CSACH GÁBOR POLGÁRMESTER PROGRAMBESZÉDE

2019. okt. 21.

 

Tisztelt Képviselő-testület, Balassagyarmat Polgárai!

Mindenekelőtt köszönjük a választóknak, hogy az önkormányzati választások helyi történetében az egyik legmagasabb részvétel mellett vettek részt az október 13-i választáson, 17%-kal többen, mint 2014-ben. Ez fontos legitimációt jelent az elkövetkező öt esztendőre.

Köszönöm a Helyi Választási Iroda dolgozóinak, a Helyi Választási Bizottság és a Szavazatszámláló Bizottságok rendes és pártdelegált tagjainak a választások zavartalan lebonyolításában végzett precíz munkáját.

Gratulálok a képviselőtestületbe jutott képviselőtársaimnak egyértelmű megválasztásukhoz. Külön örülök testületbe jutott hölgytársainknak, mert meggyőződésem, hogy a döntéseknél szükség van az ő racionális, ugyanakkor kompromisszumra törekvő, békés habitusukra, ha másért nem, a mi indulatos férfi egónk szelídítése érdekében.

 

Az október 13-i választáson az Ellenzék is sikert aratott, és a várost kormányzó Polgári Szövetség is. A történetében először egyesült ellenzék annak örülhet, hogy 2002 óta először volt képes három egyéni körzetet elhódítani a Fidesztől. Ha létrejött volna az összefogásuk, mindezt már 2014-ben is teljesíteni tudták volna. A Polgári Szövetség pedig annak örülhet, hogy a rendszerváltás óta immáron hetedik alkalommal képes volt elnyerni a balassagyarmati polgárok bizalmát a város irányítására. A minősített többség megszerzésével adottak a stabil és nyugodt városvezetés feltételei.

A választók döntése eredményeként a képviselő-testületben 2006 óta először újra szoros a többség/kisebbség arány. Ezért félre téve a rendszerváltás óta megszokott pártpolitikai erődemonstrációs logikát, a legfontosabb önkormányzati szakmai Bizottságokban ugyanilyen szoros ellenzék/kormánypárt arányt képviselő struktúrát javaslok elfogadásra. Számítok az ellenzék konstruktív munkájára. Költségvetésünk öt éve hiánymentes és stabil. Munkánkat mindig is a felelős, közös és hosszú távú építkezés jellemezte. Nem kapkodunk és nem ötletelünk meggondolatlanul. Választási programunk alapját a képviselő-testület ellenzék által is megszavazott stratégiai döntései jelentik: településfejlesztési koncepciók, akció- és rendezési tervek, családtámogatási és gazdaságfejlesztési programok, benyújtott pályázatok. Közösen végzett erőfeszítéseinknek hála Balassagyarmat lendületesen halad egy büszke, hagyományaihoz hű, modern település létrejötte felé!

Programunk hat pontból áll, a törvény adta kötelezettségem ezeket ezúton is röviden ismertetni:

 

1.      Tovább növeljük a családok támogatását!

Tovább bővítjük 2009 óta folyamatosan épített Családtámogatási Programunkat!

Újabb kedvezményekkel ösztönözzük a gyermekvállalást, a gyermekes családok városban maradását, beköltözését. Tovább fejlesztjük a családokat kiszolgáló intézményhálózatot. A szociális háló erősítésével továbbra sem növeljük a helyi adók körét, a szociális szolgáltatások díjait. További bérlakásokat építünk a rászoruló családoknak, szakembereknek, folytatjuk ingyenes nagycsaládos és az olcsó építési telekprogramunkat is. Tovább bővítjük az elesettek és hátrányos helyzetűek felemelkedését szolgáló intézményhálózatunkat. Népességünk egyre nagyobb részét teszi ki az idősek generációja, különös figyelmet szentelünk az őket érintő szolgáltatások fejlesztésére is.

