Balassagyarmat Város Önkormányzata

képviselő-testületének alakuló ülése

 

2019. október 21.

 

 

A nyolcadik szabad települési önkormányzati választáson 2019. okt. 13-án a polgárok polgármestert választottak és megszületett az új képviselő-testület is, mely alakuló ülését október 21-én tartotta a Városháza dísztermében. Az ülést Csach Gábor polgármester vezette. A közösséget jelenlétével megtisztelte Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke.

 

Visszapillantás: a város polgármestere volt Dr. Németh György SZDSZ (1990-1994), Juhász Péter Fidesz-FKGP-KDNP-MDF (1994-1998), Juhász Péter Fidesz-FKGP-MDF-MDNP-KDNP-MKDSZ (1998-2002), Lombos István MSZP-MSZDP (2002-2006), Medvácz Lajos Fidesz-KDNP-MDF (2006-2010), Medvácz Lajos Fidesz-KDNP (2010-2019).

 

Csach Gábor polgármester köszöntötte a megjelenteket, a Balassagyarmati Helyi Választási Bizottság tagjait, Palik Ferencet, a HVB elnökét, az Intézményvezetőket, a Városi Televízió nézőit és a Hivatal dolgozóit. Felkérte a jelenlévőket, hogy állva, közösen énekeljék el a Himnuszt.

A képviselő-testület 12 megválasztott tagjából 12 fő jelen volt, így az ülés határozatképes volt. A szavazás szavazógéppel történt. Az előterjesztett 11 napirendi pontot a képviselők elfogadták.

Palik Ferenc, a HVB elnöke tájékoztatást adott az önkormányzati képviselőknek az egyéni választókerületekben és a kompenzációs listán nyert mandátumairól valamint a polgármester választásának eredményéről.

 

 

Balassagyarmat polgármestere:

Csach Gábor Lóránt

(Fidesz-KDNP)

A képviselő-testület tagjai:

Huszár Péter, Bárányné dr. Balázs Mária, dr. Szabó Géza, Münzberg Gusztáv, Reznicsek Ferencné; Frankó Viktória (listás)

(Fidesz-KDNP)

Lombos István, Hajnal Sándor Mátyás, Győri János;

Gyenes Szilárd és Szedlák Sándor (listás)

(Szövetség a Balassagyarmatiakért Egyesület - SZAB)

 

 

Napirenden kívül szót kért Gyenes Szilárd (SZAB) és politikai közössége nevében egy kiegészítést terjesztett elő, amit felolvasott. Szerinte Magyarország nem tekinthető demokratikus jogállamnak és az alkotmányossággal is baj van stb... Ennek ellenére most leteszik az esküt [sic!], de kérte, hogy az iratot csatolják a képviselői okmányokhoz.

 

Csach Gábor polgármester felkérte a jelenlévőket, hogy a képviselők eskütételéhez álljanak fel, és felkérte a megválasztott képviselőket, hogy az esküt tegyék le.

 

 

 

 

A Helyi Választási Bizottság elnöke az eskü szövegét előmondta:

"Én (eskütevő neve) becsületemre és lelkiismeretemre fogadom, hogy Magyarországhoz és annak Alaptörvényéhez hű leszek; jogszabályait megtartom és másokkal is megtartatom; képviselői tisztségemből eredő feladataimat Balassagyarmat fejlődésének előmozdítása érdekében lelkiismeretesen teljesítem, tisztségemet a magyar nemzet javára gyakorlom. (Az eskütevő meggyőződése szerint) Isten engem úgy segéljen!"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A képviselők aláírták az esküokmányt, melyet a HVB elnök is ellátott kézjegyével. A polgármester gratulált a képviselőknek, és mindenkinek sikeres munkát kívánt.

