Elindul az első ütem a Szécsény közeli

Benczúr-kúria felújításában

 

 

BENCZÚR-KASTÉLY – M Építész Iroda

M Építésziroda Kft látványterve

forrás: mepitesziroda.hu

 

Benczúrfalván, az 1700-as években épített kastély az 1900-as években került Benczúr Gyula festőművész tulajdonába, megvásárlását nem más, mint Mikszáth Kálmán javasolta számára.

A kastély melletti műteremben Benczúr 1910-1920 között alkotott, a főépületet pedig történelmi értékű bútorzattal rendezte be. Munkássága előtt tisztelegve 1927-ben nevezték át egykori Dolányt Benczúrfalvára, amely 1963 óta közigazgatásilag Szécsény része.

fotó: elherdaltoroksg.blog.hu

 

A kastély maga, a háború óta sok viszontagságon ment át. A műteremet viszont megfelelőbben használták, ebben dolgozott 1955-től id. Szabó István, majd halála után fia, ifj. Szabó István szobrászművész alkotóháza lett. Honlapunkon itt írtunk ifj. Szabó István műhelyében 2012-ben tett látogatásról, ennek során joggal vetődött fel a művészben, mi lesz a műterem és kettőjük számtalan alkotásának a sorsa.

A kétségek a 2017-es halála után is megmaradtak, de a közelmúlt hírei megcáfolhatják a pesszimizmust, legalább a kastély és a műterem sorsát illetően.

 

*

 

A 2020. decemberi hírek szerint nagyszabású turisztikai beruházás valósul meg – az EU 100 %-os támogatásával – a Nemzeti Vár- és Kastélyprogram keretében: megindul a Benczúr-kúria projekt, kihirdették a közbeszerzés nyertesét.

A közbeszerzésre három cég nyújtotta be pályázatát, munkálatokat végül a szentendrei Belvárosi Építő Kft. végezheti el 898 M Ft-ból.

A felújítás főbb elemei:

A 916 m2 alapterületű kastélyépület felújítása, javítása, kőszerkezetek restaurálása, tetőszerkezet egy részének bontása. Újjáépítik a két sarokbástyát is. Műemléki környezetben lévő, műemlékjegyzékbe felvett örökségi értékként nyilvántartott kastélykertben több mint 1000 m2 területen növénytelepítést végeznek, a gyepesítéssel érintett terület pedig közel 4000 m2 lesz. Utakat, parkolót, burkolatokat, sétautakat, járdákat alakítanak ki, kőburkolatú vasbeton szögtámfalat építenek 91m hosszan. Megújul a 140 m2 alapterületű műterem is, sőt kerti pavilon is épül.

A felújítás befejeztével az épületben kulturális, művészeti programokat és alkotótáborokat is tartanak majd, de a kiírásban hangsúlyozottan szerepel, hogy a fejlesztés alapvető célja Benczúr Gyula alkotásainak a modern technika általi bemutatása.

Kisebb internetes utánjárás után azonban úgy tűnik, csak az első ütem indul meg, az is jelentős késéssel, hiszen a nool.hu 2017-es, Dr. Virág Zsolt miniszteri biztossal készült interjúja szerint a munkákat 2020-ben már be kellett volna fejezni.

A projekt összege is emelkedett 762 M Ft-ról 898 M Ft-ra, joggal, hiszen az árak időközben jelentősen nőttek.

A 2017-es cikk szerint a második ütemben létesül a rendezvényterem, időszakos kiállítástér, szálláshely, a mostani hírekből nem derül ki, lesz-e és mikor második ütem.

 

*

 

Későbbi írásunkban visszatérünk rá, hogy mi lett id. és ifj. Szabó István szobrászművészek alkotásainak sorsa? Tervezi-e majd a kastély fenntartója, hogy az immár megújult épületben a látogatók alkotásaikból is láthassanak majd műveket?

Ha nem, az Nógrád kulturális örökségének vesztesége lenne, hiszen a szobrászművészek alkotásai a megye kultúrájának fontos részei, azok bemutatóhelyeként, mi lehetne ideálisabb, mint Benczúrfalva.

 

2020. december

Összeállította: Nagy László