 

2.      Tovább csökkentjük a helyi adókat!

A vonzó gazdasági környezet érdekében tovább bővítjük a 2009 óta folyamatosan épített Gazdaságfejlesztési Programunkat!  Az országban elsőként vezettük be 2019-ben az iparűzési adóalapot csökkentő beruházási adókedvezményt a városi cégek számára. A befolyó adóbevételek függvényében ezt a kedvezményt is tovább növeljük, hiszen a befektetés mindig hosszabb távúvá teszi az adott vállalkozás helyben maradását. Kiemelten támogatjuk a helyi kis- és mikro-vállalkozásokat. Történelmi mértékű úthálózat fejlesztésen vagyunk túl az elmúlt öt évben, mindezt a következő ciklusban is folytatjuk, 166 utcánkból évente 10-20 utcában végzünk út és járdafelújítást, 2021-ig leaszfaltozzuk a lakóövezetek földútjait. Sikeres régióközpont vagyunk, a befektetések ösztönzésére a turizmus fellendítésére térségi hálózatot hozunk létre, vonzáskörzetünk és a kapcsolódó Felvidék településeivel közösen dolgozunk ki közös kiajánlási csomagokat, egységes marketinget a gazdasági szereplők, turisták részére. A térség stratégiai fejlesztéseként lobbizunk az M2 mihamarabbi, Vác-Hont közötti megépítéséért, a vasúti szárnyvonalak fejlesztéséért, a határmenti tömegközlekedés újraélesztéséért. 2020-ban 97 fős munkásszállót építünk a gyáraink munkaerőgondjainak enyhítésére. 2020-ban elkészítünk 24 hektárnyi közművekkel ellátott iparterületet a nyugat-dél irányú körgyűrű megépítésével. A Városüzemeltetési Kft. és a GAMESZ géppark Szügyi útra költöztetésével bővítjük a buszpályaudvar környékének kereskedelmi lehetőségeit.

 

3.      Minden idők legjelentősebb zöldterület fejlesztését végezzük el!

Elnyert zöldterület fejlesztési pályázataink megvalósításával 2021-re 23 hektárnyi újabb, eddig elhanyagolt zöldterületet vonunk be a városlakók használatába, megújul az Ipoly holtág, az egykori Ipolypart is. Rehabilitáljuk az „Új templom” mögötti területet. Befejezzük a Palóc liget és a Hősök tere megújítását is. Évente 400 fát ültetünk. A Nyírjesi üdülőterület bekötő ivóvízvezetékét nagyobb kapacitásúra cseréljük, folytatjuk a megkezdett útfelújításokat, a csapadékvíz elvezetést. Több ütemben megkezdjük a Nyírjesi tábor körüli ingatlanok szennyvízcsatornázását, kedvezményeket adunk a házi szennyvíztisztítók létesítésére. A Nyírjesben újjáélesztjük a hetvenes-nyolcvanas években népszerű funkciókat: parkolókat, egész évben nyitva tartó büfét, játszóházat, játszóteret, erdei sétányokat építünk. Az új kerékpáros pihenőhely szolgáltatásainak köszönhetően létrehozzuk Nógrád megye egyetlen ingyenes szabad strandját is. A városban folytatjuk a megkezdett közös szennyvíz és csapadékcsatorna hálózat szétválasztását, a csapadékvízrendszer felújítását. A munkanélküliség radikális csökkenése együtt járt a közmunkások számának radikális csökkenésével is. Az utóbbi években intézmény összevonásokkal, az állandó létszám bővítésével, béremelésekkel és jelentős gépesítéssel orvosoltuk a megcsappant közmunkás állományt – ezen eszközök bővítésével, a Szontagh úti kertészet további fejlesztésével és helyi vállalkozások bevonásával javítjuk a megnövekvő városüzemeltetési feladatellátást. Ezen feladatok hatékonysága a városi közhangulat legfontosabb befolyásolója, ezért a városüzemeltetési feladatok koordinálása lesz az új alpolgármester első és legfontosabb feladata.

 

4.      Tovább bővítjük az egészség megőrzését szolgáló fejlesztéseket!

Folytatjuk a kórház fejlesztését: a szív és érrendszeri betegségek gyógyítása, a diagnosztika további bővítése, a konyha és az igazgatósági pavilonok felújítása érdekében. Továbbra is támogatjuk a SOTE képzési telephelyi fejlesztéseit, oktatási programjait a városban.

Fiatal orvosokat hozunk a városba Orvosi Életpályaprogrammal csábítva őket. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központtal együtt felújítjuk a kórházi nővérszállót. Háziorvosi rendelő megújítási programunkat is folytatjuk.

Jelentős egészség megőrzési kampányt indítunk, egyszerre szigorú és ösztönző rendeleteket alkotunk a helyes életmód, a közterületek védelme, a szemetelés és a veszélyeztetés ellen. Folytatjuk környezetvédelmi beruházásainkat az intézmények energetikai megújítására, a környezetbiztonság erősítésére. Folytatjuk a sportfejlesztéseket: tornacsarnokot, honvédelmi sportközpontot, új sportparkokat, tömegsportbázisokat létrehozva. Elnyert pályázatunknak köszönhetően jövőre 9 km kerékpárutat építünk Szügy településtől a Springa dombon és a Dózsa utcán át a buszpályaudvarig. Onnan a Nyugati Ipari Parkig, illetve a Dózsa utcától a Kórházig.