 

 

 

 

 

Csach Gábor a polgármesteri eskü letételét követően aláírta az esküokmányt, melyet a HVB elnök is ellátott aláírásával. Ezután a polgármester ismertette programját. Felvázolta azokat a célokat, elképzeléseket, amelyekért a településen a ciklus során dolgozni kíván, és amelyek megvalósítása érdekében számít a képviselő-testület, a helyi civil szervezetek, gazdálkodó szervek, valamint a lakosság együttműködésére. "Balassagyarmat jó hely - az elkövetkező 5 esztendőben tegyük még jobbá!" A részletes program itt olvasható.

 

Az önkormányzati törvény szerint a képviselő-testület legalább egy alpolgármestert köteles saját tagjai közül megválasztani. Az SZMSZ úgy rendelkezik, hogy az alakuló ülésen a képviselő-testület tagjai sorából a polgármester javaslatára a képviselő-testület megbízatásának időtartamára egy főállású alpolgármestert választ titkos szavazással és minősített többséggel.

A polgármester Huszár Péter képviselőt javasolta főállású alpolgármesternek, aki a felkérést elfogadta és nem kérte a zárt ülés tartását. A képviselő-testület szavazógép igénybevételével történő titkos szavazás mellett döntött és Huszár Pétert alpolgármesterré megválasztotta. A szavazás eredménye a monitoron nem jelent meg, de egyhangúlag elfogadták a javaslatot.

 

 

 

 

 

Huszár Péter alpolgármester letette az esküt, aláírta az esküokmányt, melyet a HVB elnök is ellátott kézjegyével.

 

A polgármesteri és az alpolgármesteri illetmény, valamint a költségtérítés megállapítása szabályait Tunyoginé dr. Gálik Ágnes aljegyző ismertette. Az előterjesztett határozati javaslat szavazásánál az érintettek tartózkodtak.

Balassagyarmat Város Önkormányzatának képviselő-testülete rendeletben szabályozta a települési képviselők és a bizottságok nem képviselő tagjainak juttatásait. A polgármester a jelenleg is hatályos rendeletet figyelembe véve terjesztette elő e tárgykörben határozati javaslatát, melyet a képviselők egyhangúlag szavaztak meg.

A képviselőket természetbeni juttatásként megilleti egy országos terjesztésű napilap, vagy egy Nógrád megyében megjelenő megyei napilap, egy laptop és fogadónapi lehetőség az önkormányzatban.

 

Az SZMSZ öt állandó bizottság létrehozását írja elő a képviselő-testületnek, ennek megfelelően a polgármester az alábbi összetételű bizottságok felállítását terjesztette elő:

Ifjúsági és Családügyi Bizottság - elnök: Bárányné dr. Balázs Mária; képviselő: Szedlák Sándor, Lombos István, Frankó Viktória; külső tag: Kepes Anita, Lombos Mártonné.

Városüzemeltetési Bizottság - elnök: Münzberg Gusztáv; képviselő: Reznicsek Ferencné, Hajnal Sándor, Gyenes Szilárd; külső tag: Fényes Balázs, Márton István, Bojtos István.

Közbeszerzési Bizottság - elnök: Dr. Szabó Géza; képviselő: Győri János, Bárányné dr. Balázs Mária; külső tag: Keviczky Richárd, Pulay László.

Kulturális Bizottság - elnök: Frankó Viktória; képviselő: Szedlák Sándor, Münzberg Gusztáv, Reznicsek Ferencné; külső tag: Medvácz Lajos, Siket Béla, Benkó Tamás.

Pénzügyi Bizottság - elnök: Lombos István; képviselő: Reznicsek Ferencné, Frankó Viktória; külső tag: Palik Ferenc, Izsák Erika.

Valamennyi érintett hozzájárult a személyét érintő napirendi pont nyilvános ülésen történő tárgyalásához. A szavazásra bocsátott határozati javaslatokat a képviselő-testület egyhangúlag elfogadta.

 

 

 

 

 

Ezután következett a külső bizottsági tagok eskütétele, az esküokmány aláírása, melyet a polgármester is ellátott az aláírásával.

