további jó egészséget kívánunk, közösen várva a következő kerek évfordulót!

 

 

Farkas Andrásné (Bankó Kornélia) 1922. március 26-án született Békéscsabán. Felvidékről, Radványból származó apja Bankó Lajos, polgári iskolai igazgató volt, anyja Falta Jolán, polgári iskolát végzett, zenét tanult, festett.

Az apai nagyszülők fésűkészítők voltak, ezen az ágon görög vér is van a családban.

 

Anyai ágról, nagymamája békéscsabai születésű volt, nagyapja vaskereskedőként dolgozott. A család eredete azonban ezen az ágon is felvidéki, mert amint Farkas Andrásné kikutatta, a Szekerka nevű nagyanyjának családfa-történetét, 1715-ben a török által kipusztított békéscsabai néptelen területre a Habsburgok rendelete alapján a Felvidékről telepítettek be tótokat, s köztük volt egy Szekerka nevű ős is a Felvidékről.

 

Bankó Kornélia Békéscsabán érettségizett, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 1945 tavaszán végzett történelem-földrajz szakon. Az utolsó évét már a bombázások és az ostrom alatt végezte el, kitűnő eredménnyel, s ajánlatot kapott a Meteorológiai Intézettől, hogy legyen a munkatársuk és ott doktoráljon le. Ezzel nem tudott élni, mert fizetést nem kapott volna, a nyugdíjas apja nem tudta a két lánya taníttatását finanszírozni.

 

Nagykállóra került tanítani, ott ismerkedett össze az abaújszinai Farkas Andrással, aki akkor került oda az orosz hadifogságot követően.

1947-ben házasodtak össze Békéscsabán, Balassagyarmatra ugyanebben az évben kerültek, albérletben indult a közös élet. A Bajcsy iskolában tanított először, majd 1949-ben került a Balassi Gimnáziumba. Történelmet és földrajzot 1978-ig tanított, azonban idő előtt ment nyugdíjba hangszál betegsége miatt.

Számos osztálynak volt osztályfőnöke, földrajzi tankönyvekre vonatkozó szakvéleményei jutalmaként németországi utazáson vett részt, megírta családja történetét. Két fia született, Dániel 1949-ben, Gábor 1953-ban. Négy unokája, két dédunokája van.

 

 

2012. március

 

Összeállította: Nagy László

Életrajzi adatok: Farkas család