Elhunyt

 

Ifj. Szabó István szobrászművész

1927-2017

 

fotó:

In: ifj. Szabó István szerk. Fecske András, Hollósy Galéria Kft. Budapest, 2011

Hevesben, Dorogházán született ifj. Szabó István képzőművészeti tehetségét édesapjától örökölte, aki autodidakta módon fejlesztve képességeit, a fa és a kő művészi megmunkálásának egyik legkiválóbb magyar mestere lett.

Fiának, ifj. Szabó Istvánnak már megadatott, hogy képzőművészeti tanulmányokat folytasson, 1952-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskolán.  Torzítás nélküli reális ábrázolás - ezt a saját maga által megfogalmazott művészeti célt követte egész életében. Az általa készített művek, legyenek fából, kőből, bronzból, márványból, gipszből, mindig ezt a célt követték. Alkotásai az ország számos településén megtalálhatók, a legtöbb „természetesen” Nógrádban.

 

Balassagyarmat azonban nem kényeztette el ifj. Szabó Istvánt megrendelésekkel, sem kiállítási lehetőséggel. Egyetlen gyarmati alkotásának utóélete jogosan lett dicstelen, hiszen a városlakókban eleve rossz emlékeket idézett. 1975-ben avatták fel azt a vörösmárvány reliefet a Vármegyeháza falánál, amelyet a Nógrád Megyei Tanács 1950 októberi megalakulásának emlékére készíttetett a megye ifj. Szabó Istvánnal. A megyei tanács valóban a szebb napokat látott Vármegyeházán alakult meg, de röviddel azt követően, mint tudjuk, Salgótarjánba helyeztetett. Ahogyan a relief is, 1994-ben a Palóc Múzeum raktárába, helyére pedig Nagy Iván emléktábla került.

 

De készített sikeresebb és sikerültebb alkotásokat Nógrádban Szabó, legismertebb a horpácsi kúria előtti Mikszáth szobra, de megformázta, Nagy Ivánt, Szontágh Pált, Mauks Ilonát és természetesen Madách Imrét is.

 

fotó: Nagy Angela

 

Madách Imréről és Fráter Erzsébetről készített szobrát személyes élményem, a művésszel 2012-ben Benczúrfalván történt találkozás idézi fel számomra. A Madách házaspárt ábrázoló alkotást a felújított csesztvei Madách kúriába szánta, de terve életében már nem valósulhatott meg.

 

 

Kedves emlékként maradnak meg bennem a művésszel és kedves feleségével eltöltött órák,  tárlatvezetésük az apa és fia által az idők során készített alkotások között a lenyűgöző műteremegyüttesekben, az impozáns környezetben. Emlékül őrizhetem azt a számomra dedikált könyvet, amely 2011-ben jelent meg ifj. Szabó István művészi életútjáról.

 

ifj. Szabó István művészetéről 2009-ben Shah Timor rendező filmet is készített, Szabó munkásságát pedig Nógrád megye díszpolgári és Madách-díjjal jutalmazta.

 

Ifj. Szabó Istvánt 2017. február 10-én Benczúrfalván temették el.

2017. február

Összeállította: Nagy László

Forrás: Hausel Sándor: Balassagyarmat köztéri alkotásai