 

Csach Gábor polgármester határozati javaslatot terjesztett elő, miszerint a közszolgálati tisztviselőkről és a helyi önkormányzatokról szóló törvényben foglaltak alapján a leköszönő Medvácz Lajos polgármesternek járó végkielégítést a maximálisan adható illetménnyel (3 havi) egészítse ki a képviselő-testület. Lombos István (SZAB) képviselő szót két a szavazás előtt. Jelezte, hogy ő elismeri a polgármester úr elmúlt három ciklusban végzett lelkiismeretes és odaadó munkáját, de a korábbi szokásához híven ellene fog szavazni. A határozati javaslatot a képviselők 11:1 arányban megszavazták.

Tunyoginé dr. Gálik Ágnes aljegyző tájékoztatta a megválasztott képviselőket és bizottsági tagokat a megbízatással kapcsolatos teendőkről, a képviselők vagyonnyilatkozattételi, és a köztartozásmentes adózói adatbázisba történő felvétel kérelmezése iránti kötelezettségéről, valamint az összeférhetetlenségre és méltatlanságra vonatkozó jogszabályi előírásokról.

Csach Gábor polgármester megköszönte a részvételt és a képviselő-testület alakuló ülését bezárta. A jelenlévők közösen énekelték el a Szózatot.

 

 

 

 

 

Emlékeztetőül, hogyan is alakult ki az új képviselő-testület

Választási eredmények 2019

 

pm

Csach Gábor

50.96 %

Fidesz-KDNP

pm

Gyenes Szilárd

49.04 %

SZAB

1. evk.

Lombos István

48.26 %

SZAB

 

Fazekas János

40.62 %

Fidesz-KDNP

 

Hajósi János

8.45 %

független

 

Kálmán János Ferenc

2.68 %

Munkáspárt

2. evk.

Huszár Péter

51.00 %

Fidesz-KDNP

 

Bojtos István

42.55 %

SZAB

 

Balla Szabolcs

3.38 %

Munkáspárt

 

Petői Máté

3.07 %

Mi Hazánk

3. evk.

Hajnal Sándor Mátyás

52.34 %

SZAB

 

Velencei Norbert

40.55 %

Fidesz-KDNP

 

Mravik Tamás

5.11%

Munkáspárt

4. evk.

Bárányné Dr. Balázs Mária

50.36 %

Fidesz-KDNP

 

Szedlák Sándor

36.72 %

SZAB

 

Horváth Brigitta

8.36 %

Mi Hazánk

 

Ghebali Kenza

4.33 %

Munkáspárt

5. evk.

Dr. Szabó Géza

50.15 %

Fidesz-KDNP

 

Keviczky Richárd

41.62 %

SZAB

 

Gubó Lászlóné

5.00 %

Mi Hazánk

 

Jónás Kornél

3.24 %

Munkáspárt

6. evk.

Münzberg Gusztáv

51.48 %

Fidesz-KDNP

 

Benkó Tamás

34.91 %

SZAB

 

Bojtos Zsolt

13.61 %

Mi Hazánk

7. evk.

Reznicsek Ferencné

50.30 %

Fidesz-KDNP

 

Izsák Erika

44.93 %

SZAB

 

Herédi Pál Zsoltné

4.78 %

Munkáspárt

8. evk.

Győri János

49.66 %

SZAB

 

Frankó Viktória

40.81 %

Fidesz-KDNP

 

Kerekes Gáborné

6.98 %

Mi Hazánk

 

Gaál Miklósné

2.55 %

Munkáspárt

 

 

 

Végül, de nem utolsó sorban, Baráti Körünk részéről, ezúton is köszönetet mondunk a leköszönt képviselő-testületnek és Medvácz Lajos polgármester úrnak, aki tizenhárom éven át töltötte be ezt a pozíciót.

 

 

Összeállította és fotók: Nagy Angela

2019. október 22.