 

5.      Modern várost építünk!

A történelem folyamán a megyében rendre itt szerveződtek elsőként innovatív kezdeményezések, öntevékeny közösségek. Ez a civil kurázsi jó alap arra, hogy egy modern, hosszútávon fenntartható kisvárost teremtsünk. Ennek fényében fejlesztjük fokozatosan az OKOS-VÁROS projektek kisvárosunkra adaptált változatait, támogatva intézményeinket, bővítve az IKT-világ az e-szolgáltatások lehetőségeit. A megújuló Gansel-udvar ifjúsági központjában alakítjuk ki a fiatalok Innovatív Centrumát, a Tinder és Instagram virtuális világa helyett valódi találkozóhelyeket, klubéletet teremtve középiskolásainknak. Támogatjuk a felnőttképzés bővítését, a felsőfokú szakképzést, főiskolai, egyetemi kihelyezett tagozatok, kutatóhelyek megtelepítését.

 

6.      Tovább erősítjük palóc szülőföldünk és a Civitas Fortissima iránti kötődést!

Közgazdasági alaptétel, hogy a gazdaság fejlődését és a népesség megtartását nemcsak a működő tőke, a munkahely és a jövedelem alapozza meg. A kapitalista gazdaság ciklikus válságai miatt a kistelepülések, kisvárosok stabilitását sokkal jobban garantálja a benne élők kötődése és szeretete szülőhelyük, városuk iránt. Az identitás és a kulturális örökség modern szemléletű erősítése nemcsak kulturálisan erősíti a közösséget, hanem gazdaságilag is.

Ezért folytatjuk azokat az identitás erősítését és a Palócföld szeretetét szolgáló programjainkat, melyeket a Civitas Fortissima kultusz, elkészült filmjeink, emlékműveink, ünnepeink, főtéri mulatságaink, rendezvényeink, kiadványaink jellemeznek. Folytatjuk a helyi közösségek, diákönkormányzatok, egyesületek, tehetségek támogatását, bővítve a pályázati lehetőségeket. Továbbfejlesztjük kulturális intézményhálózatunkat, aktivizálva az öntevékeny egyesületi tevékenységeket. Alkotóház, kézműves központ létrehozását ösztönözzük, a Nemzeti Galériával közösen elindítjuk az idén felújításra kerülő Aninger házban a Nógrádi Identitás Házat. A jövőre 185 éves Vármegyeháza felújítását folytatjuk, az 1930-as évekbeli állapotának megfelelően helyreállítjuk a dísztermét. Méltóképpen zárjuk a Civitas Fortissima centenáriumi emlékévet is jövőre, a Trianoni diktátum 100. évfordulóján. Ugyanezen év a rendszerváltás beteljesedésének, a kommunizmus utáni első szabad választásoknak is 30. évfordulója. 2023-ban Madách Imre 200. születésnapját ünnepeljük, ezen alkalomra megújítjuk a Köztársaság teret a benne lévő Madách szoborral.

 

Az a cél, hogy évről évre jobb és jobb legyen az élet Balassagyarmaton. E munkában természetesen számítok a képviselő-testület, a helyi civil szervezetek, egyházak, gazdasági szereplők valamint a lakosság együttműködésére: támogatásukra, javaslataikra és építő kritikájukra.

 

Végül Balás Károly az 1877-ben Balassagyarmaton született közgazdász, egyetemi tanár, liberális konzervatív politikus 1910-ben írt szavaival zárom programbeszédemet: mely "Jogállam és osztályharc" című tanulmányában olvasható. Ezt írja: "A politikai „küzdelmekben a jelszavak igen gyakran a szenvedélyek szülöttei, az elméletek pedig spekuláció eredményei, melyek sokszor nemcsak a meggyőződésnek vannak híjával, hanem azok gyakran – a társadalom bármely osztályának érdekeit szolgálják is – nem egyebek feltalálójuk feltűnési vagy emelkedési vágyának egyszerű és közönséges eszközeinél".

 

Isten óvjon minket efféle szenvedélyektől. Köszönöm megtisztelő figyelmüket!

 

Balassagyarmat jó hely, az elkövetkező öt esztendőben tegyük együtt még jobbá!