Emléknap Dubovszky Károly pedagógusi életpályájáról

 

 

105 éve, 1911. augusztus 17-én az Ipolyság közeli Kisturon született Dubovszky Károly (1911-1981), akinek pedagógusi, kollégiumi igazgatói pályafutását egy megemlékező emléknap keretében a balassagyarmati Madách Imre Kollégium épületében a Dubovszky család elevenítette fel az egykori diákok, neveltek közreműködésével.

 

 

Dubovszky Károly magyar-történelem-orosz szakos tanár életpályájáját éppúgy megszabta a XX. századi történelem, mint magának az egykori gimnáziumi fiúkollégiumnak otthont adó épület sorsát. Karcsi bácsi és felesége, a szintén tanári életpályát választó Jolán néni, a magyar iskolák bezárása után 1946-ban települtek át Magyarországra. Drégelypalánk, Kunhegyes, Szolnok jelezték a nehéz kezdés útvonalát, majd 1952-ben kerültek végleges állomáshelyükre, Balassagyarmatra. Dubovszky Károlyt ekkor nevezték ki a Madách Imre Kollégium élére, abba az épületbe, amely még a háború előtt a szalézi rend birtokában volt.

 

A találkozó helyszíne nem lehetett az egykori épület - jelenleg arra alkalmatlan állapotban van -, így a Régimalom úti, szintén a költő nevét viselő, "jogfolytonos" kollégiumban szervezte meg a Dubovszky család az emléknapot.

 

A találkozót megnyitó Medvácz Lajos polgármester Dubovszky Károly szigorát és humánumát emelte ki, akinek különlegesen nehéz történelmi korszak adatott, amely emberpróbáló volt, éppúgy tanárnak, mint diáknak egyaránt.

- A mai időkben nehezen megvalósítható vasszigor mögött emberség állt, diákjai, neveltjei érdekét pedig mindig szem előtt tartotta - értékelt a polgármester.

 

A kollégium történetét az intézmény igazgatója, Magyar Zoltán ismertette a hallgatósággal.

 

A Madách Kollégium jelenlegi helyén, a Régimalom úti épületben 1983 óta működik, a vonzáskörzet településeiről érkező diákoknak biztosít kollégiumi elhelyezést, lehetőséget a tanórai felkészüléshez, a szabadidő hasznos eltöltéséhez, sportoláshoz.

A kollégium 2000. évtől vesz részt az Arany János Tehetséggondozó Programban, de a mai igazgató gondjai éppen ellentétesek egykori elődjével, évenkénti feladat új diákok toborzása az intézménybe.

 

Ezt követően az édesapa emlékét következetesen ápoló testvérpár, Lívia és Katalin beszéltek részletesebben a pedagógusi életpályájáról, de egy Ady vers erejéig szót kapott Tarján Tibor, Lívia gyermeke is.

      

Katalin a hazai és külhoni levéltári kutatásai alapján egyfajta magyar pedagógiatörténeti pályaívet tudott felvázolni Dubovszky Károly életútjáról. A dokumentumok részleteiben majd akkor lesz módunk elmélyedni, ha tervei szerint megjelenik az édesapjáról szóló könyve. (korábban szerkesztett anyaga honlapunkon itt olvasható)

 

Ahogyan az előadásban megtette, majd bizonyára a könyvben is említést tesz az igazgatói poszt nehézségeiről, nemcsak az 50-es évekről, hanem 1972-es felmentéséről, nyugdíjazásáról is, hiszen a kollégium épületének felújítása érdekében folytatott harcai megtörtek a megyei érdekeltek ellenállásán.

 

Az eseményen közel negyvenen vettek részt, de tucatnyian jelezték a szervezőknek, különböző okokból ha személyesen nem is, de lélekben jelen vannak.  Az egykori kollégista, a washingtoni Kongresszusi Könyvtár volt munkatársának, Tóth Györgynek visszaemlékezését testvére, Dr. Szabóné Tóth Emese olvasta fel.

 

Dubovszky Károlyt, a szigorú, a mindent és mindenkit ellenőrző igazgatót, a humort kedvelő és értő ember alakját az egykori diákok elevenítették fel. Bár sokan részesültek a makarenkói nevelés szigorából, verbális vagy éppen "kézi" útmutatásból, de ezek jogosságát sem akkor, sem most nem vonták kétségbe az érintettek. Megérezték azt, hogy a szigor mögött következetesség, sőt szív is volt, féltés, amellyel egyébként az 1956-os időszakban az igazgatónak sok nehéz pillanatot sikerült elhárítani diákjai és saját feje fölül is. Számos humoros élethelyzetet, kollégiumi pillanatot elevenített fel Patkós István, Dr. Bacskó József, Cseh Margit, Kovács Ferenc, Benkő Csaba. Utóbbi ajándékul megfestette Dubovszky Károly portréját is, a találkozó zárásakor e festmény mellett gyülekeztek a résztvevők, hogy elfogyasszák a kollégium épületét ábrázoló tortát, a Jagyutt cukrászda alkotását.

 

 

 

 

2016. augusztus 17.

Összeállította Nagy László